Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny 

Date
sty, 21, 2021

Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny 

Były kiedyś takie czasy i wydarzenia, o których nie chcemy pamiętać, ale jednak pamiętać o nich trzeba. Człowiek uczy się na błędach i wyciąga wnioski z minionych historii. Jeżeli nie będziemy tego robić, to te błędy się powtórzą. Dlatego uważam, że książki, takie jak „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny” odgrywają niezwykle ważną rolę w życiu każdego czytelnika. 

🌼🌼🌼

W zbiorze znajduje się jedenaście opowiadań, są to kolejno:

Wydmuszka – Maria Paszyńska

Album – Maciej Siembieda

Porajmos – Sabina Waszut

Tamtego dnia – Agnieszka Janiszewska

Buty małej Renate – Zofia Mąkoska

Nie żałuję – Magdalena Wala

Człowiek jest silny – Agnieszka Olejnik

Alicja – Mirosława Kaleta

Tajemnica Ingrid Langer – Joanna Jax

Niepewność – Joanna Maria Kaleta

Taniec Pszczół – Magda Knedler

🌼🌼🌼

Moja opinia i przemyślenia

W antologii, jak to zwykle bywa, pojawiają się zarówno bardziej, jak i mniej znane nazwiska. Wszystkie opowiadania jednak łączy jedna, wspólna myśl przewodnia, niezależnie od tego, jak znany (lub nie) byłby Autor. Wszystkie historie są przejmujące, pełne nostalgii i bólu. Myślę, że „Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny” to doskonale zebrana i niezwykle udana antologia.

Zebrane w tomie historie są fragmentami wyrwanymi z życia bohaterów, które toczy się w niezwykle ciężkim okresie Drugiej Wojny Światowej. Postacie nie wiedzą komu, mogą zaufać, nie mają też pomysłu na to, jak ochronić najbliższych. Niektóre opowiadania oparte zostały na faktach i prawdziwych historiach. Te oczywiście podczas lektury wywoływały największe emocje. 

Większość tekstów napisana została w lekkim, przystępnym stylu. Jednak przez wzgląd na tematykę i dziejące się w historiach rzeczy, trudno byłoby przeczytać antologię jednym tchem. Zdecydowanie lepiej jest dawkować sobie mocne wrażenia. 

Podsumowanie

„Taniec pszczół i inne opowiadania o czasach wojny” nie jest książką łatwą. Autorzy antologii poruszają niezwykle trudne i bolesne tematy, które na wskroś przeszywają czytelnika, trafiając do jego serca i umysłu. Opowiadania jednak nie są również obdarte z nadziei. Osobiście uważam, że trzeba znać historię i być w stanie sobie wyobrazić, co podczas jej biegu mogło dziać się ze zwykłymi ludźmi, takimi, jak my sami. W tym właśnie pomagają nam takie opowiadania, jak zebrane w antologii „Taniec pszczół”. Oby tylko takie piekło nigdy się już nie powtórzyło.  Książkę zdecydowanie warto poznać. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  21 stycznia 2021

  Miałam okazję czytać całkiem niedawno, bo chyba w grudniu. Zbiór wywarł na mnie spore wrażenie.

 2. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  21 stycznia 2021

  Miałam okazję czytać całkiem niedawno, bo chyba w grudniu. Zbiór wywarł na mnie spore wrażenie.

 3. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  22 stycznia 2021

  Często sięgam po tego typu literaturę, przyciąga mnie jej tematyka, złożona z tak dużych kontrastowych elementów, mnóstwo materiału do refleksji.

 4. Odpowiedz

  Aga

  22 stycznia 2021

  Mam ją w bibliotece, ciągle mnie kusi, żeby wypożyczyć. Nazwiska autorek tekstów są naprawdę wyjątkowe, ale temat jest trudny i boję się, że mnie przytłoczy.

 5. Odpowiedz

  Biblioteka Feniksa

  22 stycznia 2021

  Ja niestety za tą tematyką nie przepadam, ale dobrze że takie książki powstają. Na pewno polecę ja znajomym, którzy lubią czytać o takich rzeczach 🙂

 6. Odpowiedz

  Ala

  22 stycznia 2021

  Co prawda nie przepadam za taką tematyką w książkach, jednak ta antologia mnie zaciekawiła i chętnie sięgnę po nią sięgnę.

 7. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  22 stycznia 2021

  Książka zapowiada się ciekawie, ale to zupełnie nie moja tematyka. Niestety nie sięgnę po nią.

 8. Odpowiedz

  todoarmo. pl

  22 stycznia 2021

  Nie wiem czy to do końca moja tematyka, ale może kiedyś przeczytam by się o tym przekonać.

 9. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  22 stycznia 2021

  Dopiero co byłam na innym w pisie z recenzją, kiedy z podpowiedziach wyskoczyła mi ta książka. I już tytuł mnie przyciąga do siebie jak cukier pszczoły! To musi być dobre!

 10. Odpowiedz

  Justyna

  23 stycznia 2021

  Nie czasy wojenne to nie jest tematyka dla mnie, jednak plus za piękną okładkę ksiażki

 11. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  23 stycznia 2021

  mnie też tytuł kusi, co prawda większości autorów z tej antologii nie znam, ale jest to doskonała okazja żeby ich poznać

 12. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  24 stycznia 2021

  Nie przepadam za zbiorami opowiadań. Wolę jednak pełne i długie historie. Poza tym, to nie jest gatunek po który sięgam.

 13. Odpowiedz

  Lilianna

  24 stycznia 2021

  Właśnie nie ubię ciężkich książek. A więc nie skuszę się na tą książkę która polecasz.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »