Ptaki i inne opowiadania
Zbiór opowiadań „Ptaki i inne opowiadania” spod pióra wyśmienitej pisarki Daphne du Maurier doczekał się w Polsce kolejnego wznowienia. Tym razem książka ukazała się nakładem wydawnictwa Albatros, w przepięknej oprawie graficznej. Tytułowe opowiadanie „Ptaki”, które było inspiracją do fabuły słynnego filmu Hitchcocka niezmiennie od lat trzyma w napięciu i, tak jak i ekranizacja, wywołuje dreszcze u nie jednego czytelnika.
W zbiorze znalazły się następujące opowiadania:
„Ptaki”, „Monte Verità”, „Jabłonka”, „Prowincjonalny fotograf”, „Pocałuj mnie jeszcze raz”, „Stary”.
Moja opinia i przemyślenia
Daphne du Maurier, znana powieściopisarka XX wieku, przedstawiła czytelnikom niezwykłe dzieło, będące zbiorem sześciu opowiadań, w których dominuje nastrój tajemniczości i grozy. Napisane przez nią historie to pełne napięcia, niejasności i grozy teksty o niepowtarzalnym, wyjątkowym klimacie. Wciągają od pierwszych stron, intrygują, zmuszają do myślenia, zachwycają paletą barw i kunsztem literackim pisarki.
Pomimo nieco skróconej formy, opowiadanie „Ptaki” skłania do refleksji na temat odbioru złych wiadomości i reakcji na nie, zwłaszcza w kontekście czasów wojennych. Inne historie zawarte w książce są równie intensywne, a każda z nich uwypuklając różne aspekty strachu. Pisarka porusza tematy takie jak nieśmiertelność, życie po śmierci czy obłęd. Opowiadania w zbiorze, mimo że jest ich niewiele, oferują niezwykle szeroką gamę różnych doświadczeń. Istotne jest, że Maurier doskonale rozumie ludzkie lęki i wprowadza je do swoich opowieści, tworząc niezwykle sugestywną atmosferę grozy. Jej zabiegi z łatwością działają na czytelnika odnosząc zamierzony skutek. Znajomość ludzkiej psychiki i umiejętność portretowania postaci w sytuacjach przekraczania własnych granic, gdzie lęki ukryte głęboko w psychice dochodzą do głosu, to silne strony pisarki. Te krótkie historie dostarczają nam więc nie tylko rozrywki, ale także zmuszają nas do myślenia o naszej własnej naturze.
Podsumowanie
„Ptaki i inne opowiadania” Daphne du Maurier to ekscytująca i wybitna lektura, która mimo upływu czasu, nadal fascynuje, trzyma w napięciu i wywołuje grozę. Choć nie wszystkie opowiadania w zestawie są wybitne, to jednak każde z nich przynosi unikalne spostrzeżenie i emocje, sprawiając, że czytelnik nie może oderwać się od książki. Zbiór jest prawdziwą ucztą wyobraźni, idealną do czytania w długie, deszczowe wieczory.
Dziękuję!
Przeczytaj również:
Angela
Bardzo lubię jak książki wciągają, jest to dla mnie dobry jej wyznacznik. Będę musiała sprawdzić, czy też będę miała tak jak ty.
Martyna K.
Po wszystkie książki tej autorki sięgam w ciemno, gdyż wiem, że mnie nie zawiodą.
Aga
Chętnie wezmę się za lekturę tej pozycji, ciekawa jestem, jak mi się spodoba
Bookendorfina Izabela Pycio
Autorka frapująco wplatała do fabuły i klimatu nici fantastyki i pradawnych wierzeń, a na dalszym planie refleksje nad przemądrzałą zachodnią cywilizacją.
Recenzje Kiti
Z największą przyjemnością skusiłam się na ten zbiór opowiadań.
Malwina
Czytałam te opowiadania i bardzo mi się podobały 😉 Autorka ma ten mroczny pazur.
Paulina
Siostra zachwala twórczość tej autorki, więc też będę polecać ją dalej.
Pojedztam
Uwielbiam sięgać po kolejne wydania tej autorki. Ten zbiór też mnie nie zawiódł.
Joanna
Od tej autorki czytałam tylko “Moją kuzynkę Rachelę” i bardzo mi się podobała. Świetny klimat! No i nie sposób pominąć tych pięknych wydań – cieszą oko
Wędrowki po kuchni
Nie miałam okazji poznać tworczośc i tej autorki, ale chyba się skuszę
Anna
Autorki nie znam, ale ostatnio dosc lubie opowiadania 🙂
Wędrowki po kuchni
Lubię wciągające książki. Ciekawe czy ta pozycja by mnie porwała