Ostatni pociąg do Babylon – Charlee Fam

Date
lip, 27, 2015

ostatni-pociag-do-babylon-b-iext28211835„Ostatni pociąg do Babylon” to debiutancka powieść Charlee Fam. Autorka stworzyła bardzo smutną, depresyjną wizję świata, a ujęła ją w taki sposób, że na każdym czytelniku wywoła niemałe wrażenie. Kolejna, doskonała książka w młodzieżowej serii wydawnictwa Jaguar.

Główną bohaterką powieści jest Aubrey Glass. Dziewczyna już od dawna rozważa samobójstwo. Od czasu do czasu pisze pożegnalne listy. Podczas jednak gdy u niej są to tylko myśli, jej przyjaciółka wykonuje ten krok. I tak oto Aubrey znów trafia do rodzinnego miasta, a wraz z powrotem budzą się wspomnienia. Jak straszną tajemnicę mogły ukrywać oglądające świat w aż tak szarych barwach dziewczęta? Czy Aubrey pomoże zmierzenie się z demonami przeszłości?

Książka napisana została wprost, a jednocześnie w taki sposób, że nie stawia na nic nacisku – wszystko wydaje się przebiegać w naturalny, zupełnie bliski człowiekowi sposób. Autorka w dużym stopniu postawiła po prostu na realizm. Dodatkowo powieść jest dramatycznie smutna i wzruszająca, zdecydowanie jednak nie należy do tych, które przywracają czytelnikom wiarę w ludzi.

„Ostatni pociąg do Babylon” nie należy do tytułów bez wad. Wiele wątków się urywa, pewne sprawy pozostają niewyjaśnione, a zakończenie otwarte. Zdecydowanie jednak mogę powiedzieć, że powieść czyta się dobrze, a nawet świetnie. Charlee Fam posiada lekkie pióro, posługuje się dobrym stylem i przystępnym językiem. To jedna z tych książek, w wypadku których ciężko się zorientować kiedy z pierwszej strony trafiło się na ostatnią.

Przyznam, że tym razem powieść ciężko mi polecić lub odradzić. Jeżeli ktoś uwielbia pełne nadziei i ciepła historie, o prawdziwej miłości, przyjaźni i z bohaterką, która potrafi stawić czoła wszystkim wyzwaniom, to „Ostatni pociąg do Babylon” zdecydowanie nie jest tytułem dla takiej osoby. Za to dla wielbicieli dramatów i smutnych, tragicznych losów, będzie się nadawał idealnie. Jeżeli nie potrzebujesz poprawić sobie humoru, a chcesz przeczytać ciekawą, dobrze napisaną książkę, to tytuł nada się idealnie.

Lektura pozostawia po sobie wiele przemyśleń. Powieść wyróżnia się z tłumu. Została jednak napisana w taki sposób, że bez trudu znajdzie zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Mnie osobiście „Ostatni pociąg do Babylon” się spodobał, z pewnością jednak nigdy bym do tej książki ponownie nie wróciła.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »