Sekret Julii – Tehereh Mafi

Date
gru, 12, 2013

sekretjulii„Sekret Julii” to już druga, zaraz po „Dotyku Julii”, część porywającej trylogii autorstwa Tehereh Mafi. Pisarka stworzyła swój własny, specyficzny, niepowtarzalny styl, w którym pojawiają się skreślenia i krótkiej konstrukcji, pomysłowe zdania. Dzięki temu jej twórczość jest unikatowa i niezwykle intrygująca. Działa na zmysły i wyobraźnię czytelnika.

Ucieczka z Komitetu Odnowy zakończyła się sukcesem. Teraz bohaterom wydaje się, że są bezpieczni. Czy jednak na pewno? Ponownie pojawia się zbyt wiele tajemnic. Przeszkód na drodze do szczęśliwego bycia razem. Punkt Omega planuje kolejną akcję. Julia wciąż nie potrafi poradzić sobie z posiadanym darem. Wymagają od niej by poczyniła postępy, dla niej jednak najważniejszy jest Adam i to, że może go dotknąć. Co jednak łączy go z Warnerem i dlaczego jego również może bez konsekwencji dotykać? Wszystko to dzieje się na tle wielkiej wojny. Potęga militarna spotyka na swojej drodze opór, który stworzyło grono ludzi o nadprzyrodzonych zdolnościach. Kto wygra tą bitwę i jak w przyszłości będzie wyglądał świat?

Książka pisana jest w pierwszej osobie, z punktu widzenia głównej bohaterki. Poznajemy jej myśli i uczucia – również te, które chciałaby ukryć, przez co postać staje się znacznie bardziej realistyczna. Ogólnie bohaterowie są mocną stroną powieści. Autorka wypełniła ich setkami barw i swoje kreacje stara się dopracowywać w najdrobniejszych szczegółach. Choćby Warner to postać bardzo „mocna”. Myślę, że stworzenie tego bohatera była dla pisarki swojego rodzaju wyzwaniem. Dzięki niemu fragmenty w których dominują emocje nie są mdłe i bezbarwne. To on jest motorem, który napędza całą akcję. Adam jest trochę mniej wyeksponowany, ale również posiada swój urok i oczywiście sekrety.

Druga część jest jeszcze ciekawsza i lepiej napisana od swojej poprzedniczki, co w kontynuacjach zdarza się niezmiernie rzadko. Akcja jest niezwykle dynamiczna, nawet mimo tego, że autorka na pierwszy plan wysunęła uczucia bohaterów. Bez przerwy coś się dzieje, a w życiu młodych ludzi bezustannie pojawiają się nowe wyzwania i problemy. Do tego treść czyta się przyjemnie, płynnie, a dzięki niezwykłemu stylowi tekst nie zawiera dłużyzn, a każdy, najkrótszy nawet fragment, czyta się z prawdziwą ciekawością.

Zadałabym pytanie czy książka to romans czy antyutopia? W powieści znajdzie się jedno i drugie, ale wydaje mi się, że antyutopia jest tutaj bardziej tłem – środowiskiem życia bohaterów. Ciekawym dodatkiem do ich własnych problemów i burzy uczuć. Nie wiadomo jednak jeszcze jak wszystko potoczy się dalej, jak wiele pojawi się nowych wątków i jakie zwroty fabularne będą towarzyszyły bohaterom.

Tehereh Mafi w momencie wydania „Dotyku Julii” miała dwadzieścia cztery lata. Uwielbia zarówno pisać jak i czytać książki. Uważa, że pije zdecydowanie za dużo kawy. Pierwsza część trylogii była jej debiutancką powieścią, ale prawa do jej ekranizacji już zostały nabyte przez 20th Century Fox. Także wkrótce możemy spodziewać się również filmu.

Książka należy do tych, które na czytelnikach wywierają duże wrażenie. Czyta się ją znakomicie, płynnie i bardzo trudno się o niej oderwać. Nie chodzi nawet o to, że sama przygoda i pomysły autorki są ciekawe. Po prostu powieść napisana została w tak niezwykłym, pełnym emocji stylu, że właściwie żyje się życiem bohaterów. „Sekret Julii” to świetna książka, która bez trudu wciąga w swoją głębię. Tu wszystko jest tak obrazowe, że nie potrzeba nawet specjalnie bujnej wyobraźni, by dać się pochłonąć bez reszty. Mimo że powieść ma swoje naiwne, a czasami też nie do końca dopracowane fragmenty, to zdecydowanie ją polecam! Zresztą tak samo jak i pierwszy tom. Mnie samej czytało się ją znakomicie.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte

otwarte

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Gosia

  12 grudnia 2013

  uwielbiam te książkę!
  Warner <3

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »