Przepowiednia – P.C. Cast

Date
maj, 30, 2011

(Czyli coś, co kociaki lubią najbardziej – bardzo mroczny ukochany, którego, czytając część pierwszą, po prostu w żaden sposób, nie da się polubić.)

Matka, pisząca książki z córką. Cóż za ciekawy pomysł. Taki właśnie duet stworzyły Karin, studentka uniwersytetu w Tulsie, oraz jej matka, doświadczona nauczycielka i wykładowczyni. We dwie wymyśliły poczytny cykl o wampirach noszący tytuł „Dom Nocy”. Teraz wreszcie w Polsce zaczęła ukazywać się wcześniejsza seria P.C. Cast, taka, którą pisała jeszcze samodzielnie.

Już od samego początku książka zaczyna się dość niezwykle – porodem głównej bohaterki. Elphame jest postacią przedziwną, córką centaura i ludzkiej kapłanki. Nie zaskakuje nas więc fakt, że urodziła się jako pół-kobieta z kopytami konia. Mimo swojej pełnej uroku postaci i uwielbienia jakim darzy ją lud, dziewczyna czuje się samotna i odosobniona w swej odmienności. Zupełnie inna.

„W zamku MacCallana spotkasz swój los” usłyszała pewnego dnia El i tak właśnie się stało. Decyzja o odbudowie twierdzy całkowicie zmienia jej życie. Zyskuje przyjaciół, całą tęczę barwnych postaci. Spotyka niezwykłą, zakazaną miłość. Jest to książka z serii tych na jedną noc. Kiedy już zaczniesz czytać, to po prostu ciężko ją odłożyć. Trochę jednak irytowały mnie te wszystkie zdrobnienia imion. Jakoś w moim przekonaniu nie pasują do typowej fantastyki.

Kunszt pisarki P.C. Cast jest niezaprzeczalny. Autorka pisze jasno, przystępnie, łatwo się ją czyta. Nawet, mimo tego, że „Przepowiednia” była jej pierwszą powieścią. Niestety pojawiają się w książce pewne błędy i niedociągnięcia, ale nie jest ich na tyle dużo, żeby miało to przeszkadzać w czytaniu.

Całość kończy się tak jak lubię – bez wrzuconych na siłę zdań, sugerujących brutalnie, że „ciąg dalszy nastąpi”, wielkie bum i przerwa na kolejny rok, kiedy to już zdążysz zapomnieć całą treść lektury. Mimo to, osobiście jestem pewna, że sięgnę po drugi tom, choćby z czystej ciekawości, jak losy bohaterów potoczą się dalej. Nie twierdzę, że stanie się moją ulubioną książką, ale na pewno nie zaliczę jej też do tych, których przeczytania żałuję.

Jeżeli masz ochotę przenieść się gdzieś daleko, do pełnego niespodzianek, baśniowego świata. Jeżeli chcesz oderwać się od szarej rzeczywistości, śmiać się i płakać razem z El i jej przyjaciółmi, to „Przepowiednia” jest właśnie dla Ciebie.

Książka recenzowana dla portalu http://nastek.pl

Vicky

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »