Trzeci grób na wprost – Darynda Jones

Date
maj, 22, 2017

„Trzeci grób na wprost” to niestety ostatni z przetłumaczonych na język polski tomów przezabawnej serii Daryndy Jones. Cykl opowiada historię niezwykle intrygującej pani detektyw Charley Davidson, której ironiczne poczucie humoru czytelnicy mieli okazję poznać i pokochać w poprzednich tomach: „Pierwszy grób po prawej” oraz „Drugi grób po lewej”.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”FFFFFF” ccolor=”FF1D06″ bcolor=”8F0500″ bgcolor=”8F0500″ cbgcolor=”6B0C03″ bgcolorto=”4F0300″ cbgcolorto=”B81504″ mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]tytuł oryginalny: Third Grave Dead Ahead
tłumaczenie: Anna Pochłódka – Watorek
wydawnictwo: Papierowy Księżyc
rok wydania: 2015
seria: Charley Davidson, tom 3
liczba stron: 420
ISBN: 978-83-61386-61-2[/stextbox]

Gdy Charley, by ocalić Reyesowi życie, uwięziła go w jego ludzkim ciele, rozpętała się prawdziwa burza. Dodatkowo syn Szatana twierdzi, że ma pewne sprawy do załatwienia, a cielesność zdecydowanie mu w tym przeszkadza. Twierdzi również, że człowiek, za którego morderstwo został skazany na pobyt w więzieniu, żyje i ma się całkiem dobrze. Tylko czy ktokolwiek mu uwierzy i przede wszystkim, czy uwierzy mu Charley? Jakby tego było mało, na drugim torze oczywiście toczy się kolejna sprawa kryminalna, którą detektyw-kostucha i tym razem musi rozwikłać.

Doszłam do wniosku, że właściwie w cyklu o przygodach Charley Davidson fabuła jest elementem drugoplanowym (a może nawet i trzecioplanowym?). Pierwsze skrzypce gra w powieści główna bohaterka, która jest postacią oryginalną i zaprzątającą uwagę czytelnika. Chętnie przeczytałabym nie tylko o śledztwie kryminalnym, ale również o wycieczce w góry czy dniu spędzonym w parku, byleby były z jej udziałem. Na drugi plan w książce wysunął się czarny, ironiczny (i momentami okropnie głupi) humor, który osobiście uwielbiam. Dopiero później zwraca się uwagę na (przyznam, że całkiem nieźle skonstruowaną) fabułę.

Darynda Jones tworzy nie ograniczając się żadnymi, z góry narzuconymi ramami. Pisze w lekkim stylu, niekiedy nawet posuwając się do używania slangu. Jej książki czyta się niezwykle szybko, z przyjemnością chłonąc każde słowo. Przygody Charley Davidson to seria kryminalna z wątkami romansu paranormalnego. Już podczas lektury pierwszego tomu zdziwiło mnie, że nie ma tu chaosu, który zazwyczaj pojawia się, gdy pisarze próbują łączyć różne gatunki. Nie było też rozczarowania związanego z tym, że jakaś niezwykle ważna sprawa okazała się mieć naprawdę banalne, błahe rozwiązanie. Darynda Jones nie starała się nadać swojej książce jakiegoś wydumanego, głębszego znaczenia. Odnoszę wrażenie, że po prostu pisała dla własnej, niewymuszonej przyjemności i po to, by podzielić się tą radością i głupim poczuciem humoru ze swoimi czytelnikami (za co osobiście jestem jej naprawdę wdzięczna).

Zarówno „Trzeci grób na wprost”, jak i wszystkie poprzednie tomy serii serdecznie wszystkim polecam! To lektura idealna na ciepłe, leniwe dni. Taka, która sprawi, że niejednokrotnie się uśmiechniesz i zapomnisz o troskach zwyczajnego dnia. Szczerze liczę na to, że pojawią się na polskim rynku kolejne części cyklu.

Dziękuję!

[buybox-widget category=”book” ean=”9788361386612″]

28 maja 2017

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  Milena

  22 maja 2017

  Nie miałam okazji jak do tej pory zapoznać się z tą serią, ale kto wie, może kiedyś

 2. Odpowiedz

  JoAsia

  22 maja 2017

  Uuu, tytuł przyciąga, choć trochę przerażający. Warta przeczytania 🙂

 3. Odpowiedz

  Asia

  22 maja 2017

  Lubię fantastykę i bardzo lubię mroczne klimaty, ale czytając to streszczenie w pierwszym akapicie, mam wrażenie, że ta książka (a właściwie cały cykl) to dla mnie jednak za duży hardcore. Na ciepłe dni potrzebuję raczej czegoś lżejszego. Może zimą! 😉 Pozdrawiam serdecznie!

 4. Odpowiedz

  Małgorzata Śmiechowicz

  22 maja 2017

  Nie znałam tej serii, a z Twojej opowieści wynika, że warto to nadrobić

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »