Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej

Date
wrz, 14, 2023

Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej

Początek jesieni to taki czas, kiedy chętnie chodzimy na leśne spacery. Nie jest już tak gorąco, jak latem, ale pogoda wciąż dopisuje. Jest to jednak również czas, kiedy z takich wycieczek możemy przynieść kosz pełen grzybów. Trzeba jednak oczywiście wiedzieć, które z nich są jadalne, a w tym pomorze nam napisany przez Zofię Leszczyńską-Niziołek atlas. 

Co znajduje się w książce?

„Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej” to publikacja, która w jednym tomie łączy w sobie poradnik, atlas, a jednocześnie jest pełna humoru i anegdot z życia autorki. To pozycja, która z pewnością zapadnie w pamięć każdemu miłośnikowi grzybów oraz tym, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z grzybobraniem. Już od pierwszego zdania książki zostajemy przeniesieni w leśny klimat, czujemy atmosferę wrześniowego poranka i tajemniczość grzybów, które pojawiają się jakby znikąd. Ten wstęp idealnie wprowadza czytelnika w świat opowieści, która jest równocześnie naukowym przewodnikiem, jak i osobistą historią autorki.

Moja opinia i przemyślenia

Co sprawia, że „Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej” wyróżnia się na tle innych poradników? Myślę, że jest to przede wszystkim autentyczność. Anegdoty autorki dodają książce charakteru i sprawiają, że czyta się ją z uśmiechem na twarzy. Jest w niej miejsce na humor, ale również na cenne wskazówki dla grzybiarzy. Kolejnym atutem albumu jest nowoczesne podejście do tematu nazewnictwa grzybów. Zastosowanie rekomendacji Komisji ds. Polskiego Nazewnictwa Grzybów to odpowiedź na potrzeby współczesnych grzybiarzy, którzy chcą być na bieżąco z oficjalnymi nazwami tych leśnych skarbów. Ciekawostką są też tytuły rozdziałów, które pobudzają wyobraźnię i zachęcają do zagłębienia się w treść. Praktyczne porady dotyczące zbierania i przygotowywania grzybów czynią książkę nieocenionym źródłem wiedzy dla każdego, kto chce bezpiecznie cieszyć się leśnymi zbiorami. 

Myślę, że w tym przypadku również piękne wydanie zasługuje na uwagę. Album ma twardą oprawę, a w środku wiele kolorowych zdjęć. Fotografie zawarte w książce są prawdziwą ucztą dla oczu. Prezentują grzyby w całej ich różnorodności, pięknie uzupełniając opisy i anegdoty. Z pewnością wielu czytelników zainspirują do własnych wypraw w poszukiwaniu grzybów. Być może nie tylko z koszykiem, ale również i z aparatem. 

Podsumowanie

„Polowanie na grzyby. Od borowika do grzybowej” to pozycja obowiązkowa dla każdego grzybiarza, niezależnie od poziomu zaawansowania. To książka, która łączy w sobie naukę, pasję i życiowe doświadczenia, a jednocześnie jest lekką i przyjemną lekturą. Gorąco polecam! Warto po nią sięgnąć. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Marysia K

  22 września 2023

  Kocham wyprawy do lasu na grzyby. Myślę że ta książka to coś wyjątkowego, coś znacznie więcej niż popularny atlas grzybów.

  • Odpowiedz

   Vicky

   22 września 2023

   Dokładnie tak właśnie jest ♥

 2. Odpowiedz

  Kiti

  21 września 2023

  Idealnie sprawdzi się w roli prezentu.

 3. Odpowiedz

  Zuzanna

  21 września 2023

  Ja jestem grzybiara i jesieniara więc taka książka to coś idealnego dla mnie. chętnie zamówię, chociaż mam kilka podobnych pozycji w domu 😉

 4. Odpowiedz

  dyedblonde

  18 września 2023

  z chęcią wybieram się na grzyby każdej jesieni ale zbieram tylko te które znam 🙂
  super propozycja

 5. Odpowiedz

  Joanna

  17 września 2023

  Ta książka już kilka razy gdzieś mi mignela. Mam w planie na sobie kupić.

 6. Odpowiedz

  Angela

  17 września 2023

  Coś akurat dla mnie, nie znam się na grzybach, a chciałbym iść sama je zbierać.

 7. Odpowiedz

  Martyna K.

  17 września 2023

  Jestem przekonana, że to wydanie na pewno spodoba się moim rodzicom. Chętnie im je sprezentuję.

 8. Odpowiedz

  Aga

  17 września 2023

  Książka w sam raz na sezon grzybowy, moi rodzice właśnie wczoraj wybrali się na takie “polowanie” 🙂

 9. Odpowiedz

  Irena

  16 września 2023

  Mamie musiałabym pokazać tę publikację. To grzybiara na całego i myślę, że byłaby zainteresowana.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Horimiya ♥ TOMY #07 – #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły