Pogranicze – Heather Terrel

Date
lip, 18, 2015

2880397_pogranicze„Pogranicze” to drugi tom serii zatytułowanej „Księgi Ewy”. Powieść opowiada historię ludzkości po powodzi spowodowanej roztopieniem się lodowców. Apokalipsa jednak skrywa mroczna tajemnicę i to właśnie główna bohaterka, Ewa, postanowiła odkryć całą prawdę.

Ewa dopięła swego – została Archonem. Teraz może skupić się na odnalezieniu zabójcy brata. Okazuje się jednak, że dostęp do starych dokumentów i artefaktów, podczas nauki, wcale nie jest tak nieograniczony jak miała nadzieję. Ewa dostaje jednak ważne zadanie – musi zlokalizować położenie Genesis – statku założycieli. Gdy jej się to udaje, odnajduje na nim cenne artefakty i zauważa szczegóły, na które nikt inny, nigdy nie zwróciłby uwagi.

W drugim tomie serii pojawiają się niespodziewane zwroty akcji – takie, których nikt nigdy by się nie spodziewał. Czytelnik nie wie na kogo kierować swoje podejrzenia. Kto jest wmieszany w całą aferę? Ewa jednak posiada talent do zjednywania sobie sojuszników i w ostatecznej walce z pewnością nie zostanie sama. Jak się okazuje zdobyła poparcie nie tylko ludzi z pogranicza, ale także wielu mieszkańców Gniazda.

Fabuła „Pogranicza” jest ciekawa i dobrze przemyślana. Akcja toczy się wartko i jest wciągająca. Heather Terrel ma nowatorskie, niekiedy dość zabawne pomysły. „Księgi Ewy” to fajnie napisane, młodzieżowe post-apo. Takie, które czyta się z przyjemnością, ale jednocześnie nie wydaje się na tyle realne, żeby można było bać się takich wydarzeń w przyszłości.

To co najbardziej razi mnie w wypadku tej serii to okładki. Są zupełnie nieadekwatne do tego co się dzieje w książce. Gdybym zwracała uwagę tylko na to (jak wbrew pozorom czyni wiele osób), nigdy bym się nie zdecydowała na sięgnięcie po powieść. Pozostałe elementy wydania są jednak na szczęście bez zarzutów.

Przygody Ewy są ciekawe i wciągające, a ona sama jest silną, sympatyczną bohaterką, która za wszelką cenę stara się wyjść z mroku. Drugoplanowi bohaterowie również posiadają swoje wyraźnie zarysowane oblicza. Są przedstawieni barwnie i szczegółowo. Powieść została napisana dobrze i przystępnie. Czyta się ją szybko i z przyjemnością.

Mimo że nie pozbawiona minusów, „Pogranicze” to dobra, lekka, młodzieżowa literatura. Myślę, że nadaje się dla każdego, kto nie wie co zrobić z wolnym czasem. Książkę przeczytać może każdy – niezależnie od wieku czy też faktu bycia miłośnikiem (lub nie) dystopii oraz post-apo.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Edyta

  29 lipca 2015

  Nie wiedziałam, że są, jakoś mi umknęły.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »