Wilk – Katarzyna Berenika Miszczuk

Date
lis, 15, 2013

wilk-b-iext21246118„Wilk” to wznowienie książki, napisanej przez Katarzynę Berenikę Miszczuk w wieku piętnastu lat. Teraz autorkę znamy z genialnej, przezabawnej serii przygód Wiktorii Biankowskiej, która „przeżywszy własną śmierć” trafia do piekła, gdzie wszystko okazuje się być nie takie jak powinno. To jednak nie była pierwsza, stworzona przez pisarkę powieść. Jej literackim debiutem był właśnie „Wilk”, który teraz, po latach, ponownie trafił na księgarniane półki.

Nastoletnia Margo Cook, mimo swojej wielkiej niechęci, zmuszona jest przenieść się z wielkiego miasta do prowincjonalnej miejscowości. Tu czekają na nią trudne wyzwania – obca szkoła, nieznani rówieśnicy, brak intrygujących zajęć. Kiedy jednak poznaje nieco mrocznego chłopaka, który z początku nie zwraca na nią uwagi, ale z czasem rozkwita między nimi uczucie, nastolatka zmienia zdanie. Jaką jednak tajemnicę skrywają nowi znajomi dziewczyny? Czy uda jej się rozwiązać zagadkę miasteczka Wolftown?

W tym wypadku sądzę, że recenzując należy zwrócić uwagę na wydanie tomu. Nie chodzi mi oczywiście jedynie o to, że jest ono ładne, staranne, rzucające się w oczy i dobrze wyedytowane. Mam na myśli przede wszystkim graficzną wstawkę zawierającą rysunki zwycięzców konkursu na najlepsze portrety bohaterów „Wilka”. Moim zdaniem to pomysł ciekawy i udany. Niewątpliwie dodatkowo umila lekturę książki.

We wstępie napisałam, że „Wilk” to wznowienie, choć nie do końca jest to informacja zgodna z prawdą. Autorka nieco poprawiła wydanie, walcząc z chęcią napisania książki od nowa. Mimo wszystko większość rzeczy pozostawiła takimi jakie były i między tą powieścią, a kolejnymi, widnieje dość spora przepaść jeżeli chodzi o warsztat, styl, sposób przekazywania informacji. Trzeba więc wziąć pod uwagę to, że „Wilk” stworzony został przez pisarkę nastoletnią i myślę, że poza faktem iż sięgną po nią wszyscy fani twórczości Katarzyny Bereniki Miszczuk, to lektura najbardziej do gustu przypadnie właśnie nastolatkom.

W książce znajdziemy interesujących bohaterów, ciekawe zwroty akcji, pomysłową fabułę. Myślę, że na styl i język można więc przymknąć nieco oko, zwłaszcza, że powieść naprawdę wciąga. Poza tym mamy dowód na to (w postaci kolejnych książek), że autorka wydoroślała i swoją twórczość w cudowny wręcz sposób dopracowała. Myślę, że „Wilk” to udany początek kariery i z wielką przyjemnością przeczytam również kolejny tom, noszący tytuł „Wilczyca”.

Chciałabym dodać jeszcze jedną uwagę praktyczną. Pojęcia nie mam dlaczego ktokolwiek miałby uważać, że pisarka w wieku lat nastu wzorowała się na sadze „Zmierzch”. To prawda, że wydanie II „Wilka” pojawia się w 2013 roku, ale gdy przeczytamy choćby informację na okładce, dowiemy się, że jest to wznowienie – co podkreślam po raz kolejny, ponieważ wydaje mi się istotnym faktem. Pierwowzór stworzony został w roku 2004, a wydany w 2006, natomiast „Zmierzch” na polskim rynku ukazał się w 2009. Także jedna powieść z drugą kompletnie nie ma nic wspólnego.

Mimo pewnych, dość oczywistych wad powieści, książkę naprawdę da się lubić. Bohaterowie są przyjemni, fabuła wciągająca (choć schematyczna), akcja toczy się wartko, a sama Margo to idealny obraz rozwrzeszczanej, ekscytującej się wszystkim nastolatki. Zetknięcie się z tą lekturą było dla mnie miłym doświadczeniem i przyjemnym eksperymentem, w którym mogłam zaobserwować jak przez lata zmienił się warsztat pisarki. Myślę, że każda nastoletnia duszyczka będzie zadowolona z książki, natomiast jeżeli chodzi o starszych czytelników, to cóż… tu wszystko zależy tylko od nich i ich prywatnych upodobań.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu W.A.B.

wab

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »