Utracona magia – Karen Miller

Date
lis, 02, 2012

Cykl „Dzieci rybaka” autorstwa Karen Miller jest kontynuacją dylogii noszącej tytuł „Nieświadomy Mag” – choć jednocześnie jest to osobna powieść. Książki łączy królestwo, realia i rządzące uniwersum prawa. Spotykamy również starych, dobrze znanych bohaterów, tym razem to jednak nie oni wiodą prym w historii. Fabuła przedstawia przygody ich potomków. Dla odmiany to w tych młodych rękach spoczywają losy królestwa.

Rafel od dziecka marzy o tym, by poznać tajemniczy świat leżący za górami. Królestwo Lur jest odcięte od świata Wielkim Murem Barl. Jednak ziemie leżące po drugiej stronie są mroczne i posępne, a wyprawy w tamte strony szalenie niebezpiecznie. Po jednej z nich, w której zginęło wielu zacnych ludzi, król zakazał takich podróży, twierdząc, że nie mają one sensu. W końcu Lur jest samowystarczalne i wszystko, czego jego mieszkańcy mogliby kiedykolwiek chcieć lub potrzebować, mają u siebie. Co odważniejszych jednak śmiałków, po sześciuset latach zamknięcia za górami, dręczy niemożliwa do odparcia ciekawość. Kiedy dodatkowo okazuje się, że pokój i bezpieczeństwo były tylko złudzeniem, Rafel czuje, że nie ma wyboru i musi złamać zakaz ojca.

Proza Karen Miller to stara, dobra fantastyka z prawdziwego zdarzenia. Nie jest to paranormal romance jakich pełno na dzisiejszym rynku, nie jest to jednak również brutalna i mordercza polityczna układanka „Gry o tron”. Stworzony przez autorkę świat magii jest skomplikowany i rządzi się własnymi prawami. Relacje międzyludzkie żyją własnym życiem. Bohaterowie potrafią być jednocześnie zabawni i przeżywać momenty grozy. Wszystko zostało idealnie wywarzone. Pisarka zadbała o każdy, najmniejszy nawet szczegół. Cała fabuła opiera się na konwencji wymyślonego przez nią uniwersum. Akcja jest wartka – chyba nawet bardziej niż w „Nieświadomym magu”, gdzie jednak królowały przede wszystkim te rodzinne więzy i związane z nimi aspekty (zwłaszcza wątek przyjaźni).

Wydanie powieści jest jak zwykle godne podziwu. Galeria Książki i tym razem stanęła na wysokości zadania. To jedno z nielicznych wydawnictw, w którego przypadku nie ma po prostu do czego się przyczepić – świetne tłumaczenie, dobra edycja tekstu, nawet okładka ma skrzydełka, dzięki czemu nie zaginają się rogi (choć osobiście wolę powieści wydane tak jak saga Cindy Williams Chimy – jeżeli ktoś nie widział, zapraszam do pierwszego z brzegu Empiku). Jedno ze skrzydełek zawiera skróconą biografię autorki, drugie natomiast zapowiedź kolejnego tomu – na który czekała będę z niecierpliwością.

„Utracona magia” jest pozycją ciekawą i godną uwagi, dla każdego fana fantastyki. To książka w której bardzo łatwo się zaczytać. Miejscami wesoła, kiedy indziej smutna, melancholijna i poważna. Jej bohaterowie muszą podejmować wiele trudnych decyzji i zmagać się z coraz to nowymi problemami. Karen Miller to pisarka, która z każdą, kolejną książką, trzyma odpowiednio wysoki poziom. Lekturę cyklu „Dzieci rybaka” jak i dylogii „Nieświadomego maga” jak najbardziej polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Galeria Książki

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  werka088

  3 listopada 2012

  uuuuu!!! ja to chcę!
  ciekawa recenzja, więc książka jeszcze ciekawsza :DD
  muszę ją przeczytać, ale najpierw… Empik czeka :DDD

 2. Odpowiedz

  inka144

  3 listopada 2012

  Książka wydaje się być naprawdę interesująca. Nie czytałam jednak trylogii „Nieświadomy Mag”, więc pewnie zanim sięgnęłabym po te książki, musiałabym nadrobić wcześniejsze 🙂
  Pozdrawiam 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Kiss Cam – Emilia Jachimczyk

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły