Relikt – Heather Terrel

Date
lip, 17, 2015

relikt„Relikt” to pierwszy tom dystopicznej, post-apokaliptycznej serii noszącej tytuł „Księgi Ewy”. Książka opowiada historię ludzi, którzy przeżyli powódź po roztopieniu się lodowców. Ich potomkowie żyją na dalekiej północy jako wybrani, przekonani o tym, że bogowie ukarali ludzkość za popełnione grzechy.

Bliźniaczy brat Ewy ginie podczas wspinaczki na oblodzone szczyty. Jego przeznaczeniem było wziąć udział w próbach i zostać Wielkim Archonem. Ewa postanawia, że teraz to będzie jej rola. Już nie chce być spokojną i dobrze ułożoną panną. Pilnie studiuje Prawo i znajduje argumenty na to, by jako kobieta mogła przystąpić do prób. Ponieważ już tak bywało w historii, nikt nie może jej tego zabronić. W trudnej drodze pomagają jej współzawodniczący z nią Jasper, syn Strażnika Prawa oraz służący z pogranicza Lucas.

W prostych słowach „Relikt” określiłabym jako zabawną, ciekawą młodzieżówkę. Heather Terrel z pomysłem stworzyła wizję świata przyszłości, nie zmieniając w nim jednak ludzkich motywacji i uczuć. Wszystko w co wierzy Ewa okazuje się być kłamstwem lub mistyfikacją. Moje podejście do powieści jest w tym momencie nieco inne niż gdy zaczynałam czytać, w końcu znam teraz całość. Początek jednak sprawiał wrażenie chaotycznego i zupełnie oderwanego od logiki i rzeczywistości. To całkiem ciekawy zabieg literacki. Nie trwa jednak długo i pisarka dość szybko prowadzi czytelników ku prawdzie i wyjaśnia o co chodzi.

Tak jak Ewa nikogo nie możemy być pewni. Każdego podejrzewamy o zamordowanie jej brata. Nie wiadomo jakie kim kierują motywy. Tu tajemnica pozostaje nieodkryta do samego końca i czytelnik musi niecierpliwie czekać na kolejne tomy by móc dowiedzieć się czegoś więcej. Postacie w powieści są żywe i pełne barw. Chociaż wszystko obserwujemy z punktu widzenia Ewy to jednak bohaterka umiejętnie opisuje swoje relacje z innymi i otoczenie. Poznajemy każdego kogo spotka na swojej drodze i to na tyle dobrze, że wydaje się być rzeczywistą osobą.

Kreacja powieści, fabuły, realiów są odważne i pomysłowe. Pisarka podeszła do swojej historii w dość nowatorski sposób. Chociaż konwencja książki post-apokaliptycznej została zachowana to jednak wydarzenia dzieją się 250 lat po powodzi i zagładzie ludzkości, natomiast sami bohaterowie żyją w mroku, nie zastanawiając się nawet nad tym, czy przeżył ktoś jeszcze – ktokolwiek kto nie udał się w kierunku Nowej Północy.

„Relikt” serdecznie wszystkim polecam. To dobrze napisane, ciekawe, młodzieżowe post-apo, niesplamione romantycznymi rozterkami bohaterów. Pisarka wyraźny nacisk stawia na wątki dystopiczne i warunki w jakich przetrwała ludzkość. Wszystko to natomiast na tle arktycznej, pełnej śniegu północy.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »