Ostatni pociąg do Babylon – Charlee Fam

Date
lip, 27, 2015

ostatni-pociag-do-babylon-b-iext28211835„Ostatni pociąg do Babylon” to debiutancka powieść Charlee Fam. Autorka stworzyła bardzo smutną, depresyjną wizję świata, a ujęła ją w taki sposób, że na każdym czytelniku wywoła niemałe wrażenie. Kolejna, doskonała książka w młodzieżowej serii wydawnictwa Jaguar.

Główną bohaterką powieści jest Aubrey Glass. Dziewczyna już od dawna rozważa samobójstwo. Od czasu do czasu pisze pożegnalne listy. Podczas jednak gdy u niej są to tylko myśli, jej przyjaciółka wykonuje ten krok. I tak oto Aubrey znów trafia do rodzinnego miasta, a wraz z powrotem budzą się wspomnienia. Jak straszną tajemnicę mogły ukrywać oglądające świat w aż tak szarych barwach dziewczęta? Czy Aubrey pomoże zmierzenie się z demonami przeszłości?

Książka napisana została wprost, a jednocześnie w taki sposób, że nie stawia na nic nacisku – wszystko wydaje się przebiegać w naturalny, zupełnie bliski człowiekowi sposób. Autorka w dużym stopniu postawiła po prostu na realizm. Dodatkowo powieść jest dramatycznie smutna i wzruszająca, zdecydowanie jednak nie należy do tych, które przywracają czytelnikom wiarę w ludzi.

„Ostatni pociąg do Babylon” nie należy do tytułów bez wad. Wiele wątków się urywa, pewne sprawy pozostają niewyjaśnione, a zakończenie otwarte. Zdecydowanie jednak mogę powiedzieć, że powieść czyta się dobrze, a nawet świetnie. Charlee Fam posiada lekkie pióro, posługuje się dobrym stylem i przystępnym językiem. To jedna z tych książek, w wypadku których ciężko się zorientować kiedy z pierwszej strony trafiło się na ostatnią.

Przyznam, że tym razem powieść ciężko mi polecić lub odradzić. Jeżeli ktoś uwielbia pełne nadziei i ciepła historie, o prawdziwej miłości, przyjaźni i z bohaterką, która potrafi stawić czoła wszystkim wyzwaniom, to „Ostatni pociąg do Babylon” zdecydowanie nie jest tytułem dla takiej osoby. Za to dla wielbicieli dramatów i smutnych, tragicznych losów, będzie się nadawał idealnie. Jeżeli nie potrzebujesz poprawić sobie humoru, a chcesz przeczytać ciekawą, dobrze napisaną książkę, to tytuł nada się idealnie.

Lektura pozostawia po sobie wiele przemyśleń. Powieść wyróżnia się z tłumu. Została jednak napisana w taki sposób, że bez trudu znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Mnie osobiście „Ostatni pociąg do Babylon” się spodobał, z pewnością jednak nigdy bym do tej książki ponownie nie wróciła.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Mara Dyer: Przemiana – Hodkin Michelle

W krainie legend – gra na spostrzegawczość

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły