Once upon a time – Anna Szafrańska 

Date
wrz, 02, 2023

Once upon a time

Rozdział pierwszy rozpoczęty, a do szczęśliwego zakończenia jeszcze daleko.

„One upon a time” Anny Szafrańskiej to wspaniała opowieść o miłości, która burzy mur między fikcją, a rzeczywistością. Tytuł książki, nawiązujący do tradycyjnego początku baśni, sugeruje, że prawdziwa miłość istnieje tylko na kartach powieści. Czy jednak tak jest naprawdę?

O czym jest książka? 

Maja, główna bohaterka powieści, jest bibliotekarką, która utraciła wiarę w realne „i żyli długo i szczęśliwie”. Uciekła przed własnym życiem, zanurzając się w świecie literatury. Jej postać jest fascynująco skomplikowana, to introwertyczka z trudną przeszłością emocjonalną, która staje się niewolnicą własnych lęków. Jest to bohaterka, z którą wiele czytelniczek może się utożsamiać. Jej kontrastem jest natomiast drugi z bohaterów, Kajetan, znany piłkarz, człowiek sukcesu i światowej sławy, który nosi w sobie jednak wiele tajemnic i nieprzepracowanych uczuć. Jak potoczy się ich wspólna historia? 

Moja opinia i przemyślenia

Autorce udało się stworzyć wiarygodne, trójwymiarowe postaci, które ewoluują w miarę rozwoju fabuły. Nie są one jedynie papierowymi kukiełkami, mają swoją głębie, wady, zalety i całe pokłady emocji. Bohaterowie zdecydowanie są mocną stroną powieści. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że Anna Szafrańska napisała faktycznie baśń, tylko że dodała do niej wiele elementów psychologicznych. 

Fabuła opowieści jest misternie skonstruowana, ma wiele zaskakujących zwrotów akcji. Pisarka w mistrzowski sposób gra z konwencją baśni, wprowadzając do niej nowoczesne, nierzadko brutalne elementy naszej rzeczywistości. Taka mieszanka czyni „Once upon a time” niezwykle intrygującym tytułem. Język, jakim posługuje się autorka, jest zróżnicowany. Mamy tutaj zarówno poetyckie opisy, jak i humorystyczne dialogi, które dodają lekkości całej opowieści. Szczególnie urokliwe są momenty, w których bohaterowie zderzają się ze światem celebrytów w Paryżu, to miejsce pełne blichtru, ale i fałszu, które również zostało w powieści idealnie i barwnie przedstawione. Myślę również, że zakończenie jest prawdziwym majstersztykiem –- nieoczekiwane i pobudzające apetyt na kolejny tom. Dzięki niemu czytelnik z niecierpliwością sięga po następną część cyklu.

Na zakończenie

Myślę, że „Once upon a time” to książka, która zadowoli zarówno miłośniczki powieści romantycznych, jak i czytelniczki, które szukają w literaturze głębszych przemyśleń na temat życia i miłości. Anna Szafrańska udowadnia, że miłość nie jest tylko domeną książek, ale także, że literatura może być miejscem, gdzie ukazuje ona swoje najpiękniejsze oblicza. Lekturę gorąco polecam wszystkim tym, którzy wierzą, że prawdziwe uczucia są możliwe nie tylko na kartach powieści. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Nic nie rani tak jak miłość – Paige Toon 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anszpi

  24 września 2023

  Ciekawa jestem jakie wrażenia książka wywarła by na mnie. Niestety obecnie nie mam czasu na czytanie i tego nie sprawdze

 2. Odpowiedz

  Pojedztam

  10 września 2023

  Książki tej autorki są naprawdę świetne i warto dawać im szansę.

 3. Odpowiedz

  Dominika

  4 września 2023

  bardzo fajna, ciekawa propozcyja która mnie sobą zainteresowała, zapisuje sobie tytuł dobrego dnia

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 września 2023

   Warto dać jej szansę 🙂

 4. Odpowiedz

  Malwina

  4 września 2023

  Lubię książki autorki, a tej jeszcze nie miałam okazji czytać, musze się skusić 😉

 5. Odpowiedz

  Zuzanna

  4 września 2023

  Wydaje mi się, że w wolnej chwili mogłabym przeczytać tę książkę. Zapiszę sobie tytuł.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 września 2023

   Jest naprawdę fajna 🙂

 6. Odpowiedz

  Paulina

  3 września 2023

  Muszę przyznać, że zainteresowała mnie ta publikacja.

  • Odpowiedz

   Vicky

   4 września 2023

   Warto dać jej szansę 🙂

 7. Odpowiedz

  Martyna K

  3 września 2023

  Siostra lubi sięgać po książki tej autorki. Polecę jej też tę.

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 września 2023

   Jest już drugi tom 🙂

 8. Odpowiedz

  Alicya.pl

  3 września 2023

  Ciekawie opisałaś tę książkę. Mnie wciąż rozbraja fenomen nietlumaczonych tytułów 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 września 2023

   Tu akurat książka polskiej pisarki z angielskim tytułem, więc jeszcze zabawniej 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Flirtation or Faceoff – Leah Brunner

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły