Once upon a time – Anna Szafrańska 

Date
wrz, 02, 2023

Once upon a time

Rozdział pierwszy rozpoczęty, a do szczęśliwego zakończenia jeszcze daleko.

„One upon a time” Anny Szafrańskiej to wspaniała opowieść o miłości, która burzy mur między fikcją, a rzeczywistością. Tytuł książki, nawiązujący do tradycyjnego początku baśni, sugeruje, że prawdziwa miłość istnieje tylko na kartach powieści. Czy jednak tak jest naprawdę?

O czym jest książka? 

Maja, główna bohaterka powieści, jest bibliotekarką, która utraciła wiarę w realne „i żyli długo i szczęśliwie”. Uciekła przed własnym życiem, zanurzając się w świecie literatury. Jej postać jest fascynująco skomplikowana, to introwertyczka z trudną przeszłością emocjonalną, która staje się niewolnicą własnych lęków. Jest to bohaterka, z którą wiele czytelniczek może się utożsamiać. Jej kontrastem jest natomiast drugi z bohaterów, Kajetan, znany piłkarz, człowiek sukcesu i światowej sławy, który nosi w sobie jednak wiele tajemnic i nieprzepracowanych uczuć. Jak potoczy się ich wspólna historia? 

Moja opinia i przemyślenia

Autorce udało się stworzyć wiarygodne, trójwymiarowe postaci, które ewoluują w miarę rozwoju fabuły. Nie są one jedynie papierowymi kukiełkami, mają swoją głębie, wady, zalety i całe pokłady emocji. Bohaterowie zdecydowanie są mocną stroną powieści. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że Anna Szafrańska napisała faktycznie baśń, tylko że dodała do niej wiele elementów psychologicznych. 

Fabuła opowieści jest misternie skonstruowana, ma wiele zaskakujących zwrotów akcji. Pisarka w mistrzowski sposób gra z konwencją baśni, wprowadzając do niej nowoczesne, nierzadko brutalne elementy naszej rzeczywistości. Taka mieszanka czyni „Once upon a time” niezwykle intrygującym tytułem. Język, jakim posługuje się autorka, jest zróżnicowany. Mamy tutaj zarówno poetyckie opisy, jak i humorystyczne dialogi, które dodają lekkości całej opowieści. Szczególnie urokliwe są momenty, w których bohaterowie zderzają się ze światem celebrytów w Paryżu, to miejsce pełne blichtru, ale i fałszu, które również zostało w powieści idealnie i barwnie przedstawione. Myślę również, że zakończenie jest prawdziwym majstersztykiem –- nieoczekiwane i pobudzające apetyt na kolejny tom. Dzięki niemu czytelnik z niecierpliwością sięga po następną część cyklu.

Na zakończenie

Myślę, że „Once upon a time” to książka, która zadowoli zarówno miłośniczki powieści romantycznych, jak i czytelniczki, które szukają w literaturze głębszych przemyśleń na temat życia i miłości. Anna Szafrańska udowadnia, że miłość nie jest tylko domeną książek, ale także, że literatura może być miejscem, gdzie ukazuje ona swoje najpiękniejsze oblicza. Lekturę gorąco polecam wszystkim tym, którzy wierzą, że prawdziwe uczucia są możliwe nie tylko na kartach powieści. 

Dziękuję!

Przeczytaj również:

Nic nie rani tak jak miłość – Paige Toon 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

14 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Anszpi

  24 września 2023

  Ciekawa jestem jakie wrażenia książka wywarła by na mnie. Niestety obecnie nie mam czasu na czytanie i tego nie sprawdze

 2. Odpowiedz

  Pojedztam

  10 września 2023

  Książki tej autorki są naprawdę świetne i warto dawać im szansę.

 3. Odpowiedz

  Dominika

  4 września 2023

  bardzo fajna, ciekawa propozcyja która mnie sobą zainteresowała, zapisuje sobie tytuł dobrego dnia

 4. Odpowiedz

  Malwina

  4 września 2023

  Lubię książki autorki, a tej jeszcze nie miałam okazji czytać, musze się skusić 😉

 5. Odpowiedz

  Zuzanna

  4 września 2023

  Wydaje mi się, że w wolnej chwili mogłabym przeczytać tę książkę. Zapiszę sobie tytuł.

 6. Odpowiedz

  Paulina

  3 września 2023

  Muszę przyznać, że zainteresowała mnie ta publikacja.

 7. Odpowiedz

  Martyna K

  3 września 2023

  Siostra lubi sięgać po książki tej autorki. Polecę jej też tę.

 8. Odpowiedz

  Alicya.pl

  3 września 2023

  Ciekawie opisałaś tę książkę. Mnie wciąż rozbraja fenomen nietlumaczonych tytułów 😉

  • Odpowiedz

   Vicky

   3 września 2023

   Tu akurat książka polskiej pisarki z angielskim tytułem, więc jeszcze zabawniej 😉

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Siedem razy eks – Lucy Vine

Wsiąść do Pociągu: Europa

Re: Zero ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »