Reap – Tillie Cole

Date
kwi, 07, 2017

Wielu osobom romans kojarzy się z ckliwością, pastelowymi barwami i nudą. Tillie Cole bez trudu przełamuje ten schemat. Jej książki są brutalne, a bohaterowie pełni agresji, ale za tym murem kryją swoje człowieczeństwo i zdolność do głębokiej, szczerej miłości.

 [stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”242424″ ccolor=”FF872B” bcolor=”FF8000″ bgcolor=”EBEBEB” cbgcolor=”FFCD94″ bgcolorto=”CCCCCC” cbgcolorto=”FFB56B” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

autor: Tillie Cole
tłumaczenie: Katarzyna Agnieszka Dyrek
cykl: Poranione dusze (tom 2)
wydawnictwo: Filia
data wydania: 15 lutego 2017
ISBN: 9788380751972
liczba stron: 400

[/stextbox]Bohater pierwszego tomu, Luka Tolstoi, po latach w niewoli próbuje otrząsnąć się z przerażającego koszmaru jakim do tej pory było jego własne życie. By przetrwać musiał zabijać. By się uwolnić musiał uśmiercić swojego jedynego przyjaciela, osobę, dzięki której przeżył w kazamatach. Przed walką jednak złożyli sobie wzajemnie obietnicę – ten który przeżyje zemści się na wrogach tego drugiego. W ten sposób właśnie Luka trafia na ślad brata bliźniaka swojego zmarłego przyjaciela, który tak jak oni został poddany praniu mózgu i działaniu stworzonego przez gruzińską mafię narkotyku. Gdy wreszcie przyjdzie się im spotkać, okazuje się, że Zaal praktycznie stał się zwierzęciem, a jedyną osobą, która potrafi wydobyć z niego okruchy człowieczeństwa jest siostra Luki, Talia.

Nie potrafię pojąć jak można było napisać jednocześnie tak brutalną i słodką książkę? Mimo ilości trupów, krwi, walk, sadyzmu, ta powieść jest pełna uroku i pozytywnych uczuć. Miejscami wydaje się być dość płytka i mało realistyczna, ale i tak warto ją przeczytać. Podczas lektury przeżyłam cudowne, niezapomniane chwile. Targał mną huragan emocji. Z ogromną przyjemnością wróciłam również do życia Luki i Kisy, by zaspokoić ciekawość i dowiedzieć się jak potoczyły się ich losy. Bardzo się cieszę, że drugi tom jest bezpośrednią kontynuacją pierwszego. W tej części również znacznie lepiej poznajemy Talię (siostrę Luki i przyjaciółkę Kisy), która jak się okazuje, potrafi pokazać siłę swojego charakteru.

Co ciekawe historia wydaje mi się niezmiernie realistyczna z punktu widzenia psychologicznego. Wiele kobiet pragnie „poskromić bestię” i szuka brutalnych, zapalczywych mężczyzn, licząc na to, że dla nich będą czuli i troskliwi, że miłość ich odmieni. Jak częste są przypadki kobiet wiążących się z alkoholikami, które liczą właśnie na taką wewnętrzną przemianę. W przypadku twórczości  Tillie Cole przemiany te są nieco łatwiejsze, ponieważ wiążą się z tym, że występujący w jej opowieściach mężczyźni wcale nie chcieli być potworami. Do takiego, a nie innego życia zmuszeni zostali przez los.

Lektura książki „Reap” (a wcześniej również „Raze”) upłynęła mi na jednym oddechu. Porwała mnie już na samym początku i nie wypuściła do ostatnich stron. To nie tak, że jestem nią zachwycona. Przy wybranej przez pisarkę tematyce tak naprawdę ciężko się zachwycać. Zostałam jednak wciągnięta w wir wydarzeń, zamknięta w brutalnej baśni (na szczęście ze szczęśliwym zakończeniem). To powieść, która robi wrażenie i zostawia po sobie niezatarty ślad. Tytuł polecam wszystkim wielbicielkom mocnych wrażeń. Z pewnością nie poczujecie się zawiedzione.

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”242424″ ccolor=”FF872B” bcolor=”FF8000″ bgcolor=”EBEBEB” cbgcolor=”FFCD94″ bgcolorto=”CCCCCC” cbgcolorto=”FFB56B” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Tillie Cole jest dziewczyną z północy. Pochodzi z miejscowości zwanej Teesside w Wielkiej Brytani. Została wychowana w otoczeniu matki, ojca, siostry i wielu zwierząt (w szczególności koni). Będąc szaloną mieszanką krwi szkockiej i angielskiej, Tillie czerpie z obu kultur. W wieku 19 lat przeniósła się na północ do “Toon”, Newcastle-Upon-Tyne, gdzie uczęszczała do Newcastle University i ukończyła go z wyróżnieniem z religioznawstwa. Dwa lata później ukończyła podyplomowe Certificate in Teaching High School Social Studies.[/stextbox]

***

Reap – Tillie Cole

***

[buybox-widget category=”book” ean=”9788380751972″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Klaudia / Z książką do łóżka

  8 kwietnia 2017

  Bardzo dobra recenzja, aczkolwiek książka zdecydowanie nie dla mnie 🙂

  P.S. Świetny wystrój i organizacja bloga! 🙂

 2. Odpowiedz

  Dimek

  8 kwietnia 2017

  Recenzja fajna. Nie wiem czy ktoś mnie kiedyś przekona, żebym wyciągnął rękę w kierunku półki “Romanse”, ale ta wygląda zdecydowanie najciekawiej!

  • Odpowiedz

   Vicky

   8 kwietnia 2017

   Na szczęście gatunków literackich mamy pod dostatkiem 🙂

 3. Odpowiedz

  Marzena T (Mania)

  8 kwietnia 2017

  Ciekawa recenzja, ta książka rzeczywiście przełamuje ramy typowego romansu. No tak kobiety lubią brutali 😛 Lubią zmieniać kogoś na lepsze…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Do trzech razy śmierć – Jenny Blackhurst

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły