Przenieś kawałek przyrody do swojego mieszkania

Przenieś kawałek przyrody do swojego mieszkania

Jeśli masz stresującą pracę, masz problem z koncentracją lub po prostu chcesz na chwilę psychicznie odciąć się od świata, z pewnością pomoże Ci w tym akwarium lub terrarium. Wyobraź sobie długie zimowe wieczory, podczas których nie masz możliwości spędzania czasu w naturze. Dzięki akwarium lub terrarium możesz przenieść kawałek przyrody do swojego domu. Wystarczy wprowadzić odpowiednią atmosferę: wyłączyć światła, włączyć relaksacyjną muzykę i oglądać podwodny świat. Zbiorniki można zaaranżować na prawdę bardzo ciekawie. W akwarium można posadzić piękne rośliny i wpuścić tam rybki, a terrarium jest domem dla gadów i płazów, takich jak kraby, węże, żółwie i inne.

W ten sposób możesz także zachęcić swoje dzieci do pokochania przyrody.

Czego potrzebujemy, aby założyć akwarium

Ważną informacją dla początkujących jest to, że w sklepach dostępne są gotowe zestawy akwarystyczne, które zawiera szklany zbiornik, górną pokrywę z oświetleniem oraz filtr zapewniający czystą wodę w akwarium. Możesz też samodzielnie stworzyć zestaw dobierając wszystkie elementy. Zwykle jednak tylko zaawansowany akwarysta, który ma już pewne doświadczenie jest w stanie to zrobić.

Zakupu zestawu lub pojedynczych elementów najlepiej dokonać w sklepie internetowym, w którym jest duży wybór, a ceny są zdecydowanie korzystniejsze niż w sklepach stacjonarnych. Jeśli chcesz kupić zestaw do akwarium, możesz go nabyć za około 170 PLN.

W przypadku zakupu poszczególnych komponentów ceny akwariów uzależnione są od objętości, kształtu akwarium (okrągłe, narożne, sześciokątne, wypukłe itp.), a także w zależności od przeznaczenia (np. słodkowodne, morskie, dziecięce itp.). Najtańsze są tak zwane kule, ich ceny zaczynają się od 15 PLN, a najmniejsze akwaria kupimy za około 50 PLN.

Oświetlenie dostępne jest w różnych rozmiarach i o różnych parametrach. Można je nabyć za cenę od 35 PLN.

Kolejnym równie ważnym elementem jest filtr. Są dostępne w dwóch wariantach: wewnętrzne i zewnętrzne. Ich ceny zaczynają się od 120 PLN.

Jednocześnie wskazane jest zakupienie piasku akwariowego na dno akwarium oraz żywych roślin akwariowych. To z pewnością uszczęśliwi nas i posłuży nam do stworzenie odpowiedniej atmosfery.

Jeśli zależy nam na jak najprostszym akwarium, z tyłu akwarium możemy przykleić tapetę akwariową lub tło 3D.

Kiedy już wszystko jest dopięte na ostatní guzik, do akwarium możemy wpuścić rybki.

Czego potrzebujemy, aby założyć terrarium

Najpierw musisz zdecydować dla jakiego zwierzęcia urządzisz terrarium. Mogą to być np. jaszczurki, takie jak agama, iguana, kameleon lub mogą to być węże, żółwie lub pająki. Na zakup małego terrarium wystarczy 85 PLN + koszty poszczególnych elementów takich jak oświetlenie, ogrzewanie, piasek, dekoracje itp.

Kształt terrarium

Kształt terrarium dobieramy do zwierzęcia, które chcemy hodować. Kształt powinien być zgodny ze środowiskiem, w którym zwierzę występuje na wolności. Niektóre zwierzęta żyją na drzewach, ścianach skalnych lub poruszają się po ziemi. W zależności od tego decydujemy, czy zakupić terrarium w orientacji pionowej czy poziomej.

Temperatura

Kupując zwierzę z królestwa gadów licz na to, że nie posiada termoregulacji. Przy niskiej temperaturze w terrarium zwierzęta nie będą się dobrze rozwijać. Ważne jest również, aby wiedzieć, że temperatura w terrarium nie powinna być wszędzie taka sama. Na przykład dobrze jest stworzyć w terrarium zacienione miejsce z rośliną.

Oświetlenie

Kolejnym niezbędnym elementem przy zakupie terrarium jest oświetlenie . Kupując odpowiednie oświetlenie, wybierz żarówkę grzewczą zamiast podczerwieni. Najlepszym rozwiązaniem jest specjalne światło z poświatą o pełnym spektrum. To światło daje zwierzęciu pełne spektrum światła słonecznego.

Wszystko napisane powyżej to tylko podstawowe informacje dotyczące zakupu akwariów i terrariów. W razie potrzeby z pewnością doradzą Ci eksperci.

Wpis gościnny

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

23 komentarze

 1. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  27 listopada 2020

  Akwarium może nie, bo mam kota, ale poważnie myślę o założenia w ogrodzie jakiejś małej sadzawki.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   To ciekawy pomysł, podobno te ryby ogródkowe są bardzo pożyteczne.

 2. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  28 listopada 2020

  Bardzo chętnie widziałabym akwarium w domu, najlepiej takie duże, z mnóstwem mieszkańców, ale na razie muszę się wstrzymać, młody kocurek ledwo radzi sobie z obecnością nimfy.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Koty wykluczają wiele innych stworzeń, ale są tego warte!

 3. Odpowiedz

  Justyna

  28 listopada 2020

  Moja córka marzy o zwierzątku w domu. Swego czasu chciala królika teraz jest czas na rybki

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Ja jakoś nieszczególnie przepadam za królikami (no chyba, że za tym z Monty Pythona).

 4. Odpowiedz

  Widzepodwojnie.com

  28 listopada 2020

  Mnie do takich rzeczy nie ciągnie. Wbrew pozorom takim zwierzętom trzeba poświęcić wiele czasu i pieniędzy. Warto pamiętać by nie kupować kuli dla rybki, pływanie w kółko prowadzi do szaleństwa.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   To fakt, nawet rybki są czasochłonnym i często drogim hobby, za to potrafią też sprawić wiele przyjemności.

 5. Odpowiedz

  Paulina Kwiatkowska

  28 listopada 2020

  Nie miałam nigdy akwarium ani terrarium, jednak dobrze wiedzieć podstawy. Może to się kiedyś przyda.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Ja miałam, ale jako dziecko i moja mama miała zerową wiedzę na ten temat, więc szybko z akwarium zrezygnowałyśmy.

 6. Odpowiedz

  Karolina Kosek

  28 listopada 2020

  nie jestem zwolenniczką takich ozdób, to znaczy bardzo lubię oglądać je u innych, ale sama jakoś nie mam motywacji do tego rodzaju inwencji 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Na pewno trzeba mieć na to czas i cierpliwość, jak zresztą na każde hobby.

 7. Odpowiedz

  Lilianna

  29 listopada 2020

  Kiedyś mój mąż mówił mi że miał akwarium, ja jakoś wolałabym inne zwierzako. Ale akwara są śliczne.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Ja miałam akwarium, bo moi domownicy nie zgadzali się na nic futrzastego 🙂

 8. Odpowiedz

  Monika Monime.pl

  29 listopada 2020

  Moje córki chcą mieć chyba każde zwierzę, jakie zobaczą, więc temat rybek i u nas na tapecie. Ale zaraz po myszy, żółwiu i… jednorożcu 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Jednorożec zdecydowanie najważniejszy! (i najpotrzebniejszy też!)

 9. Odpowiedz

  Zuzanna Dudko

  29 listopada 2020

  Odkąd pamiętam, to w moim domu było akwarium i jest do tej pory. Nie wyobrażam sobie, żeby miało go teraz zabraknąć. Bardzo dużo ludzi robi wiele błędów w zakładaniu akwariów czy terrariów i moim zdaniem powinni się dobrze wyedukować w temacie, zanim wszystko uruchomią. Szkoda, że jest na odwrót i cierpią na tym zwierzęta.

 10. Odpowiedz

  Świat Pani Domu - Ola

  29 listopada 2020

  A u mnie ani akwarium ani doniczkowe kwiaty nie wchodzą w grę. Nie umiem, nie mam ręki, zapominam..wstyd się przyznać, no ale tak właśnie jest.

  • Odpowiedz

   Vicky

   2 grudnia 2020

   Roślinki u mnie również nie żyją zbyt długo :/

 11. Odpowiedz

  Ala

  30 listopada 2020

  Bardzo przydatny wpis. Pamiętam, że jako dziecko zawsze chciałam mieć akwarium w domu, niestety nie było takiej możliwości. Ostatnio znowu zaczęłam o tym myśleć i kto wie, może teraz uda mi się spełnić to marzenie. 🙂

 12. Odpowiedz

  Aleksandra NS

  30 listopada 2020

  Mamy w domu akwarium i uwielbiam na nie patrzeć. Odstresowuje mnie to i odpręża. Zresztą akwarium pięknie wygląda i dodaje uroku mieszkaniom.

 13. Odpowiedz

  Mokka

  2 grudnia 2020

  Wygląda pięknie, więc kusi i nęci, aby samemu pokusić się o takie cuda natury. Praktyczne porady jak znalazł!

 14. Odpowiedz

  Anszpi

  12 grudnia 2020

  Zawsze podoba mi się duże akwarium i kolorowe rybki, ale nie chciało by mi się go czyścić więc nie skuszę się na zakup

LEAVE A COMMENT

RELATED POSTS