Sprzysiężenie Katyliny – John Maddox Roberts

Date
paź, 04, 2012
„Sprzysiężenie Katyliny” to już drugi tom detektywistycznej serii Autora, który tworzył książki w takich cyklach jak „Conan”, „Cingulum”, „Stormland” czy „Hannibal”. Ponownie wracamy do antycznego Rzymu, by w towarzystwie niezawodnego detektywa przeżyć pełne napięcia przygody i zawalczyć o sprawiedliwość.

W mieście na siedmiu wzgórzach dochodzi do plagi zabójstw, których ofiarami padają lichwiarze. Wśród złotej rzymskiej młodzieży nagle zapanowała moda na noszenie brody. Te dwa, pozornie zupełnie niezwiązane fakty prowadzą do rozwiązania zagadki. Tym razem Decjusza oddelegowano do nadzorowania państwowego skarbca w świątyni Saturna. Nie ma tam zbyt wiele pracy, a jeśli już ma coś do roboty, sprowadza się to do podpisywania dokumentów, których treści i tak nie rozumie, i nie jest w stanie skontrolować. Szczęśliwie dla niego rutynę przerywa natknięcie się na ofiarę zabójstwa. Właśnie wtedy rozpoczyna się śledztwo.Powieść Johna Maddoxa Robertsa to naprawdę dobrze napisany kryminał historyczny. Ma wartką akcję i ciekawie skonstruowaną fabułę. Nie jest może dziełem genialnym i bez zarzutów, ale naprawdę przyjemnie się czyta. Autor stworzył kilku ciekawych bohaterów, niestrudzenie towarzyszących Decjuszowi w śledztwie. Pierwszym jest Tytus Milon, który w poprzedniej części był szeregowym członkiem gangu, a teraz awansował na przywódcę grupy przestępczej. To ciekawa i zgoła nietuzinkowa postać. Drugim pomocnikiem Decjusza jest grecki lekarz, również znany z pierwszej części. Bez niego z pewnością detektywowi wiele rzeczy by się nie udało. Bohater popełnia podobne błędy jak w części pierwszej, wynika to jednak nie z braku weny Autora, ale z charakteru Decjusza.

Zdecydowaną zaletą książki są dokładane opisy Rzymu i życia w antycznych czasach. Autor zabiera nas w podróż poprzez setki lat historii, w taki sposób, że czujemy się, jakbyśmy trafili tam sami. U boku głównego bohatera uczestniczymy nie tylko w śledztwie i wykryciu spisku, ale również w życiu codziennym mieszkańców miasta. Ta cześć powieści została dopracowana naprawdę starannie i szczegółowo, za co pisarzowi należą się wielkie brawa.

Drugi tom wydany został podobnie do poprzedniego – niewielki format, miękka okładka, stonowana szata graficzna. W powieści nie ma rażących błędów językowych, a styl Autora jest lekki i przyjemny. Na końcu tomu umieszczono mapy i bardzo użyteczny słownik terminów.

Podczas czytania czeka nas wiele niespodzianek, a sama końcówka jest prawdziwym zaskoczeniem. Autor umiejętnie stopniuje rozwój akcji. Samo śledztwo nie jest już schematyczne i mimo czynników podobnych do tych w tomie pierwszym, ma elementy, które zdecydowanie je odróżniają. Także spokojnie można spodziewać się nowości. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że z Decjuszem nie sposób się nudzić.

Książka nie jest może dziełem wybitnym i należy raczej do literatury czysto rozrywkowej, ale naprawdę warto po nią sięgnąć. Nie jest sprzeczna z historycznymi faktami i ma swój niewątpliwy urok. Wiem już, że z przyjemnością sięgnę po kolejny tom, a do zapoznania się z serią gorąco zachęcam.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Konflikty

Vicky

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  5 października 2012

  nie znam pierwszego tomu, a i sama tematyka do końca nie moja, więc nie będę rozglądać się za książką
  pozdrawiam 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »