Przygody dzieci z Ulicy Awanturników – Astrid Lindgren

Date
lut, 24, 2017

Nowo wydana książeczka „Przygody dzieci z ulicy awanturników” to wspólne wydanie dwóch książeczek dla dzieci o przygodach kapryśnej, niegrzecznej i niezwykle upartej małej Lotty. Są to tytuły: „Dzieci z Ulicy Awanturników” oraz „Lotta z Ulicy Awanturników”. Wydanie ozdobione zostało kolorowymi, wyśmienitymi ilustracjami Ilon Wikland.

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”660099″ ccolor=”330033″ bcolor=”70389C” bgcolor=”EED1FF” cbgcolor=”FFBDF6″ bgcolorto=”E0ABFF” cbgcolorto=”E099CD” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

autor: Astrid Lindgren
ilustrator: Ilon Wikland
tłumacze: Maria Olszewska, Anna Węgleńska
wydawnictwo: Nasza Księgarnia
rok wydania: 2017 / liczba stron: 160
ISBN: 978-83-10-13118-8

[/stextbox]

Dzieci z Ulicy Awanturników

Kiedyś, dawno temu, zanim w domu pojawiły się dzieci, było tam bardzo spokojnie, ale teraz nikt by w to nie uwierzył. Lotta, Jonas i Mia-Maria potrafią narozrabiać jak mało kto. Dzięki nim w domu przy Ulicy Awanturników zawsze panuje wesoły harmider, a każdy – nie ważne mały czy duży – czytelnik szczerze pokocha ich niezwykłe przygody.

Lotta z Ulicy Awanturników

Pewnego dnia pięcioletnia Lotta obudziła się bardzo zła. Przyśnił się jej sen, który ani trochę się dziewczynce nie spodobał, a była przekonana, że to co się śni, dzieje się naprawdę. Potem wcale nie było lepiej. Zmuszona do włożenia na siebie gryzącego sweterka Lotta nabrała przekonania, że na całym świecie rozumie ją tylko Nisiek – jej ukochana, pluszowa misio-świnka. Jakie psoty jest w stanie wymyślić mała, zdesperowana i bardzo pomysłowa dziewczynka?

Podczas czytania książek Astrid Lindgren zawsze przenoszę się do czasów szczęśliwego dzieciństwa. „Lotta z Ulicy Awanturników” (w swoim ówczesnym niewielkim, różowym wydaniu) przez długi czas była moją ulubioną książką. Potem przyszedł czas na „Ronię, córkę Zbójnika” oraz na „Braci Lwie Serce”. Później z takim samym zaangażowaniem oddawałam się chyba tylko lekturze Tolkienowskiego „Hobbita”. Kochałam przygody Lotty jako mała dziewczynka i równie mocno kocham je teraz. Nie wyobrażam sobie by moja córka miała ich nie poznać.

Również wydanie książeczki zasługuje na uwagę. Zachwycają zarówno twarda oprawa jak i ogrom kolorowych ilustracji autorstwa Ilon Wikland. Dzieci mogą nie tylko posłuchać, ale również i zobaczyć na przykład jak psotne rodzeństwo spędza rodzinne święta.

„Przygody dzieci z Ulicy Awanturników” to książeczka, która obowiązkowo powinna stanąć na półce każdego malucha. To literatura ponadczasowa. Jest niezwykle wciągająca, bardzo ciepła, a do tego napisana z ogromną fantazją. W przygodach Lotty i jej rodzeństwa zwyczajnie nie sposób się nie zakochać. To jedna z tych książek, które po prostu trzeba przeczytać. Polecam z całego serca!

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”660099″ ccolor=”330033″ bcolor=”70389C” bgcolor=”EED1FF” cbgcolor=”FFBDF6″ bgcolorto=”E0ABFF” cbgcolorto=”E099CD” mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Najbardziej znana na świecie autorka książek dla dzieci, Astrid Lindgren, urodziła się 14 listopada 1907 r. w Vimmerby.

Prawdziwa saga o Astrid Lindgren jest równie fantastyczna jak historie, które sama napisała. Dziewczyna ze wsi zostawia wesołą zagrodę dzieciństwa, zachodzi w ciążę z człowiekiem, o którym nie chce nawet słyszeć, opuszcza rodzinny dom, jest zmuszona oddać syna do rodziny zastępczej. W wielkim mieście głoduje, walczy o to, aby odzyskać dziecko i wychodzi za mąż…

Wymyślanie historii dla dzieci Astrid Lindgren zaczęła w wieku 34 lat, kiedy jej chora córeczka poprosiła o opowiedzenie jej czegoś. Tak powstała postać Pippi Pończoszanki, dziewczynki przełamującej konwencje świata dorosłych. Maszynopis nie został jednak zaakceptowany przez wydawnictwo. Pierwszą książką Astrid Lindgren przyjętą do publikacji została powieść dla dziewcząt “Zwierzenia Britt-Mari”. I tak w 1944 roku rozpoczęła się seria sukcesów szwedzkiej pisarki.

Napisała kilkadziesiąt książek, stała się jedną z najbardziej wpływowych osób w Szwecji. Kiedy Astrid Lindgren odkryła, że płaci 102 procent podatku, napisała baśń Pomperipossa w Manismanii, co przyczyniło się do utraty władzy przez socjaldemokratów. W wyniku jej kampanii przeciwko złemu traktowaniu zwierząt przeznaczonych do uboju znowelizowano ustawę o ochronie zwierząt.

Książki słynnej Szwedki sprzedano do tej pory w ponad 100 milionach egzemplarzy i przetłumaczono na blisko 100 języków, często były także ekranizowane. Została uhonorowana dziesiątkami nagród szwedzkich i międzynarodowych, m.in. medalem Hansa Christiana Andersena (1958), International Book Award UNESCO (1993), Orderem Uśmiechu, a także nagrodą Right Livelihood Award w 1994 roku. 2 maja 1989 Uniwersytet Warszawski przyznał jej tytuł doktora honoris causa.
Astrid Lindgren umiera 8 stycznia 2002 r. w Sztokholmie, w wieku 94 lat.

Co sprawia, że dzieła Astrid Lindgren są tak wyjątkowe? W odpowiedzi na pytanie, skąd czerpie inspiracje, autorka wyjaśnia:
“Nie istnieje żadne inne dziecko, które może mnie zainspirować, poza tym dzieckiem, którym sama niegdyś byłam. Do pisania książek dla dzieci wcale nie jest konieczne posiadanie własnych dzieci. Trzeba tylko samemu kiedyś być dzieckiem. I mniej więcej pamiętać, jak to było.”[/stextbox]

[buybox-widget category=”book” ean=”9788310131188″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Pani Fanaberia

  27 lutego 2017

  Namówiłaś mnie:) ciekawe czy książka przypadnie do gustu mojej córce:)

 2. Odpowiedz

  Daria | bezgrzesznarozpusta.pl

  27 lutego 2017

  Piekne historie!

 3. Odpowiedz

  Iza - Kobieca Strona Mamy

  27 lutego 2017

  Nie czytałam i już żałuję! Książka trafia na listę tych do przeczytania i tych, które będę czytać córce!

 4. Odpowiedz

  Krystyna “Cyrysia”

  24 lutego 2017

  Nie znam tej książeczki, ale chętnie ją kupię, bo mam w domu takiego małego czytelnika 🙂

  • Odpowiedz

   Miye

   24 lutego 2017

   Uwielbiam wszystkie historie spod pióra Astrid Lindgren, ale do tej czuję największy sentyment. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Córka z Grecji – Soraya Lane

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły