Wściekły – Katarzyna Kebernik

Date
lis, 04, 2016

wscieklyKatarzyna Kebernik jest studentką filologii polskiej na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pochodzi z okolic Jarocina. Jeszcze jako nastolatka wygrała wiele konkursów literackich, a jej wiersze i opowiadania ukazywały się drukiem. „Wściekłego” napisała jeszcze w liceum, ale dopiero parę lat później powieść ujrzała światło dzienne. Katarzyna Kebernik chciałaby aby czytelnicy mieli tyle przyjemności z czytania książki ile ona miała z jej pisania.

Konstanty to chłopak, którego dręczą koszmary. Przeżywa je zarówno we śnie jak i na jawie. Problemy dnia codziennego odreagowuje agresją. Nie układa mu się z ojcem i macochą, rodziną, która z zewnątrz wydaje się idealna. Chłopak jest nieszczęśliwy i pełen bólu. Jedyne co go uspakaja i ma jakikolwiek sens to muzyka. Konstanty ma jeden, życiowy cel – nuta po nucie, dzień po dniu, stworzyć kompozycję doskonałą.

Przyznam szczerze, że powieść jest zaskakująca. Nieco dziwna, nieco melancholijna, miejscami wulgarna i szorstka, kiedy indziej pełna poezji i taktu. Trudno byłoby zaszufladkować ją w jednym gatunku literackim – posiada zarówno elementy fantastyki jak i literatury obyczajowej czy psychologicznej.

Katarzyna Kebernik w świetny sposób opisała jak ogromny wpływ na nastoletniego chłopaka ma rodzina i środowisko w którym się wychowuje. Brak akceptacji, zrozumienia, ciepła – wszystkich tych elementów tak niezwykle potrzebnych by w pozytywny sposób ukształtować własną osobowość.

„Wściekły” to niezwykle udany debiut młodej pisarki. Stworzyła powieść godną uwagi, która odkrywa przed czytelnikami miszmasz wykreowany zarówno z pięknych jak i tych mroczniejszych chwil życia. W niezwykły sposób przedstawiła młodego, rozrywanego od środka przez fale uczuć bohatera. Poruszyła wiele trudnych, problematycznych tematów. Opowiada o sprawach, o których na codzień się nie mówi.

Po tym jak wielokrotnie sparzyłam się na twórczości zbyt młodych pisarek do „Wściekłego” podchodziłam niezwykle ostrożnie. Książka okazała się jednak niezwykle miłym zaskoczeniem. Jest dobrze napisana i wciągająca, w treści wyraźnie wyczuwa się zaangażowanie autorki. Okazało się jednak, że to zupełnie nie mój świat i być może dlatego powieść nie wywarła na mnie aż tak pozytywnego wrażenia. Mogę ją jednak z czystym sumieniem polecić wszystkim czytelnikom, którym nie przeszkadza taka koncepcja.

Dziękuję!

logodk

3 listopada 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Krystian Ka

  5 listopada 2016

  Dobra recenzja. Chętnie przeczytam tę książkę, wydaje mi się, że trafi w moje gusta.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »