Pakt Złodziejki – Ari Marmell

Date
lip, 02, 2014

pakt-zlodziejkiNiejednokrotnie powracam w swoich literackich przygodach do typowej fantastyki. Takiej, która się dzieje w alternatywnym średniowieczu. Istnieją w niej przeróżne bóstwa, rycerze, wojny i magia. “Pakt Złodziejki” to jedna z tych książek, osadzonych w realiach, do których czuję niewyobrażalnie wielki sentyment. Czytanie powieści rozpoczęłam wiec z ogromnym zapałem i przyjemnością.

Z pogromu w świątyni udaje się ujść z życiem tylko jednej, młodej kobiecie. Gdy rodzice Adrienne giną w pożarze, ona rozpoczyna nową drogę w życiu – powoli, krok po kroku, zaczyna się szkolić w złodziejskim fachu, by stać się osobą, z którą trzeba się liczyć. Ponieważ zachowuje się dość nieobliczalnie, przylega do niej przezwisko Postrzelona. Dziewczyna jednak nie musi radzić sobie sama z otaczającym ją światem. Jako towarzystwo ma boga Olguna, który, będąc jedynie głosem w jej głowie, podpowiada bohaterce jak ujść cało ze śmiertelnie niebezpiecznych sytuacji.

W świecie stworzonym przez Ari Marmell’a główną rolę odgrywają bogowie oraz ich kult. Ich istnienie jest jednak,  zupełnie jak w kultowej już prozie Davida Eddingsa, uzależnione od ludzkiej wiary. Bez niej bogowie nie mają racji bytu. Pisarz stworzył ciekawą, rządzącą się swoimi własnymi prawami rzeczywistość.

Adrienne Satti to bohaterka sympatyczna i ciekawa. Nie sposób jej nie polubić. Ma swój charakterek i oczywiście intrygujące przygody. Inne postacie w książce również są pełne niespodzianek i ciężko przewidzieć ich intencje oraz zachowanie. Podobał mi się także motyw “ratowania zagrożonych wyginięciem bogów” (bo nie wiem jak to inaczej nazwać).

Książka napisana została w lekki i przyjemny sposób, nie pozostaje jednak bez wad. Najbardziej irytującą częścią książki były przeskoki w czasie, które porozrzucane zostały w dość chaotyczny sposób. Łatwo się było można pogubić. Choć rozumiem potrzebę zamieszczenia takiej otoczki, to jednak zdecydowanie wolałam fragmenty skupiające się na teraźniejszości głównej bohaterki. Zdecydowanie bardziej mnie wciągały.

“Pakt Złodziejki” to typowa fantastyka, a jednocześnie dobra, intrygująca powieść. Jest lekka i przyjemna. Czyta się ją szybko i z ciekawością, a pomysły pisarza, choć nie nowatorskie, to jednak w świetny sposób wpasowują się w fabułę i akcję. Z lektury jestem zadowolona i chętnie przeczytałabym kolejną książkę spod pióra Ari Marmell’a.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Fabryka Słów

fabrykaslow

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »