Sherlock

Date
sty, 05, 2017

9ff5839dce331ca26d7b0e9445b703f1_grDzięki serialowi BBC, w którym słynny detektyw żyje w naszych czasach, nastała moda na Sherlocka. Stąd też wzrosła sprzedaż książek, filmów, płaszczy i oczywiście również gier. Jak na tle trendu wygląda nowy tytuł od wydawnictwa Granna?

wiek: 10+

liczba graczy: 2 – 4 osób

czas gry: około 15 minut

Cel i fabuła

Na znanych z powieści bohaterów pada podejrzenie – jeden z nich jest przestępcą. Do zadania graczy należy rozwiązanie zagadki i odkrycie kto jest złoczyńcą. Tym razem może nim być nawet sam Sherlock.

sherlock1

Strona wizualna

Twórcy gry postawili na klasykę. Odpowiedzialny za ilustracje Vincent Dutrait stworzył wizerunki bohaterów w taki sposób, że fani słynnego detektywa nawet bez podpisów domyśliliby się kto kim jest. Gra nie jest złożona czy skomplikowana, zawiera niewiele elementów, ale są one kompaktowe, niewielkie i bardzo dobrze wykonane. Przydatnym dodatkiem jest blok gotowych tabelek, które znacząco ułatwią graczom śledztwo.

sherlock2

Przygotowanie gry

Twórcy gry przewidzieli dwa warianty – dla dwóch osób i dla trzech lub czterech. Przygotowanie gry rozpoczynamy od potasowania kart i rozdania graczom zasłonek oraz tabelek. Z talii trzynastu kart jedną, losową kładziemy zakrytą na środku stołu. Ukryta na niej postać staje się przestępcą. Pozostałe karty dzielimy po równo między graczy. W wariancie dwuosobowym rozdajemy po pięć kart, a pozostałe kładziemy zakryte na stole.

sherlock3

Przebieg rozgrywki

Gracze po kolei rozgrywają swoje tury wykonując jedną z trzech dostępnych akcji. Do wyboru jest: śledztwo (pytanie do wszystkich graczy czy posiadają karty z danym symbolem), przesłuchanie (do konkretnej osoby kierujemy pytanie ile posiada ikonek danego symbolu), oskarżenie (wskazanie przestępcy, które skutkuje natychmiastowym zwycięstwem lub odpadnięciem z gry). W wariancie dwuosobowym śledztwo polega na odkryciu jednej z odłożonych na stole kart. Gdyby podstawowa forma komuś się już znudziła, twórcy wymyślili także zaawansowany, nieco bardziej skomplikowany wariant gry.

sherlock4

Podsumowanie

Mimo że „Sherlock” to gra składająca się z niewielkiej liczby elementów, to może naprawdę wciągnąć, a każda rozgrywka staje się niepowtarzalna. Gra jest przyjemna w swojej prostocie i wymaga odrobiny logicznego myślenia. Dla fanów Sherlocka będzie naprawdę miłą formą rozrywki. Niestety kiepsko sprawdza się w dwuosobowym wariancie i dopiero przy większej liczbie graczy można ją w pełni docenić.

Dziękuję!

granna_main_page

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Tonąc w mroku – Agnieszka Zawadka

Bałagany – gra planszowa

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły