Rozdroża – Paul Young

Date
sty, 07, 2013

Rozdroza_Paul-Young,images_big,23,978-83-7534-066-2„Chata”, pierwsza powieść kanadyjskiego pisarza Paula Younga, przez długi czas figurowała na listach bestsellerów. Nawet w Polsce jest o niej głośno. Po tym niewątpliwym sukcesie, autor zdecydował się stworzyć nowe dzieło i tak, do księgarni trafiły, poruszające ważny temat ludzkiej przemian, „Rozdroża”.

Anthony Stewart jest biznesmenem o nienajlepszej reputacji. To człowiek egoistyczny i niezbyt miły. Sam zapracował  na swoją obecną pozycję, ale mimo tego nie docenia wysiłków innych. W jego życiu nie ma również miejsca na miłość. Dwukrotnie rozwiódł się z żoną i doprowadził do tego, że jego rodzona córka nie chce go znać. Świat Anthony’ego to pusta, bezużyteczna skorupa, a on sam nie jest człowiekiem szczęśliwym. Na dodatek los postanowił go nie oszczędzać. Wykryto u niego guza mózgu, który spowodował, że Anthony zapadł w śpiączkę. Budzi się w równoległym świecie, w którym swoje życie może przeżyć na nowo. Czy popełni drugi raz te same błędy? Może jednak, gdyby dać człowiekowi drugą szansę, to wszystko by się zmieniło?

W książce pojawiają się cytaty różnych znanych osób, jak na przykład C.S. Lewis czy Abraham Lincoln. Opisy natomiast zdominowane zostały przez dialogi (co akurat, w tym wypadku, jest mocną stroną dzieła). W powieści znalazło się również wiele surrealizmu i miejsc na domysły. Paul Young wprowadził także dość dziwny wątek religijny, który wydaje mi się być próbą (niestety nieudolną) naśladowania pisarzy takich jak C.S. Lewis, Michaił Bułhakow czy nawet współczesny Christopher Moore.

Przyznam szczerze, że pozycja niestety nie jest dla mnie. Nie twierdzę, że jest źle napisana, ale nie lubię wplątywania w fabułę w dziwny sposób wątków religijnych (choć i od tego bywają pewne wyjątki jak np. „Mistrz i Małgorzata”). Do tego pomysł nie jest zbyt nowatorski. Wydaje mi się, że autor niestety posuwa się do przodu na sukcesie swojej poprzedniej powieści, która osiągnęła szczyty list bestsellerów, noszącej tytuł „Chata”. „Rozdroża” to pozycja, która przemówić ma szansę jedynie do dość wąskiego grona odbiorców i niestety mylące jest to, że główny zarys fabuły, tak naprawdę, trafić mógłby do każdego. Autor również wykazuje się pewną niekonsekwencją przy tworzeniu głównego bohatera, choć przemiana jaka w nim zaszła opisana została w dość dobry i interesujący sposób.

Wielbicielką powieści Paula Younga z pewnością nie zostanę. Ponieważ jednak nie pisze źle, sądzę, że fanów mu nie zabraknie. Książki nie jestem w stanie ani polecić, ani odradzić. Ja sama po prostu spodziewałam się po „Rozdrożach” czegoś diametralnie innego. Nie jest to jednak pozycja niskich lotów czy tak zwane „czytadło”. Powieść z pewnością daje wiele do myślenia i należy do gatunku literatury wartościowej. Także każdy kto lubi tego typu dzieła, bez specjalnej zachęty, zapewne sam z siebie „Rozdroża” przeczyta.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję firmie AIM Media

aim

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  BrokenVision

  7 stycznia 2013

  O ile nie unikam poważnych tytułów, to i tak preferuje lżejszą lekturę. Zapewne wiec tą ominę szerszym łukiem.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »