Powołanie Trójki – Stephen King

Date
sie, 17, 2015

d_3403„Powołanie Trójki” to druga część ośmioczęściowego cyklu, spod pióra Stephena Kinga, noszącego tytuł „Mroczna Wieża”. Seria ponownie została wydana nakładem wydawnictwa Albatros – tym razem jednak w pięknym, nowym wydaniu o twardej okładce i niezwykle ciekawej grafice.

Po konfrontacji z Człowiekiem w Czerni Roland budzi się na brzegu Morza Zachodniego. Dopiero tutaj zaczyna się prawdziwa akcja. Pierwszy tom uznać można by było po prostu za długi prolog. Rewolwerowiec natrafia na troje drzwi prowadzących do równoległych światów. Za nimi natomiast czekają jego przyszli, dość nietypowi towarzysze – narkoman, niepełnosprawna schizofreniczka oraz morderca. Wspólnie przyjdzie im kontynuować poszukiwania Mrocznej Wieży.

Co ciekawe aż 23 kolejne książki Stephena Kinga mają jakieś powiązania z cyklem „Mrocznej Wieży”. Sam natomiast pisarz uważa serię za ukoronowanie jego twórczości. Prawdziwa przygoda, wciągająca fabuła i niezwykła, zawikłana oraz dramatyczna akcja rozpoczynają się dopiero od drugiego tomu – właśnie „Powołania Trójki”. Jest to powieść, która niesamowicie działa na wyobraźnię, przenosząc czytelnika do zupełnie innego świata.

Stojące przed Rolandem zadanie nie jest ani trochę łatwe, a ludzie w powieści – nawet Ci żyjący na marginesie – no cóż… są po prostu ludzcy. Podróże w czasie i między światami, nierealna, a jednak bardzo realistyczna, fantastyczna wizja, skomplikowana, wielowątkowa fabuła i niezwykle dopasowane tempo akcji to tylko kilka zalet „Powołania Trójki”. Mimo że nie jesteśmy ani trochę bliżej rozwiązania zagadki i odnalezienia legendarnej, Mrocznej Wieży, to zaczynamy wierzyć w potrzebę jej odszukania. Z niecierpliwością czekamy na kolejny tom, by tak właśnie się stało. Lektura z pewnością jest pasjonująca i niezapomniana.

Powieść czyta się niezwykle szybko, a każda, kolejna strona wciąga coraz bardziej. Przedstawiony w „Rolandzie” świat jakby odżył i nabrał nowych barw. Wykreowana rzeczywistość przestała być jałowa, zyskała specyficzny, niezwykły, fantastyczny klimat i sama z siebie zaczęła oddychać pełną piersią. Widać tu wyraźną różnicę pomiędzy narodzinami debiutującego pisarza, a dopracowanym dziełem literackiego mistrza.

Wznowienie „Mrocznej Wieży” to nie lada gratka – nie tylko dla nowych czytelników, ale także dla wielbicieli cyklu. Twarda oprawa, świetna edycja tekstu i tłumaczenie. To jeden z tych cykli, które warto mieć na swojej półce, a w takiej oprawie dodatkowo naprawdę świetnie się prezentuje. Lekturę „Powołania Trójki” jak najbardziej wszystkim polecam – szczególnie tym, którzy nieco zawiedli się „Rolandem”

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Albatros

albators

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Zdejmij z nieba księżyc – Kristan Higgins

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły