Nie zapominaj o ekologii! 

Date
kwi, 08, 2020

Ekologiczne rozwiązania

W ubiegłym roku wszystko podążało już w dobym kierunku. Pozbywaliśmy się plastikowych toreb na zakupy i jednorazowych sztućców. Rozmawialiśmy o ekologii. Pojawiała się społeczna świadomość. Dbanie o naszą planetę było rzeczą ważną, ideą, której od najmłodszych lat uczymy nasze dzieci. Rok 2020 jednak rozpoczął się tragicznie, a z miesiąca na miesiąc robi się coraz gorzej. Kiedy jednak wygasną pożary, przestanie wisieć nad nami widmo wojny, a naukowcy pozbędą się Covid-19, to właśnie my musimy zadbać o to, by było do czego wracać. Żebyśmy mogli wyjść na łono natury, nie potykając się co kilka kroków o plastikowe butelki. Dlatego w dzisiejszym wpisie chciałam przedstawić Wam kilka ekologicznych rozwiązań, które oferuje sklep pajlo.pl. Zapraszam do lektury! 

Drewniane sztućce 

Bambus to materiał wielofunkcyjny, który na dodatek ma właściwości bakteriobójcze. Jest więc idealnym surowcem do produkcji naczyń i właśnie sztućców. Moje córki od niedawna są właścicielkami pięknych, ekologicznych zestawów podróżnych, w skład których wchodzą: łyżka, widelec, nóż, pałeczki, słomka i szczoteczka do jej wygodnego mycia. Całość zapakowana została w elegancki, materiałowy futerał. 

Takie cuda kupić można tutaj: https://pajlo.pl/sklep/sztucce-drewniane/

 

Metalowe słomki

Czy wiedzieliście o tym, że według danych szacunkowych naukowców w morzach pływa około stu pięćdziesięciu milionów ton plastiku, a ta liczba co roku zwiększa się o kolejne osiem milionów ton? Plastik, w zależności od jego rodzaju, rozkłada się od 100 do 1000 lat, podczas tego procesu dodatkowo zatruwając środowisko. Dlatego właśnie ze sprzedaży wycofano takie rzeczy jak plastikowe słomki. W sklepach można dostać biodegradowalne słomki papierowe, ale są one po prostu niesmaczne i potrafią zmienić smak nawet najlepszego napoju. Dlatego doskonałym rozwiązaniem są słomki metalowe, wielorazowego użytku, które możemy położyć w szufladzie razem z łyżkami, widelcami i nożami. Są niedrogie i znakomicie się sprawdzają. Do zestawów dołączone są również szczoteczki, które pozwalają na wygodne mycie wnętrza słomek. 

Zestawy słomek możesz znaleźć tutaj: https://pajlo.pl/sklep/slomki-ekologiczne/slomki-metalowe/

Bambusowa szczoteczka do zębów

Również standardowe szczoteczki do zębów nie są proekologiczne. Wiele osób zdecydowało się na wielorazowego użytku szczoteczki elektryczne, one jednak również mają wymienne końcówki, a to nie pomaga w ochronie środowiska. Bambusowa szczoteczka natomiast jest wygodna i biodegradowalna, a przy tym wcale nie droższa od plastikowej. Myślę, że sprawdzi się w każdym domu.

Szczoteczkę kupisz tutaj: https://pajlo.pl/sklep/bambusowe-szczoteczki-do-zebow/

A jak ta kwestia wygląda u Was? Czy w ostatnim czasie jakieś rzeczy przestały być używane w Waszych domach, a zamiast nich pojawiły się ciekawe, ekologiczne rozwiązania? 

Przeczytaj również:

Jak nauczyć dziecko segregacji śmieci i dbania o środowisko?

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

22 komentarze

 1. Odpowiedz

  krystynabozenna

  18 kwietnia 2020

  Ciekawe jak wpłyną na ekologię te miliardy maseczek i płynów dezynfekujących ulice…
  W domu nie używam przede wszystkim plastyku, jak najmniej,
  w porównaniu do innych to chyba zużywamy 10-krotnie mniej…
  Widzę, to po śmieciach, które są zbierane z ulicy 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Niestety jest tragicznie i będzie jeszcze przez jakiś czas ;/

 2. Odpowiedz

  Ania

  10 kwietnia 2020

  U mnie wciąż jeszcze zalegają plastikowe słomki, które kupiliśmy wiele lat temu w opakowaniu zbiorczym. Najgorsze, co mogłabym teraz zrobić, to je wyrzucić, ot tak, po prostu, bo już się takich nie używa… Obawiam się jednak, że sporo osób tak robi, bo boi się, że ktoś im naubliża, że używają plastiku. Mamy też słomki z tworzywa biodegradowalnego, które kupiliśmy, gdy papierowe nie były jeszcze tak łatwo dostępne. Papierowe tez mamy, ale rzadko są w użytku. Mój niemąż ich nie lubi, bo miękną. Ani on, ani ja nie odnotowaliśmy, żeby zmieniały smak napojów, ale sam fakt, że się przyklejają do ust itp. trochę zniechęca. Używam ich więc jako rekwizytów do zdjęć. Jeszcze nie miałam okazji wypróbować tych wielorazowych słomek, ale to rozsądna propozycja 🙂 Tylko jeszcze ludzie muszą się nauczyć po co te słomki mają. Znajoma prowadzi restaurację, są w podobnej sytuacji do nas. Kupili kiedyś masakryczne ilości plastikowych słomek, gdy jeszcze nie było tylu możliwości i im to zalega, nie są w stanie zużyć. Niedawno do restauracji przyszły dwie młode dziewczyny. Zaczęły krytykować jak to możliwe, że jeszcze w jakimś lokalu są plastikowe słomki. I wiesz co było najzabawniejsze? Jedna z nich się pochwaliła, że ona to ma słomkę wielorazową, tylko nie nosi jej przy sobie… 🙂

  • Odpowiedz

   Bookendorfina Izabela Pycio

   18 kwietnia 2020

   U nas też lekki zapas plastikowych słomek, teraz wykorzystywany sporadycznie, ale właśnie też nie potrafię ich wyrzucić bez zużycia.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Wiadomo, że nie ma sensu marnować rzeczy, które już są z nami i nic na to nie poradzimy. Dobrze jednak, że rośnie świadomość społeczna i że coraz więcej pozytywnych produktów dostępnych jest w sklepach. Może z tymi papierowymi trafiłaś na jakąś lepszą markę niż ja.

 3. Odpowiedz

  Marysia K

  9 kwietnia 2020

  Teraz co kilka kroków mozna się potknąć o jednorazowe rękawiczki 🙁
  Metalowe rurki – moje córki byłyby zachwycone tymi kolorami.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Niestety tak. Najgorsi są ludzie, którzy rękawiczki i maseczki zostawiają w sklepowych wózkach.

 4. Odpowiedz

  Joanna Baranowska

  9 kwietnia 2020

  Zdecydowanie nie zapominam o ekologii 🙂 W ten trudny czas namawiam wszystkich do spróbowania sił w kompostowaniu domowym.

 5. Odpowiedz

  MaliNaila

  9 kwietnia 2020

  To prawda, w tej całej sytuacji wciąż warto myśleć o ekologii 🙂 A nie czujesz metalowego posmaku, używając takich słomek? Pytam z ciekawości, nie miałam jeszcze okazji takich próbować 😉
  Najbardziej przekonuje mnie bambusowa szczoteczka 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Właśnie nie, jest tak samo jak przy używaniu normalnych sztućców. To rzeczy, do których jesteśmy przyzwyczajeni. Za to papierowe pamiętam jako naprawdę paskudne.

 6. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  9 kwietnia 2020

  A teraz czas przymierzyć się do bambusowych szczoteczek, będę miała na uwadze podczas zakupów. 🙂

 7. Odpowiedz

  Bookendorfina Izabela Pycio

  9 kwietnia 2020

  Drewniane sztućce i materiałowe torby zawsze obecne w naszym domu, pomysł przechodzi z pokolenia na pokolenie, niektóre potrawy mieszane mogą być tylko drewnianą łyżka, tak aby uwypuklić ich smak, a chleb jedynie w lnianej torbie jest przechowywany.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   O, sytuacja z tymi drewnianymi łyżkami u mnie w domu również jest tradycją, ale nigdy się nie zastanawiałam dlaczego.

 8. Odpowiedz

  blogierka

  9 kwietnia 2020

  U Ciebie jak zawsze jakieś ciekawe recenzje 🙂

 9. Odpowiedz

  Artur Hert

  8 kwietnia 2020

  My właśnie powoli wprowadzamy zmiany w domu i całkiem dobrze nam to idzie 🙂

 10. Odpowiedz

  czerwonafilizanka

  8 kwietnia 2020

  To w sumie zostało mi zmienienie szczoteczki do zębów na bardziej ekologiczną;)

 11. Odpowiedz

  Monika Kilijańska

  8 kwietnia 2020

  Ostatnio już prawie chciałam kupić bambusowe słomki, ale te wydają mi się jeszcze ekologiczniejsze!

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Bambusowe po raz pierwszy znalazłam w tych zestawach ze zdjęć. Metalowe jednak są moim zdaniem lepsze, bo łatwiejsze do porządnego umycia.

 12. Odpowiedz

  Julka

  8 kwietnia 2020

  Ja zdecydowanie jestem mało Eko, chyba przede wszystkim z wygody.

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Wiesz, w niektórych aspektach ekologia również bywa wygodna. Tak jak na przykład z tymi słomkami. Używasz ich jak innych sztućców zamiast co chwila kupować nowe.

 13. Odpowiedz

  Kasia | Moto.Zen.pl

  8 kwietnia 2020

  U nas słomki i zbędne plastiki zniknęły już dawno, korzystamy z toreb wielokrotnego użytku i o ekologii próbujemy wciąż pamiętać… W pierwszych tygodniach afery z koronawirusem nie zwracałam dzieciom uwagi na zbyt długie mycie rąk i marnowanie wody, ale temat już się ustabilizował 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   21 kwietnia 2020

   Fakt, że w takiej sytuacji trzeba było ustalić pewne priorytety, ale to na szczęście stan przejściowy.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Flirtation or Faceoff – Leah Brunner

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Losy innego świata zależą od korposzczura #01

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły