Patriota – Marie Lu

Date
mar, 06, 2014

patryjota„Patriota” to już ostatni tom antyutopijnej trylogii noszącej tytuł „Legenda”. Seria ta opowiada historię Daya, najbardziej poszukiwanego przestępcy w całym kraju oraz bystrej, inteligentnej i niezwykle obiecującej w karierze wojskowej czy też politycznej June. Bohaterowie żyją w zupełnie innych światach, ale pewnego dnia ich ścieżki się spotykają, a ich samych zaczyna łączyć przyjaźń oraz być może coś więcej. Przyszło im jednak żyć w propagandowej Republice, która na dodatek jest w stanie wojny z otaczającymi ją Koloniami. Nie ma dla nich miejsca na spokojne życie i obydwoje muszą wykonać swoje własne zadania, by jak najlepiej pomóc uciskanym ludziom.

Nowy elektor, Anden, stara się zmienić Republikę od środka. Wszystko idzie po jego myśli, a rokowania pokojowe z Koloniami wciąż trwają, jednak tylko do czasu… W Koloniach wybucha zaraza, a tamtejsi ludzie uważają, że to wina Republiki i grożą wznowieniem działań wojennych, jeżeli natychmiast nie otrzymają szczepionki. Problem polega na tym, że takowa nie istnieje. Jedyna nadzieja w tym, że Day zgodzi się poświęcić młodszego brata i ponownie wysłać go do laboratorium, w charakterze królika doświadczalnego. Przez takie eksperymenty Eden stał się wrakiem człowieka, a Day skazany został na powolną śmierć. Nic dziwnego więc, że nie zamierza tego zrobić, a June nie jest w stanie go o takie poświęcenie prosić.

Książka napisana została w lekki i przyjemny sposób, zupełnie jak jej poprzedniczki. Jest jednak jeszcze bardziej smutna i melancholijna niż dwie pozostałe części. Twórczość Marie Lu niezwykle wciąga, choć osobiście wolę powieści, które mają nie tylko wartką akcję, ale również szczęśliwe zakończenia. Bohaterowie „Legendy” zostali stworzeni w sposób niezwykle barwny i realistyczny. Czytając bardzo dobrze poznajemy myśli, uczucia oraz charakter zarówno Daya jak i June. Są to postacie intrygujące i niepowtarzalne. Żyją swoim życiem, wciągając w jego nurt czytelnika.

„Patriota” to historia niemalże genialna. Dobrze napisana i przetłumaczona, wciągająca tak, ze trudno się od niej oderwać. Świat, który stworzyła Marie Lu (a przynajmniej Republika) to właściwie okropne miejsce, w którym nigdy nie chciałabym się znaleźć. Mieszkający tam ludzie jednak muszą sobie jakoś radzić i robią to najlepiej jak potrafią. Bezustannie jednak cierpią z powodu braku wolności. Minus książki wymienię tylko jeden, ale za to ogromny. Nie zgadzam się na takie zakończenie! Po prostu nie i już! Co jednak wymyśliła autorka, przekonać musicie się sami. Cykl „Legenda” to lektura bardziej niż godna polecenia. To seria, która niemalże u każdego powinna znaleźć się na liście „muszę przeczytać”.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Zielona Sowa

zielona_sowa_www

[youtube=http://www.youtube.com/watch?v=G6pXShuArUc]

7 marca 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Maromira

  8 marca 2014

  Muszę ją jak najszybciej zdobyć. Oba poprzednie tomy przypadły do mojego gustu. Zakończenie.. Aż tak złe?

 2. Odpowiedz

  AmyColl

  13 kwietnia 2014

  posiadam 2 wcześniejsze książki i szczerze nie mogę się wprost doczekać, aż przeczytam 3. Ale jak to? Co jest nie tak z zakończeniem? :O Jak coś to bierzemy widły oraz pochodnie i idziemy “odwiedzić” autorkę w domu ;P Przez twoją recenzję jeszcze bardziej nie mogę się doczekać by przeczytać tą książkę 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Ten pierwszy ostatni dzień – Adam Silvera

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »