Cytologia
Trzyletni projekt, organizowany przez spółkę COPERNICUS Podmiot Leczniczy, pod hasłem „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób cytologię.” oferuje edukację w zakresie profilaktyki nowotworowej oraz bezpłatne badanie cytologiczne mieszkankom Pomorza. Głównym celem projektu profilaktyki raka szyjki macicy jest zmniejszenie zachorowalności i umieralności kobiet na ten typ nowotworu, przełamanie bariery wstydu oraz zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań.
Rak szyjki macicy jest obecnie siódmym pod względem częstości zachorowań nowotworem u kobiet w Polsce, co jest wynikiem o ok. 15 % gorszym niż średnia zachorowalności w krajach Unii Europejskiej. Umieralność z powodu nowotworów szyjki macicy w Polsce jest o 70% wyższa niż przeciętna dla krajów Unii, ponieważ choroba wykrywana jest zbyt późno, w zaawansowanym już stadium. Regularne badania cytologiczne pozwalają na wykrycie stanu przedrakowego, a co się z tym wiąże – dzięki odpowiedniemu leczeniu – zapobiec wystąpieniu raka szyjki macicy. Poza tym, cytologia wykrywa obecność komórek rakowych i może przyczynić się do wykrycia bezobjawowych, wczesnych postaci raka, które są całkowicie wyleczalne.
W ciągu pierwszego roku trwania kampanii liczba wykonywanych badań cytologicznych w szpitalach COPERNICUS zwiększyła się prawie 10-krotnie. W ramach całego projektu w 2018 roku wykonano 2986 darmowych badań cytologicznych oraz przeprowadzono 4057 spotkań informacyjno-edukacyjnych.
Projekt skierowany jest do kobiet w wieku 25-59 lat, które w ciągu ostatnich trzech lat nie miały wykonywanej cytologii w ramach programu przesiewowego finansowanego przez NFZ. Zapisów można dokonywać poprzez formularz zgłoszeniowy na stronie www.cytologia-pomorze.pl lub poprzez kontakt telefoniczny z infolinią pod numerem 58 727 01 30. Projekt współfinansowany jest przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.
Profil na facebooku: @cytologiapomorze
Strona www: www.cytologia-pomorze.pl
Kolanoskopia
Nawet o tak poważnych sprawach, jak profilaktyka, można mówić w niebanalny, zaskakujący sposób.
15 sierpnia przekonali się o tym mieszkańcy Starogardu Gdańskiego. Wieczorem, po seansie kina letniego, na budynku Starogardzkiego Centrum Kultury można było obejrzeć wyjątkowe widowisko multimedialne, łączące ze sobą obraz, światło i dźwięk.
Video mapping 3D to audiowizualny pokaz polegający na wyświetleniu animacji na trójwymiarowym obiekcie jak np. elewacja budynku. To nie tylko artystyczny performance, ale także niebanalna forma reklamy. Tym razem głównym celem była edukacja dotycząca profilaktyki raka jelita grubego.
Bezpłatne widowisko zorganizowane zostało w ramach trzyletniej kampanii społecznej „Rzeczywistość zaskakuje. Nie daj się zaskoczyć – zrób kolonoskopię”, realizowanej przez COPERNICUS PL Sp. z o.o. Kampania jest częścią projektu pn. „Profilaktyka raka jelita grubego szansą na wydłużenie aktywności zawodowej mieszkańców województwa pomorskiego” współfinansowanego przez Unię Europejską w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego dla Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020. Było to już 3 wydarzenie w tym roku. Wcześniej pokazy video mappingu odbyły się w Bytowie oraz Kościerzynie.
Celem akcji jest zwiększenie świadomości odnośnie wysokiej skuteczności i potrzeby wykonywania badań kolonoskopowych. Rak jelita grubego i odbytu jest trzecim najczęściej występującym na świecie nowotworem, z czego prawie 60% zachorowań występuje w krajach rozwiniętych. W Polsce liczba zachorowań wynosi ok. 19 000 osób rocznie, liczba zgonów natomiast 11 000, co oznacza, że dziennie z powodu raka jelita grubego umiera 33 Polaków. Dlatego niezbędna jest edukacja w tym zakresie.
– Powiat starogardzki należy do obszarów tzw. „białych plam”, czyli powiatów o najniższej wykonywalności badań kolonoskopowych. Wierzymy, że wyjątkowa oprawa wizualna i niestandardowe podejście do tematu zachęci mieszkańców do przyjrzenia się bliżej zagadnieniu profilaktyki nowotworowej. – mówi Małgorzata Kondek, koordynator projektu.
Akcja bezpłatnych badań profilaktycznych skierowana jest do aktywnie zawodowo kobiet, jak i mężczyzn w wieku 50-65 lat, którzy nie mają objawów raka jelita grubego i w ciągu ostatnich dziesięciu lat nie wykonywali badania kolonoskopowego. Z badań mogą skorzystać również osoby młodsze, tj. w wieku 40-65 lat bez objawów raka jelita grubego, które miały w rodzinie krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego, lub osoby w wieku 25-65 lat pochodzące z rodziny z zespołami genetycznymi.
By skorzystać z darmowych badań, wystarczy zapisać się poprzez formularz zgłoszeniowy
na stronie www.kolonoskopia-pomorze.pl lub zadzwonić pod numer 58 727 01 30.
Wpis gościnny
Tuitam.pl
Zawsze czekam na twoje wpisy, bo są tak inspirujące i bogate w treść!
Stacja Książka
To bardzo ważne tematy. Wiele osób nie robi sobie tych badań, a wykrycie raka na wczesnym etapie może spowodować, że szybko pozbędziemy się problemu. Oby więcej takich uświadamiających akcji.
Kinga
Trzeba się badać. Nie ma do tego wymówek. Żadnej. Zdrowie i życie many tylko jedno i należy o nie dbać jak najlepiej. Cytologiczne robię co roku. I tego będę się trzymać.
Aleksandra_B
O, akurat jestem w takim wieku, że mogę załapać się na te badania. Jak nic, muszę przestudiować dokładniej temat i podziałać w tej sprawie.
AMN
Jeszcze się nie łapię na darmowe badania 🙁 Plus oprócz zwykłych badań krwi nie robię nic innego 😛 Na razie nie czuję takiej potrzeby 😛
Irena Bujak
Świetna akcja, do mojej mamy co roku przychodzi zaproszenie na takie bezpłatne zaproszenie. To ważne, by się badać.
karolina
ja robię cytologie dwa razy w roku, odkąd dowiedziałam, sie ze mam hpv onkogennego, niby na razie jest wszystko ok, ale i tak mam stres, stosuje regularnie żel papilocare, aby wirus nie powodował zadnych złych zmian, albo żeby je w ostateczności wyleczyć, ale na razie jest ok i mam nadzieje, ze tak zostanie.
Viki
Odkąd moja mama po raz pierwszy wzięła mnie na badanie cytologiczne badań się regularnie i w zasadzie zawsze idziemy wspólnie z mama to już taki rytuał. Teraz też będziemy iść tylko czekam aż wróci. Post bardzo ważny i oby te informacje trafiały do jak największej ilości osób
Karolina Miller
Bardzo wazny temat! Niestety u nas ze świadomością wciąż jest na bakier, malo poswieca się na publiczne kampanie zachecajace do takich badan…
Iwetta
Najsmutniejsze w tym wszystkim jest to, że służba zdrowia niestety kuleje w uświadamianiu kobietom jak ważne są tego rodzaju badania, w sumie nie tylko służba zdrowia. Ogólnie edukacja o ciele jest na dość niskim poziomie. A coraz więcej jest zachorowań na raka… Cóż, trzeba się mimo to badać, badania są bardzo ważne. Im wcześniej wykryta choroba tym większe szanse na wyzdrowienie 🙂
Katarzyna
Podobają mi się grafiki. Trafnie przedstawiają temat. Warto o siebie dbać, zdrowie jest najważniejsze!
Wiewiórka w okularach
Super akcje, ważne, żeby uświadamiać Polaków, by o siebie dbali. 🙂
AnWuWu
Pierwszy raz spotykam się z takim tematem na blogu. Ale to ważne i trzeba o tym rozmawiać.
Vicky
O, a ja dość często trafiam na różne kampanie uświadamiające społeczeństwo. Moim zdaniem to ważna tematyka.
Anszpi
Wykonywanie wszelkich badań jest bardzo ważne i warto regularnie to robić. Sama badam się często, od podstawowych badań krwi po precyzyjne i dokładne. Cytologię robię raz na 1-2 lata. Uważam, że takie badania to inwestycja w siebie
Sonik
Bardzo, bardzo ważny post! W gonitwie życia codziennego, często zapominamy o tym, aby badać się regularnie. Bo dziś nie, to może za tydzień, to innym razem, potem się okazuję, że od ostatniego badania minęło 2 lata..
Vicky
Oj tak, cudownie by było, gdyby w Polsce można się było przerzucić na tak zwany “slow life” i przeżyć. Póki co jednak niestety wszyscy wiecznie gdzieś gonią.
kasiek
Trzeba o tym mówić i przypominac, sama musze bardziej regularnie chodzić na badania
Marta K
Cieszę się, że takich akcji jest coraz więcej. Coraz częściej mówi się o nadciśnieniu, raku szyjki macicy, raku piersi, czy innych “cichych” chorobach. Takie akcje zwiększają świadomość społeczeństwa, a także sprawiają, że wiele osób pójdzie się przebadać. Jedyne co mi przeszkadza w tych akcjach to ograniczenie co do wieku badanych. Zazwyczaj bezpłatne badania są dla osób starszych. A co z młodymi? Ja wiem, że prawdopodobieństwo wystąpienia u nich choroby jest niewielkie, ale zawsze… A dodatkowo byłby to kolejny argument, aby przekonać mamę czy babcię do badania: “Zbadam się razem z Tobą”.
Monika Kilijańska
Znam Starogard i cieszę się, że takie akcje w nim są obecnie.
krystynabozenna
Robię regularnie, ale i dbam o siebie…
Wiols
Robię regularnie i dziwię się, że wciąż trzeba o tym przypominać.
Joanna Bogielczyk
Wspaniała akcja, a grafika z kolonoskopią cudowna! <3
zaczytanamarzycielka8
Super że piszesz o takich rzeczach. Profilaktyka jest bardzo ważna. Rak szyjki macicy nie boli on nas po prostu zabija ;(
blogierka
Profilaktyka to absolutna podstawa- dobrze ze o tym piszesz.
Literatura Dawna
Bardzo się cieszę, że poruszasz takie tematy. Jest to potrzebne dla naszego społeczeństwa i naszego ogólnego zdrowia.
Agata
Takich programów przydałoby się więcej. A nawet przydałaby się gruntowna reforma.
Psyche Tee - Wirtualny Gabinet Psychologiczny
Nie dziwią mnie te statystyki – raz, że nie mamy dobrej edukacji w zakresie ciała, nie mówiąc juz o profilaktyce, dwa, że wszystko co związane z intymnością albo pochwą czy macicą, to jeden wieli wstyd i nie wolno mówić tych słów głośno…a po trzecie gro lekarzy w Polsce ma do profilaktyki następujący stosunek “bada się jak się jest chorym, a jak nic nie boli to człowiek jest zdrowy i ma nie zawracać głowy lekarzowi” vide moja doktor:)
Małgorzata
Świetnie, że poruszasz ten temat, jednak warto zaznaczyć, że cytologia niestety nie daje nam pewności. Jestem tym przypadkiem, który bada się regularnie, a nawet bardzo regularnie ze względu na swoją chorobę. Mimo to, cytologia nie wykazała zmian, które były
Bookendorfina
Profilaktyka przede wszystkim, podnoszenie świadomości jej niezbędności.