Serafina – Rachel Hartman

Date
maj, 01, 2015

11165997_872759826129144_1597701057_nOpowieści o smokach spisanych zostało naprawdę wiele. Każda z nich jednak jest inna i ma swoje własne, unikalne elementy. Rachel Hartman zdecydowała się na to, by jej smoki potrafiły przybrać ludzką postać. Do czego to mogło doprowadzić?

Królestwo Goreddu zamieszkują ludzie oraz smoki, które przybrały ludzką postać. Panuje pokój, komuś jednak bardzo zależy, żeby rozpoczęła się wojna. Gdy odnalezione zostaje pozbawione głowy ciało księcia, wszystko wskazuje na to, że zbrodni dokonał smok. Czy to wystarczy by zerwać sojusz? Serafina, nastoletnia asystentka nadwornego kompozytora, zrobi naprawdę wiele by tylko dowiedzieć się prawdy.

„Serafina” to fantastyka z wątkiem kryminalnym i szczyptą romansu. Powieść jest napisana naprawdę na wysokim poziomie, czyta się ją niewymuszenie i z przyjemnością, nie wnosi jednak nic nowego do życia czytelników. Brak w niej oryginalności czy chociażby lekkiego wybicia się ponad stereotypy gatunku. Chociaż pisarka miała wiele ciekawych pomysłów, to jednak nie odważyła się ich rozwinąć, przez co nie są tak dobre, jak mogłyby się stać w pełni wykorzystane.

Motywem przewodnim książki jest życie Serafiny, a cała reszta fabuły stanowi dla dziewczyny fantastyczne tło. Pisarka w doskonały sposób kreuje jej uczucia oraz opisuje przemyślenia i zmagania z samą sobą. Cała reszta postaci jest dość blada i swoimi barwami ani odrobinę nie dogania Serafiny. Ważne są również relacje między wrogo do siebie nastawionymi gatunkami. Czterdzieści lat pokoju nie przyniosło ze sobą zrozumienia i akceptacji, a jedynie podkreśliło rzucającą się w oczy odmienność.

Myślę, że lektura idealna będzie dla czytelników w wieku głównej bohaterki (i tych o parę lat starszych). Nie dostrzegą oni tych pustych miejsc, których nie zdołała zapełnić pisarka, jednocześnie wciągając się w – jakby nie patrzeć – ciekawą historię Serafiny. To powieść typowo młodzieżowa i jeżeli tak na nią spojrzeć, to z czystym sumieniem mogę książkę polecić. Osoby jednak, które szukają nieco ambitniejszych tytułów, nie będą z niej w stu procentach zadowolone. Ja sama jednak czytam przede wszystkim dla rozrywki, dlatego „Serafina”, mimo drobnych niedociągnięć, jak najbardziej przypadła mi do gustu.

„Serafina” to pierwszy tom serii, która ma dość duży potencjał. Ponieważ jest to debiutancka powieść Rachel Hartman, myślę, że kontynuacja ma szansę być znacznie bardziej rozbudowana i pod wieloma względami jeszcze lepsza. Niecierpliwie czekam na kolejny tom, by poznać dalsze losy bohaterki i przekonać się w jaki sposób pisarce udało się rozwinąć wykreowany przez siebie świat.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Mag

mag

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Irena Bujak (Bujaczek)

  2 maja 2015

  Sama nie wiem, chyba poczekam aż ukaże się kolejna części zobaczę jakie będą opinie 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »