Panika – Lauren Oliver

Date
kwi, 06, 2016

panikaokladka Odwaga polega na tym, by iść do przodu choćby nie wiem co. Może pewnego dnia znów będzie musiała stanąć na krawędzi i skoczyć. I zrobi to. 

Panika to śmiertelnie niebezpieczna gra, którą wymyślili licealiści. Przez cały rok, każdy uczeń liceum, składa się po dolarze dziennie. Cała suma przeznaczona zostaje na nagrodę dla zwycięzcy. Udział w wyzwaniach może wziąć każdy uczeń ostatniej klasy. Niewielu jest jednak na tyle odważnych. Walczył jednak będzie każdy kto ma do tego prawdziwą motywację. Dla niektórych te pieniądze oznaczają nowe życie, inni natomiast wcale nie biorą udziału po to by je wygrać. Tylko czy tegoroczna gra nie stała się zbyt niebezpieczna?

Heather jest wysoka i niezgrabna. Z mamą i młodszą siostrą mieszka na osiedlu przyczep. Uważa, że nikt jej nigdy nie pokocha, a załamuje ją każde, najmniejsze choćby odtrącenie. Nie zauważa tego, jak bardzo kochają ją przyjaciele. Nie widzi sposobu, w który mogłaby być w życiu szczęśliwa.

Dodge pragnie zemsty. Nic innego się dla niego nie liczy. Przynajmniej do czasu, aż nie okazuje się, że dziewczyna, w której jest obłędnie wręcz zakochany zaczyna zwracać na niego uwagę. Wówczas w jego życiu pojawia się coś nowego. Jakiś punkt zaczepienia. Szybko również dowiaduje się w jak prosty sposób może zdobyć nowych przyjaciół, których, tak naprawdę, do tej pory nigdy jeszcze nie miał.

Bohaterowie powieści są cudownie realistyczni. Nie tylko Heather i Dodge, z których perspektywy obserwujemy wydarzenia, ale także ich rodziny i przyjaciele. Wszystko to co znalazło się w „Panice” mogłoby wydarzyć się w prawdziwym życiu i to głównie dzięki temu książka nabiera tak mocnego akcentu. Mimo że pisarka w żaden sposób nie moralizuje czytelników to jednak bez trudu można zrozumieć zawarte w treści przesłania. Psychika młodych bohaterów zmienia się wraz z wydarzeniami tak samo jak zmienia się ich postrzeganie świata, a sądzę, że także zrozumienie, którym obdarzą ich czytelnicy.

Muszę przyznać, że uwielbiam książki spod pióra Lauren Oliver i z góry nastawiałam się na to, że „Panika” będzie naprawdę dobra. Nie zawiodłam się i tym razem. Powieść czyta się cudownie szybko, a jednocześnie nie jest to byle jakie, młodzieżowe czytadło o niczym. W książce zostaje poruszonych wiele ważnych problemów społecznych. Stworzona przez pisarkę rzeczywistość nie jest zbyt kolorowa, ale mimo tego bohaterowie radzą sobie w świecie, w którym przyszło im żyć. Każdy z nich dąży do spełnienia własnych pragnień i nie poddaje się w drodze do osiągnięcia celu. Gdzieś tam między kartkami gra zwana Paniką gubi się i w ogóle przestaje mieć większe znaczenie. To ludzie i relacje między nimi są tutaj ważne.

Powieść bez zastrzeżeń polecam każdemu kto ma ochotę przeczytać coś niezwykłego, ale bez cienia fantastyki. Czyta się ją cudownie szybko, zmusza do myślenia o wielu sprawach i jeszcze przez długi czas gości w pamięci czytelnika. Moim zdaniem „Panika” jest naprawdę rewelacyjnie napisaną książką.

Dziękuję!

otwartelogo

7 kwietnia 2016

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  WiktoriaCzytaRazemZWami

  7 kwietnia 2016

  Już się nie mogę doczekać aż ją przeczytam 😀 Twoja recenzja bardzo mnie do tego zachęciła, a od dawna na nią poluję 😀
  Pozdrawiam cieplutko

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »