Nie odchodź, Julio – Ewa Barańska

Date
gru, 15, 2012

julioTo przerażające – obserwować, jak umierają bliskie nam osoby i nie móc nic na to poradzić. Ciężka choroba, strach, bezsilność. Nic nie jest zależne od nas, niczego nie możemy zrobić. Pozostaje nam jedynie pokazać jak bardzo kogoś kochamy. W niezwykły sposób, taką właśnie historię, opowiedziała w swojej książce „Nie odchodź, Julio”, Ewa Barańska.

Julia to cicha myszka, żyjąca w cieniu swojej starszej siostry, Kaliny, która jest w towarzystwie prawdziwą gwiazdą. Wiktor, student politechniki, ma piękną dziewczynę, dla której poruszyłby cały świat. Właściwie jego obecna egzystencja składa się przede wszystkim z zaspokajania jej zachcianek. Pewnego jednak razu chłopak i dziewczyna wpadają na siebie i zaczynają rozmawiać. Ich spotkania i rozmowy stają się coraz częstsze. Coraz bardziej pożądane. Kiedy jednak w życiu Julii pojawiła się miłość, los przyniósł jej również przerażającą chorobę. Czy wspólnie uda im się ją przezwyciężyć?

Książka Ewy Barańskiej jest niezwykła i pełna wzruszających momentów (specjalnie zaznaczam, że wzruszające są chwile, nie cała fabuła, ponieważ z kilku opinii, które o powieści czytałam, wywnioskować można, że to łzawy dramat, a to zdecydowanie jest nieprawdą). Natomiast autorka nie oszczędziła czytelnikom wielu medycznych opisów choroby, na którą zapadła główna bohaterka, oraz jej leczenia – co dla osób o słabych nerwach może być nie lada przeżyciem. Z pewnością jednak urozmaica treść i fabułę książki.

Romans do mdławych nie należy. Powieść momentami jest ciekawa, czasami zabawna, innym razem wywołuje smutek. Przyznam jednak szczerze, że mimo iż książkę uważam za dobrą, to wcale do łatwych w czytaniu nie należy. Nie jest to pozycja do „połknięcia” na raz. Za to z pewnością każdy kto się w nią zagłębi będzie chciał poznać zakończenie. Styl pisarki jest dobry, tylko momentami po prostu dość trudny – zwłaszcza jak na tytuł młodzieżowy. Autorka porusza również wiele istotnych problemów – nie tylko w medycynie, ale również moralnych i etycznych, które w Polsce do zbyt popularnych nie należą. Właściwie dowiadujemy się o nich dopiero, kiedy nas samych w jakiś sposób dotykają.

Książka wydana została bardzo ładnie. Przyciągająca wzrok okładka, skrzydełka, dzięki którym nie zaginają się rogi, dobrze wykonana edycja tekstu. Z tyłu natomiast znajdziemy reklamy innych powieści Ewy Barańskiej, z czego osobiście bardzo się ucieszyłam, bo wiem, że po przeczytaniu tej pierwszej, z pewnością sięgnę wkrótce po jakąś kolejną.

„Nie odchodź, Julio” to książka ciekawa i mądra. Zawiera myśl przewodnią i ważne przesłanie. To powieść, którą zdecydowanie warto przeczytać. Poznajemy w niej uczucia nie tylko głównych bohaterów, z których perspektywy jest pisana – czyli Julii i Wiktoria, ale także wielu innych ludzi, zwłaszcza tych, od których, wcale nie łatwych decyzji, może zależeć ludzkie życie. Przeczytanie powieści serdecznie polecam – nie tylko nastolatkom!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Telbit

wydawnictwotelbit

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

4 komentarze

 1. Odpowiedz

  szarikow

  15 grudnia 2012

  Już jakiś czas temu zastanawiałam się nad kupnem tej ksiązki. Po opisie uznałam, że jest to utwór tak jak napisałaś mądry i ciekawy. Mam nadzieję, że kiedyś uda mi się przeczytać.

 2. Odpowiedz

  Immora

  16 grudnia 2012

  Fajnie piszesz o tej książce. Chociaż to nie do końca moja bajka, w przerwie od fantastyki, chętnie sięgnę.

 3. Odpowiedz

  Jasmine

  16 grudnia 2012

  Już od jakiegoś czasu ta książka chodzi mi po głowie. Jak dotąd czytałam głównie fantastykę albo paranormalne romanse, więc nie jestem przekonana, czy taka właśnie powieść jest dla mnie odpowiednia. Ale chyba warto spróbować, skoro – jak piszesz – jest wciągająca i wzbudza ochotę na inne książki pióra autorki:)

 4. Odpowiedz

  Tala

  19 grudnia 2012

  Z pewnością sięgnę po tę książkę 🙂 Jestem jej strasznie ciekawa

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »