Piękna katastrofa  – Jamie McGuire

Date
sie, 23, 2022

Piękna katastrofa 

„Piękna katastrofa” Jamie McGuire to trzecie, polskie wydanie, jakie ukazało się nakładem wydawnictwa Albatros. Już sam fakt, że był potrzebny dodruk pozytywnie świadczy o książce. Tak jak poprzednio, i tym razem, powieść również ukazała się w intrygującej oprawie graficznej – obok takiej okładki z pewnością nie da się przejść obojętnie. Chociaż nowsza grafika wydaje się być jeszcze bardziej subtelna i tajemnicza niż przy pierwszym wydaniu.

Zarys fabuły

Abby uciekła od swojej przeszłości, zabierając ze sobą najlepszą przyjaciółkę. Teraz udaje grzeczną, dobrze ułożoną dziewczynkę i gdy na jej drodze pojawia się niegrzeczny chłopak, robi wszystko by trzymał się od niej z daleka. Travisa jednak fascynuje jej obojętność, nie jest przyzwyczajony do tego, by dziewczyny go ignorowały. Im bardziej Abby próbuje od niego uciec, tym bliżej on stara się być. W końcu idą na kompromis i dzień po dniu zostają najlepszymi przyjaciółmi. Tylko czy taka przyjaźń może się udać? A może przerodzi się w coś znacznie więcej?

Moja opinia i przemyślenia

Przyznam, że „Piękna katastrofa” to dla mnie książka szczególna. Towarzyszyła mi w szpitalu, gdy czekałam na cięcie cesarskie i to właśnie dzięki niej przetrwałam tamtą noc. Tak bardzo mnie wciągnęła, że zupełnie nie myślałam o czekającej mnie operacji i nawet nie zauważyłam upływającego czasu. Dlatego cieszę się, że teraz, po latach, mogłam wziąć do ręki nowe wydanie i powtórzyć czytelniczą przygodę.

Właściwie to powieści z gatunku „new adult” pisane są dość schematycznie. Różnią je od siebie jedynie bohaterowie i tło wydarzeń, problemy jednak zazwyczaj pojawiają się te same. W tej literaturze jednak nie chodzi o oryginalność, a raczej o to czy dany pisarz / pisarka potrafi wywołać ten dreszcz niepewności, a stworzoną fabułą zainteresować czytelnika. Jamie McGuire udaje się to w pięknym stylu. „Piękna Katastrofa” to lektura od której nie sposób się oderwać.

Powieść jest wciągająca i napisana w lekkim stylu, niektóre jej elementy wydają się jednak być stworzone sztucznie i na siłę, najwyraźniej po to, żeby dodać lekturze smaku. Myślę, że Jamie McGuire mogła dopasować je nieco lepiej, tak, żeby płynniej zlewały się z treścią. Za to kreacje bohaterów są naprawdę genialne – pełne barw i sprzeczności oraz oczywiście niezwykle realistyczne.

Podsumowanie

„Piękna Katastrofa” to powieść obok której nie sposób przejść obojętnie. Lektura jest zabawna, wciągająca i niejednokrotnie potrafi wywołać dreszcz emocji. To idealny tytuł dla wszystkich wielbicieli romansów i literatury z gatunku „new adult”. Chociaż tego typu książek ukazuje się na rynku naprawdę wiele, to uważam, że dzieło Jamie McGuire w zdecydowany sposób zalicza się do tytułów z górnej półki. Polecam!

Dziękuję!

 

Przeczytaj również:

Lepiej niż w filmach – Lynn Painter

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

11 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Aga

  29 sierpnia 2022

  Będzie idealna na jesienne wieczory! 😉 Zapisuję tytuł.

 2. Odpowiedz

  Zuzka

  28 sierpnia 2022

  Brzmi ciekawie, więc myślę, że bardzo prawdopodobne jest, że się na nią skuszę. Potrzebuję jednak trochę czasu.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 sierpnia 2022

   To jeden z lepszych tytułów z gatunku! ♥

 3. Odpowiedz

  Martyna K.

  25 sierpnia 2022

  Najpewniej niebawem będę ją czytać, zapowiada się naprawdę interesująco.

  • Odpowiedz

   Vicky

   26 sierpnia 2022

   Polecam! Tytuł bardzo wciąga 🙂

 4. Odpowiedz

  Recenzje Kiti

  24 sierpnia 2022

  Już niebawem sięgnę po to wydanie. Fabularnie zapowiada się ciekawie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 sierpnia 2022

   Książka jest świetna!

 5. Odpowiedz

  Pojedztam

  24 sierpnia 2022

  Właśnie dziś otrzymałam tę lekturę i jestem ciekawa jakie wywrze na mnie wrażenie.

  • Odpowiedz

   Vicky

   28 sierpnia 2022

   Mam nadzieję, że pozytywne 🙂

 6. Odpowiedz

  brzuchomechanika

  24 sierpnia 2022

  Wiem zatem komu polecić tę książkę 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Hate Mail – Donna Marchetti

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły