Statek Magów – Dorota Wieczorek

Date
cze, 01, 2012

„Statek Magów” to kontynuacja znakomitej, młodzieżowej serii Doroty Wieczorek, która swoją opowieść postanowiła umieścić w Gdańsku. Rzeczy niecodzienne dzieją się w otoczeniu, które wielu z nas dobrze zna. To niesamowite uczucie czytać o magii i niezwykłych wydarzeniach, rozgrywających się na znanych sobie ulicach.

Jacek w dalszym ciągu próbuje się dopasować do normalnego życia, w tym roku już w liceum. Nie jest to jednak możliwe. Nie dla niego. Nie tylko widzi magię, ale również posługuje się nią w dość chaotyczny sposób. „Burza w szklance wody” przemienia się u chłopca w zrujnowanie całego mieszkania. W tej kwestii nic się nie zmieniło. Tak samo jak przemianie nie uległ fakt, że Jacek przyciąga przygody (i kłopoty) niczym magnes. Do tego w mieście pojawia się nowa dziewczyna, Natalia Gradowska, która od początku stanowi niezwykłą zagadkę. Gdańsk nigdy nie był bezpiecznym miejscem, ale teraz jest zdecydowanie gorzej niż zwykle. Natomiast wizje i problemy, które do tej pory były jedynie spekulacjami, stają się rzeczywistością.

Książka pisania jest bardzo fajnie. Dorota Wieczorek posługuje się językiem, który jednocześnie przemówi do młodzieży jak i wleje nieco ciepła w serca dorosłych. Pod otoczką magii i przygód kryją się zwyczajne, ludzkie problemy. Dorastanie wcale nie jest rzeczą łatwą. Więzy rodzinne, przyjaźń, miłość, o tym wszystkim również przeczytamy w tej niezwykłej powieści. Jest to lektura, która mimo pewnych „mrocznych” wątków, naprawdę pozytywnie nastawia do życia i z pewnością jest w stanie poprawić humor niejednemu czytelnikowi.

W tym wypadku naprawdę urzekło mnie również samo wydanie. Pomijając już bardzo dobrą edycję tekstu i ciekawą okładkę, wspomnę o jakości wydania. Taką książkę, z tymi wszystkimi ładnymi zdobieniami, przyjemną fakturą oprawy i skrzydełkami po prostu przyjemnie się trzyma w rękach. Oby ukazywało się więcej w ten sposób stworzonych powieści.

Tak jak „Dotyk mroku” podobał mi się bardzo, tak i „Statkowi Magów” niczego nie brakuje. Ciekawa fabuła, wartka akcja, przemyślani i zabawni bohaterowie to zdecydowane zalety tej książki. Jestem szczerze zadowolona, że trafiła na moją półkę, bo takich pozytywnie nastawiających lektur zdecydowanie mi w życiu brakuje. Bardzo ucieszyły mnie również ostatnie słowa książki: „To jeszcze nie koniec – pomyślał Jacek. Miał nadzieję, że tak jest.” I mam nadzieję, że już wkrótce będę miała okazję przeczytać coś jeszcze. Lubię książki dla dzieci, które jednocześnie reprezentują sobą coś więcej. W wypadku „Statku Magów” tak właśnie jest.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »