Polki w Stanach, czyli Husaria Made in China

Date
lis, 10, 2023

Polki w Stanach

czyli Husaria Made in China

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się, co się dzieje, gdy grupa polskich przyjaciółek spotyka się na obczyźnie? Bogusław Szabliński w swojej książce „Polki w Stanach, czyli Husaria Made in China” daje nam unikalne spojrzenie na takie właśnie spotkanie, opisując życie Polek na emigracji w Stanach Zjednoczonych. Nie spodziewajcie się jednak smutnych opowieści o tęsknocie i samotności. O nie! To lektura pełna humoru, zaskakujących zwrotów akcji i ciekawie opisanych relacji. 

Zarys fabuły

Bogusław Szabliński z lekkością pióra i nieukrywaną sympatią rysuje portrety kobiet, które choć tak różne, znajdują wspólny język i wsparcie w swojej małej społeczności. Spotkania naszych bohaterek, określone przez autora jako „zloty czarownic”, są momentami, kiedy przy lampce wina (lub kilku) padają słowa pełne życiowej mądrości, ostrego sarkazmu, ale i ciepła przyjaźni. Książka porusza tematy bliskie każdemu: od rodziny, przez religię, aż po politykę i tolerancję. Warto podkreślić, że pisarz nie unika trudnych tematów, a jego bohaterki nie boją się dyskutować o sprawach, które często budzą kontrowersje. I właśnie to sprawia, że „Polki w Stanach…” to książka tak autentyczna i bliska czytelniczkom.

Moja opinia i przemyślenia

Przyznam, że przed lekturą miałam pewne obawy, w końcu niewielu pisarzy (płci męskiej) podejmuje się napisania książki obyczajowej dla kobiet. Jednak, co ciekawe, autor, będąc mężczyzną, wnikliwie i z dużą dozą empatii przygląda się światu kobiet, nie popadając w stereotypy. Zamiast tego, z humorem i ciepłem przedstawia ich przygody, sprawiając, że czytelnik, bez względu na płeć, może czuć się częścią ich świata. Zachwycił mnie sposób, w jaki Bogusław Szabliński łączy lekkość narracji z głębszymi przemyśleniami na temat życia na emigracji. To książka, która rozbawi do łez, ale też skłoni do refleksji nad własnymi wartościami i wyborami życiowymi. Muszę przyznać, że lektura przyniosła mi znacznie więcej, niż początkowo po niej oczekiwałam, to było naprawdę miłe zaskoczenie.

Podsumowanie

„Polki w Stanach, czyli Husaria Made in China” to lekka lektura, którą z czystym sumieniem mogę polecić każdemu, kto potrzebuje chwili oddechu od codzienności, chce się rozerwać, ale również zastanowić nad więziami, które nas łączą. Ta książka to dowód na to, że przyjaźń nie zna granic, a dobra historia potrafi być uniwersalnym językiem, którym wszyscy mówimy. Warto dać jej szansę!

Dziękuję!

Oh book!

Przeczytaj również:

Bezcenny dar – Jim Stovall

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Zuzanna

  15 listopada 2023

  Nie przepadam za książkami tego typu, więc zupełnie po nie nie sięgam. To nie dla mnie.

 2. Odpowiedz

  KonfabulaPL

  13 listopada 2023

  W obecnych czasach chyba coraz mniej się tęskni za krajem. Wszak można właściwie codziennie i bezkosztowo rozmawiać z rodzina, a bilety to tez nie jakaś fortuna. Ciekawa lektura.

  • Odpowiedz

   Kiti

   14 listopada 2023

   Niby tak, ale jednak myślę, że różnie to bywa.

 3. Odpowiedz

  Irena

  13 listopada 2023

  Z tą przyjaźnią oraz granicami, to ja się całkowicie zgadzam. 😉

 4. Odpowiedz

  Paulina

  13 listopada 2023

  Nie mówię nie, już teraz będę chciała się z nią zapoznać.

 5. Odpowiedz

  Dominika

  12 listopada 2023

  chętnie bym sobie przeczytała tą ksiązkę, a z włąśnego doświadczenia wiem że polak polakowi za granicą głównie kłody kładzie 😀

 6. Odpowiedz

  Martyna K.

  11 listopada 2023

  Muszę sprawdzić czy jest dostępna w bibliotece. Może akurat się uda.

 7. Odpowiedz

  Anna

  11 listopada 2023

  Spotkania z innymi Polkami na obczyznie? Znam z doswiadczenia. Z ciekawosci, zajrze.

 8. Odpowiedz

  Anszpi

  11 listopada 2023

  Żałuję, że nie mam więcej czasu na czytanie, być może sięgnęła bym wtedy po tę książkę

 9. Odpowiedz

  Joanna

  11 listopada 2023

  Zaciekawiła mnie ta książka. Będzie fajnym przerywnikiem od innych gatunków. Chętnie się z nią zapoznam.

  • Odpowiedz

   Marysia K

   16 listopada 2023

   Dobry pomysł, ja sobie lubię przeplatać gatunki, a ta książka to na pewno będzie coś innego niż czytam zazwyczaj

 10. Odpowiedz

  Marysia K

  11 listopada 2023

  Zapowiada się czytelniczy smaczek, ja się czuję przekonana do lektury.

 11. Odpowiedz

  Pojedztam

  10 listopada 2023

  To fakt, niewielu mężczyzn decyduje się na taki krok. Tym bardziej jestem jej ciekawa.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Do trzech razy śmierć – Jenny Blackhurst

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome ♥ TOMY #08 – #09

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


 • Everdell 

  Everdell 

  Everdell  Rozwijaj swoją osadę w przeuroczej krainie Everdell Działające od wielu lat wydawnictwo Rebel, ma na swoim koncie całkiem sporo kultowych tytułów. Jednym z nich …Czytaj dalej »
 • Akcja jajo!

  Akcja jajo!

  Akcja jajo! Twórcy gier prześcigają się w tworzeniu coraz to bardziej zachęcających i zaskakujących kombinacji. Czasami jest to szata graficzna, innym razem drobne żarty, a …Czytaj dalej »
 • Trzymaj się, Sunny! – Jennifer L. Holm i Matthew Holm 

  Trzymaj się, Sunny! – Jennifer L. Holm i Matthew Holm 

  Trzymaj się, Sunny! „Trzymaj się, Sunny!” to drugi tom powieści graficznej „Głowa do góry, Sunny!” spod pióra (i ołówka) rodzeństwa o artystycznych duszach. Z jakimi …Czytaj dalej »
 • Pielęgnacja ciała z marką Epionce od Topestetic

  Pielęgnacja ciała z marką Epionce od Topestetic

  Pielęgnacja ciała z marką Epionce od Topestetic Epionce, to amerykańska marka kosmetyków, która skupia się na wzmacnianiu własnych mechanizmów naprawczych skóry, pomagając odbudować naturalną barierę …Czytaj dalej »
 • Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika

  Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
 • Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer

  Hate to love – Tijan Meyer Podczas jednej z naszych książkowych rozmów przyjaciółka podsunęła mi serię „Fallen Crest” spod pióra Tijan Meyer. Był to strzał w …Czytaj dalej »
 • Córka kości – Andrea Stewart 

  Córka kości – Andrea Stewart 

  Córka kości Wejdź do świata, gdzie magia miesza się z okrucieństwem. Kocham fantastykę, a odkrywanie nowych światów literackich to zawsze fascynująca podróż, zwłaszcza gdy trafiam …Czytaj dalej »