Mroczne umysły – Alexandra Bracken

Date
wrz, 24, 2014

mroczne-umysly-b-iext25050320“Mroczne umysły” to jedna z tych książek, które działają na wyobraźnię, wzbudzają trwogę, a jednocześnie wciągają w swoje głębiny. Dzieci, które ukończyły dziesiąty rok życia, zapadają na tajemniczą chorobę. Większość z nich umiera, ale te którym uda się przeżyć, zostają obdarzone paranormalnymi zdolnościami. Nie jest to jednak powód do radości, ponieważ rząd się ich boi. Nazywa wszystkich ocalałych odmieńcami i zsyła ich do obozów, niewiele różniących się od historycznych obozów zagłady.

Ruby skończyła dziesięć lat, tylko, że na śniadanie nie czekają jej urodzinowe naleśniki. Jej rodzice natomiast w ogóle dziewczynki nie poznają, stała się dla nich obcą osobą. Dziecko zdaje sobie sprawę, że niechcący wykasowało rodzicom pamięć. Ojciec, policjant, chce pomóc odnaleźć jej rodziców, ale w międzyczasie przyjeżdżają oddziały specjalne – nowo powołane wojsko, które zajmuje się dostarczaniem do obozów i pilnowaniem dzieci z pokolenia PSI.

W Thurmond – gorszym niż więzienie miejscu – Ruby każdego dnia musi walczyć o przetrwanie. Dzieci podzielone zostały na kolory, przez wzgląd na swoje umiejętności – zieloni są geniuszami, niebiescy potrafią unosić samymi myślami przedmioty, żółci władają elektrycznością, czerwoni ogniem, a pomarańczowi… ludzkimi umysłami. Ci ostatni zostali bezlitośnie pomordowani, ale Ruby udało się przeżyć, gdyż właśnie dzięki swoim zdolnością ukryła się wśród zielonych.

Akcja w książce toczy się wartko, fabuła została skonstruowana ciekawie i z dbałością o szczegóły. Przyznam, że dość szybko pogubiłam się w mnogości różnych, występujących w powieści organizacji i postanowiłam nie zawracać sobie nimi głowy. Świat, który poznaje czytelnik to nie tylko piekło, w jakim znalazły się dzieci – to cały, amerykański, społeczny kryzys. Nie ma już normalności i wszyscy muszą walczyć o przetrwanie. Inne państwa odcięły się od Stanów Zjednoczonych, których władza nieudolnie stara się zlepić ze sobą porozrywane na strzępy kawałki.

Nie tylko same wydarzenia i otaczające je sprawy zostały w książce starannie dopracowane. Również kreacja bohaterów stoi na naprawdę wysokim poziomie. Ruby, z której punktu widzenia obserwujemy świat, jest sympatyczna, krucha i nieśmiała, ma zaniżone poczucie własnej wartości i błędnie postrzega niektóre sprawy, ale jednocześnie drzemie w niej pewna siła, która przez cały czas towarzyszy dziewczynie i pojawia się wtedy, gdy jest jej najbardziej potrzeba. Na przekór ostatnio panującej modzie, Alexandra Bracken stworzyła wiele postaci, a każdą opisuje z dbałością o szczegóły. Jej świat nie jest pusty i to rzecz, która w zdecydowany sposób wyróżnia powieść na tle innych.

Ciekawa, przemyślana, wciągająca – “Mroczne umysły” to książka, która na długo pozostanie w pamięci czytelników. Jej słowa malują rzeczywisty obraz, który wciągnięty został do fantastycznego, wyimaginowanego świata. Tu nic nie jest pewne, bezpieczne, ani stałe. Czy jeszcze kiedykolwiek ma szansę sie to zmienić? Czy dzieci z pokolenia PSI będą miały szansę dorosnąć? Czy kiedykolwiek powrócą do normalności? Niecierpliwie i zachłannie zaczynam czytać “Nigdy nie gasną” i jestem przekonana, że każdy, kto odważy się zajrzeć do “Mrocznych umysłów”, zrobi dokładne to samo.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Otwarte

otwarte

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  24 września 2014

  A ja jak zwykle jestem zacofana i jeszcze jej nie znam…

 2. Odpowiedz

  Ejdzita49

  26 września 2014

  Również nie znam tej książki, nigdy o niej nie słyszałam. Chyba powinnam jej poszukać 🙂

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »