Przebudzenie – Arwen Elys Dayton

Date
lut, 13, 2015

przebudzenie-b-iext25138470Arwen Elys Dayton jest autorką scenariuszy i powieści dla młodzieży, którym poświęca wiele czasu i serca, starając się je dopracować w jak najdrobniejszych szczegółach. Pisarka spędziła wiele miesięcy zbierając materiały do swoich historii. Zwiedziła nawet Wielką Piramidę w Gizie (z latarką, tak jak jej bohaterowie). Obecnie mieszka w Kalifornii wraz z mężem i trójką dzieci.

Rasie Kinlai, cywilizacji z obcej planety, udało się stworzyć statek, który potrafił przekroczyć prędkość światła. Wiedza jednak o tym postępie technologicznym zaginęła wraz z grupą badawczą gdzieś w Starożytnym Egipcie, na odległej planecie o nazwie Ziemia. W tym czasie planeta Kinlai została zaatakowana, a jej jedyną szansą na ratunek jest odzyskanie tej niezwykle cennej wiedzy. Tylko czy komuś uda się tego dokonać?

Powieść jest wciągająca i posiada solidne podstawy. Widać jak bardzo autorka przyłożyła się do jej stworzenia. Miesiące zdobywania wiedzy nie poszły na marne i cała kreacja wydaje się być niezwykle realistyczna. Nie tylko wątek Science Fiction został w ciekawy sposób przedstawiony w książce, ale również sama tajemnica i magia Starożytnego Egiptu. Wydaje mi się, że to właśnie one grają w powieści pierwsze skrzypce. Arwen Elys Dayton udało się w niecodzienny sposób podejść do wybranego przez siebie tematu.

Zarówno sama fabuła jak i świat przedstawiony zostały dokładnie i starannie wykreowane. Sylwetki bohaterów nie pozostawiają wiele do życzenia. Postacie mają rozbudowane osobowości oraz indywidualne charaktery. Pisarka nadała im cechy, które sprawiają, że tli się w nich życie, a to naprawdę nie lada sztuka. Dodatkowo Arwen Elys Dayton posiadła tę cudowną umiejętność skupiania uwagi czytelnika (która niestety jest wielu autorom zupełnie obca).

Właściwie chyba jedyną wadą “Przebudzenia” (o ile w ogóle można uznać to za wadę) jest brak innowacyjności – w głowie pisarki nie powstał żaden rewelacyjny, nowatorki pomysł, który powaliłby czytelników na kolana. Powieść jednak została napisana dobrze i przede wszystkim ciekawie. Wraz z bohaterami możemy wyruszyć w podróż i zwiedzić nie tylko kosmos, ale również odkryć tajemnice Egiptu. Ciekawym pomysłem było również dodanie na końcu tomu “słownika postaci”.

Lekturę “Przebudzenia” jak najbardziej polecam – nie tylko miłośnikom Science Fiction. To dobrze napisana, wciągająca książką, którą niezwykle szybko się czyta. Arwen Elys Dayton udało się uniknąć zarówno śmieszności, jak i powielania w kółko tych samych schematów. Dzięki temu powstała całkiem zgrabna powieść, którą warto przeczytać. Myślę, że nikogo nie zawiedzie.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Grupie Wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Karuzela – Sergio Rossi i Agnese Innocente

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły