Sukienka z mgieł – Joanna M. Chmielewska

Date
sie, 04, 2012

W powieści „Sukienka z mgieł” panuje cudowny nastrój, dzięki któremu czytelnik, bez problemu może wyobrazić sobie, że sam znajduje się w Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem. Niemal fizycznie czuje tamtejszą atmosferę i marzy – a marzenia budzą się w nim z początku nieśmiałe, a później, wraz z kolejnymi stronami, takie, które naprawdę w życiu mogą się spełnić. Wystarczy tylko się odważyć.

„Sukienka z mgieł” to opowieść o dalszych losach bohaterów „Poduszki w różowe słonie” jednak przede wszystkim jest to historia Weroniki, właścicielki „Piwnicy pod Liliowym Kapeluszem”. Jest to miejsce zwyczajne, a zarazem niezwykłe. Ludzie odnajdują się w jego atmosferze, a czasami wręcz, staje się dla nich niezbędne do życia. Weronika od dzieciństwa marzyła o własnej kawiarni, teraz gdy jej życzenie się spełniło, ona może pomagać innym, a ponieważ posiada niezwykły dar empatii, ma do tego idealne predyspozycje.

Szczerze przyznam, że urzekło mnie już pierwsze zdanie książki: „Weronikę wychowały koty.” Ponieważ jak można takich stwierdzeń nie kochać? Książka napisana jest po prostu rewelacyjnie. Tu nie chodzi o to, że pisarka ma dobry warsztat. Nie mam również na myśli lekkiego stylu i prostego języka. „Sukienka z mgieł” po prostu napisana jest przepięknie, cudownie, melancholijnie. Większość twórców, gdyby próbowali w ten sposób pisać, określonych zostałoby mianem grafomanów. Nijak jednak ma się to do tego przypadku. W tej powieści dobór słów niewymuszenie zachwyca, a ich poezja powoduje, że oczy wyobraźni otwierają się nam same.

„Z biedronką na ramieniu, z garścią malin, które czekały tu na nią aż do września, z promykiem słońca wplątanym we włosy, szła przez las, czując pod stopami miękki mech, twarde szyszki, ziemię… życie… po prostu życie…”

Książka jest pełna magii, romantyczna i czarująca. Obok bohaterki nie da przejść się obojętnie. Jest to osoba dająca natchnienie i przepełniona dobrocią, kobieta która w tajemniczy sposób potrafi urzeczywistniać ludzkie marzenia. W powieści odnajdujemy również wiele emocji, a oprócz ciepła, którym otacza czytelników, ukazuje im również ludzkie problemy. Jej fabuła nie jest przewidywalna i wiele razy potrafi zaskoczyć.

Bohaterowie „Sukienki z mgieł” są postaciami niezwykle barwnymi. Każdy z nich ma swoją historię i niejednokrotnie pozory mylą. Właściwie to nie wydarzenia, a właśnie oni, stanowią szkielet całej powieści. Nie tylko ich problemy, ale podejmowane wyzwania i przemiany. Trudności, z którymi muszą się zmierzyć. Ich losy śledzi się z prawdziwą ciekawością i nierzadko szczerze się postaciom kibicuje.

Powieść Joanny Chmielewskiej, niesie ze sobą przesłanie. Mówi nam o tym, że w życiu warto walczyć o własne marzenia. Nawet, jeżeli trudno uwierzyć w to, że mogłyby się spełnić. To również historia młodej kobiety, która pragnie miłości i akceptacji – po tym, jak odnalazła własne miejsce na świecie. Książka jest romantyczna i pełna ciepła, wciąga od pierwszej do ostatniej kartki. Niebanalna. Intrygująca. Cudowna. Jednocześnie o prawdziwym życiu, relacjach międzyludzkich, jak i o marzeniach. Zdecydowanie zachęciła mnie do tego, żeby sięgnąć po „Poduszkę w różowe słonie”, której jeszcze nie miałam okazji przeczytać.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Secretum.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  4 sierpnia 2012

  zachęciłaś mnie do lektury, a poza tym już czytałam kilka innych recenzji tej książki i mam coraz większą ochotę na ten tytuł

 2. Odpowiedz

  Azumi

  4 sierpnia 2012

  Już sam tytuł jest zachęcający. A fragment tekstu, który przytoczyłaś…naprawdę poezja;)

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »