Sydonia. Słowo się rzekło – Elżbieta Cherezińska

Date
sty, 12, 2024

Sydonia. Słowo się rzekło

SydoniaLubcie czytać książki historyczne? Jeżeli tak, to nie ma lepszej pisarki, niż Elżbieta Cherezińska! W książce „Sydonia. Słowo się rzekło” przywołuje ona mroczne czasy łowów na czarownice, snując opowieść o losach jednej z najbardziej zagadkowych postaci w historii Pomorza.

Zarys fabuły 

Zanurzając się w XVI i XVII wieczne dzieje Pomorza, autorka prowadzi czytelnika przez złoty wiek Księstwa i przenikliwie odtwarza atmosferę epoki, w której mrok ignorancji i strachu przed niewyjaśnionym kształtuje codzienność. W centrum tej historii stoi szlachetnie urodzona Sydonia von Bork, oskarżona o najcięższe zbrodnie, które pociągają za sobą śmiertelne konsekwencje.

Moja opinia i przemyślenia

Elżbieta Cherezińska z niezwykłym wyczuciem balansuje na granicy między historyczną rekonstrukcją a literacką fikcją. Przenikliwy i głęboki obraz Sydonii to wynik doskonałego zrozumienia epoki i psychologii postaci. Książka jest fascynującą podróżą, która przenosi czytelnika w czasie, zmuszając do zastanowienia się nad losem kobiet i konsekwencjami ludzkich uprzedzeń. Elżbieta Cherezińska w “Sydonii. Słowo się rzekło” umiejętnie splata losy pojedynczej, silnej kobiety z szeroko zakrojoną panoramą historyczną, tworząc powieść, która żyje własnym życiem długo po zamknięciu książki. 

Opowieść o Sydonii von Bork jest przesycona barwnymi szczegółami, które z wielką dbałością odmalowują zarówno codzienność, jak i wyjątkowe momenty w życiu bohaterki. Książka z jednej strony odkrywa przed nami brutalną rzeczywistość polowań na czarownice, a z drugiej – portretuje złożoność ludzkiej natury. Jest to bez wątpienia dzieło warte uwagi zarówno dla miłośników literatury historycznej, jak i tych, którzy w literaturze poszukują głębi psychologicznej i emocjonalnej. Dodatkowo to po prostu świetnie napisana, bardzo wciągająca historia, od której stron — mimo że jest bardzo obszerna — nie sposób się oderwać. 

Podsumowanie

Książka Elżbiety Cherezińskiej to nie tylko opowieść o czarach, ale przede wszystkim o ludzkiej potrzebie znalezienia winnych, o niewygodnych prawdach, które często ukrywane są pod płaszczykiem sprawiedliwości. Niestety blogowa recenzja tym razem nie wystarczy, by w pełni oddać głębię tej powieści, która jest równie bogata w wydarzenia, co piękna w formie. To książka, która zostaje w pamięci, prowokująca do głębszej refleksji i nieustającego dialogu z historią. Lekturę z całego serca polecam, bo zdecydowanie warto! 

Egzemplarz do recenzji otrzymałam od wydawcy.

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Drusilla

  29 stycznia 2024

  Pisarka ma prawdziwy talent! 💕🔥

 2. Odpowiedz

  Pojedztam

  27 stycznia 2024

  Myślę, że może zachwycić mnie swoją fabułą.

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  24 stycznia 2024

  Jeszcze nie sięgnęłam po żadną książkę autorki. Mam co nadrabiać.

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  24 stycznia 2024

  ktoś kto lubi tego typu propozycje będzie zachwycony tą ksiązką
  ja odpuszczam tą tematykę

 5. Odpowiedz

  Zuzanna

  24 stycznia 2024

  Raczej nie sięgam po takie książki, ale przyznam, że po przeczytaniu Twojej recenzji poczułam się zainteresowana.

 6. Odpowiedz

  Adrianna Andrzejewska

  23 stycznia 2024

  Mimo, że nie jest to pozycja, po którą bym sięgnęła, to fakt że porusza dzieje pomorza, sprawia, że jestem nią zainteresowana.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Kiss Cam – Emilia Jachimczyk

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły