Niebo na własność – Luke Allnutt

Date
lip, 15, 2018

Los bywa przewrotny i złe rzeczy mogą przytrafić się każdemu, niezależnie od tego jak szczęśliwy, bogaty czy zdrowy by był. Najgorszym jednak złem, jakie mogę sobie wyobrazić we współczesnym świecie, jest nieuleczalna choroba dziecka. Rodzice mogą tylko obserwować jej rozwój, podejmując coraz to bardziej desperackie próby leczenia, a własna bezradność ich zabija. 

Rob i Anna długo starali się o dziecko. Narodziny upragnionego synka były najszczęśliwszą chwilą w ich życiu. Chłopiec dorastał i stawał się coraz większym cudem, aż do dnia nieubłaganej diagnozy – złośliwy nowotwór mózgu. Co mogą zrobić w tej sytuacji bezradni rodzice? Jak dalej żyć i gdzie szukać pomocy?

Od razu nasunęła mi się na myśl książka „Zatrzymać dzień”, która opowiada prawdziwą historię walki o życie chłopca z Rzeszowa, a wydana została by pomóc innym, zmagającym się z chorobami nowotworowymi swoich dzieci, rodzicom (zarówno finansowo jak i psychicznie). „Niebo na własność” to właśnie taka historia, która w nieco bardziej plastyczny i poetycki sposób ubiera w słowa cierpienie i bezradność rodziców. 

Luke Allnut w pięknym stylu narysował emocje i ból, które towarzyszą nieuleczalnej chorobie. Uświadomił też czytelnikom, że problem nie należy do jednej osoby czy rodziny. Wielu rodziców zmaga się z chorobami dzieci i często choć odrobinę pomaga im, gdy mogą podzielić się swoją tragedią z osobami, które potrafią ją zrozumieć. Ktoś, kto sam nie przeżył takiej tragedii, może sobie jedynie wyobrażać co czują zrozpaczeni najbliżsi. 

To co na zawsze z nami pozostaje, gdy odchodzą ukochane osoby, to wspomnienia, a Luke Allnut naprawdę pięknie o nich pisze. Wzrusza i podnosi na duchu. „Wiem co tak bardzo ci się w nim podobało, Jack. Rysunki balonów, chińskich lampionów i kolibrów lecących w stronę rozpalonego słońca.”

Powieść jest świetnie napisana, wzruszająca i bardzo realistyczna. O walce z nowotworem Luke Allnut pisze na podstawie doświadczeń swojego ojca, choć nie do końca zagłębia się w medyczne tajniki. Raczej skupia się na emocjach, które towarzyszą chorobie i niesamowitym bólu, jaki przynosi ona najbliższym. 

„Niebo na własność” polecam wszystkim czytelnikom, którzy po literaturze oczekują wzruszeń, ale jednocześnie nie lubią być obdzierani z nadziei. To piękna powieść, poruszająca naprawdę trudny temat i najczulsze struny ludzkiej duszy. To książka obok której nie da się przejść obojętnie. Niebo należy nie tylko do Jacka, ale również i do nas. 

Dziękuję!

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

6 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Kaniuk

  15 lipca 2018

  Czytałam i również gorąco polecam. 😊

 2. Odpowiedz

  Rebel

  15 lipca 2018

  Nie przepadam za takimi życiowymi,realnie napisanymi książkami choć niewątpliwie zawierają w sobie mnóstwo prawdy oraz poruszają duszę. Mam dosyć bólu i smutku, a ta lektura na pewno nie poprawiła mi nastroju. Smutna treść. :c

  • Odpowiedz

   Vicky

   15 lipca 2018

   Mam podobny sposób myślenia, ale sądzę też, że czasami warto.

 3. Odpowiedz

  wielopokoleniowo

  15 lipca 2018

  To coś dla mnie! Lubię takie klimaty 😉

 4. Odpowiedz

  Małgosia

  15 lipca 2018

  Wiem, co znaczy walka o życie dziecka. Możliwe, że z tego powodu nie będę chciała sięgnąć po tę powieść. Dobrze jednak, że powstają takie książki – pomagają czytelnikom uświadomić sobie, co jest w życiu najważniejsze.

 5. Odpowiedz

  Bujaczek

  15 lipca 2018

  Wspaniała książka. <3

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »