Opowieść o Agatce – Beata Krupska

Date
lut, 14, 2017

To dzieje się, kiedy baśń przestaje być fikcją, a fantastyka przenosi się do realnego świata? Poznajcie „Opowieść o Agatce”, dziewczynce, której wyobraźnia oblekła jej świat w puchową pierzynkę magii. 

[stextbox id=”custom” caption=”Szczegółowe informacje” bwidth=”2″ color=”FF9F21″ ccolor=”FF7214″ bcolor=”FF5926″ bgcolor=”FFF08C” cbgcolor=”FFDC2B” bgcolorto=”FFE045″ cbgcolorto=”FFBA19″ mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]Autor: Beata Krupska
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
ISBN: 978-83-8069-319-7
Data wydania: 10.05.2016
Liczba stron: 128[/stextbox]

Agata to mała dziewczynka, która mieszka w różowym domku z tarasem i szarymi kolumnami, których nikt nigdy nie pomalował. Jej życie toczy się w małej miejscowości o nazwie Osada. Agatka ma sześć lat i niebieskie oczy, a kiedy dorośnie chciałaby występować w cyrku. Właściwie, to gdyby nie miała tak niecodziennych przyjaciół, to byłaby zupełnie zwyczajną dziewczynką.

Najciekawszą postacią w książeczce jest Tarsjusz, który ma wielkie oczy i opowiada niesamowite historie. W jaki sposób Agatce udało się go poznać? Otóż Tarsjusz jest wyczulony na nudę!

„(…) A jak mnie znalazłeś? – Najpierw znalazłem twoją nuda nuda jest jak ciasto gęsta i Kleista. Kiedy spotykam taki kawałek nudy to od razu wiem że w pobliżu jest jakieś znudzona dziecko. Rozglądam się uważnie i zawsze je znajdę pod tą kleistą nudą – wytłumaczył Tarajusz.”

Z początku „Opowieść o Agatce” skojarzyła mi się odrobinę z Lottą z Ulicy Awanturników, szybko jednak okazało się, że historie nie mają ze sobą kompletnie niczego wspólnego – no może poza małą, główną bohaterką. Agatka to czysta fantastyka i popis niezwykle barwnej wyobraźni, gdzie główną rolę odgrywają niesamowite stworzenia i dziwne przygody. W przypadku Lotty chodziło po prostu o zwyczajne życie bardzo niegrzecznej, małej dziewczynki. Dlaczego mimo wszystko porównuję te książki? Ponieważ obydwie są tak samo świetnie napisane.

Historie opowiedziane zostały w narracji trzecioosobowej. Czasami obserwujemy świat z punktu widzenia Agaty, ale nie tylko. Bohaterami są w niej również kot, pies, mysz, a nawet deszcz i przeróżne inne stworzenia. Dodatkowo wszystko ozdobione zostało kolorowymi ilustracjami pana Zbigniewa Larwy. Grafika jest przyjemna dla oka i nadaje książeczce niepowtarzalny klimat.

Nie jest to pierwsze wydanie przygód Agatki, co wyraźnie świadczy o tym jak bardzo książeczka spodobała się dzieciom i dorosłym. Nowe wydanie z 2016 roku posiada twardą, lakierowaną oprawę, gruby, śliski papier. Nie widziałam poprzedniego, ale to ogromnie mi się podoba.

 „Opowieść o Agatce” to mądra, sympatyczna książeczka, która łączy elementy fantastyki i humoru, dodając do nich nieco ciekawych, zupełnie realnych faktów. Uważam, że idealnie będzie nadawała się dla dzieci w wieku przedszkolnym oraz tych, które właśnie rozpoczęły naukę w szkole podstawowej. Poznajcie Agatkę! Z pewnością zostaniecie najlepszymi przyjaciółmi.

Dziękuję!

[stextbox id=”custom” caption=”O Autorce słów kilka” bwidth=”2″ color=”FF9F21″ ccolor=”FF5926″ bcolor=”FF7214″ bgcolor=”FFF08C” cbgcolor=”FFDC2B” bgcolorto=”FFE045″ cbgcolorto=”FFBA19″ mleft=”10″ mright=”10″ mtop=”10″ mbottom=”10″ image=”null”]

Beata Krupska – pisarka dla dzieci i młodzieży, scenarzystka i autorka dialogów do seriali animowanych („Podróże do bajek”, „Sceny z życia smoków”). Opublikowała tomik poezji „Jadąc tramwajem na targ niewolników” oraz „Sceny z życia smoków”, „Bajki” i „Przygody Euzebiusza”.

[/stextbox]

[buybox-widget category=”book” ean=”9788380693197″]

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

10 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Diana Litwin - Dolezinska

  25 stycznia 1970

  Słyszałam wiele dobrego o tej serii 🙂

  • Odpowiedz

   Miye

   25 stycznia 1970

   Sama również będę musiała znaleźć jakieś inne książeczki autorki 🙂

 2. Odpowiedz

  Agnieszka Wleciał

  25 stycznia 1970

  MOjej córce mogłaby się spodobać ta seria książek 🙂

 3. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  25 stycznia 1970

  Książeczka, która z pewnością może przypaść do serca młodemu czytelnikowi, zapowiada się niezwykle interesująco. 🙂

 4. Odpowiedz

  Matka Puchatka

  25 stycznia 1970

  Zapisuję tytuł. Mam w domu pięciolatkę, więc z pewnością odnajdziemy się w tej historii 🙂 Świetna propozycja.

 5. Odpowiedz

  Kasia Lorenc

  25 stycznia 1970

  O nie znałam tej książki a mojej córce z pewnością by się spodobała.

 6. Odpowiedz

  wysmakowana

  25 stycznia 1970

  Myślę, że to cos dla mojej 6-latki 🙂 Choć książek mamy całe stosy a biblioteczka dosłownie pęka w szwach, to każda nowa książeczka cieszy moje dziecko ogromnie. Lubimy czytać, a ta ksiązeczka prezenuje się obiecująco!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »