Podwodny świat. Osada – Kat Falls

Date
wrz, 08, 2012

Z powodu efektu cieplarnianego kontynenty zalała woda i dla ludzi zrobiło się bardzo mało miejsca. Ci, którzy zdecydowali się pozostać na lądzie, żyją stłoczeni w wielopiętrowych, szarych blokach, gdzie rodzina jest szczęśliwa, jeżeli dostanie choćby swój własny pokój. Odważniejsi zdecydowali się na ryzyko. Mieszkają na dnie oceanu, prowadząc życie farmerów lub, na przykład, w ogromnych, pływających osadach.

„Osada” to dalsza część przygód Gemmy i Taya, których poznaliśmy w „Mrocznym darze”. Tym razem, z jakiejś przyczyny, dziewczyna zaczyna bać się nurkowania. Woli mieszkać na stacji, nawet jeżeli musiałaby spać na ławce, niż pod wodą, z rodziną, którą szczerze pokochała. Godzi się jednak na pływanie łodziami. Podczas jednej z takich wspólnych wycieczek, Tay odnajduje zatopioną osadę. Na jej pokładzie wszyscy są martwi, poumierali z wyziębienia. Najgorsze jest jednak to, że statek osadniczy nie zatonął sam z siebie. Ktoś otoczył go łańcuchami, by ludzie nie mogli się wydostać, a potem ściągnął na dno oceanu, by stał się ich grobowcem.

Książka z pewnością dostarcza wrażeń i to takich, które niejednokrotnie mrożą krew w żyłach. Ma wartką akcję i ciekawą fabułę. Jest w niej śledztwo i intryga. Tay wiele razy naraża swoje życie dla dobra rodziny. Problemy wydają się sięgać znacznie głębiej niż do tej pory przypuszczali podwodni koloniści. W tym przerażającym świecie ludzkie życie nie ma najmniejszego znaczenia. Wiele rodzin głoduje tylko dlatego, że rząd ustanowił bezsensowne przepisy. Czy cokolwiek jest jeszcze w stanie zmienić ten przerażający świat?

Bardzo lubię bohaterów „Podwodnego świata”. Nie tylko Taya czy Gemmę, z którymi łatwo się zaprzyjaźnić, ale także wszystkich kolonistów, a przede wszystkim groźny gang Szarłat, który już niejednokrotnie okazał się bardzo pomocny. To właśnie dzięki nim w książce oprócz przygody i rzeczy, które przerażają, pojawia się również sporo lekkiego, sympatycznego humoru.

Powieść pisana jest w bardzo przyjemny sposób. Do tego niesamowicie wciąga. Z ciekawością przewraca się kolejne strony. Pomysł na to, że wszystko opisywane jest s punktu widzenia Taya, moim zdaniem sprawdził się na medal. Naprawdę nie spodziewałam się aż tyle po tak niepozornie prezentującej się serii. Autorka ma niezwykłą wyobraźnie, dzięki której zabiera czytelnika w podróż po głębinach oceanu i zupełnie nowym, nieznanym ludziom świecie.

Do samego wydania „Osady” również nie mam zastrzeżeń (no może nie podoba mi się okładka, która zapewne niestety zniechęciła wielu czytelników). Korekta jednak i tłumaczenie są bez zarzutów. Ogólnie naprawdę bardzo lubię tą serię. Jest to ciekawa, niezobowiązująca lektura, po którą się chętnie sięga. Z niecierpliwością czekam na kolejną część.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

Vicky

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  9 września 2012

  czytałam “Mroczny dar”, więc z pewnością sięgnę po kontynuację 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »