Mechaniczna księżniczka – Cassandra Clare

Date
kwi, 01, 2014

mechaniczna“Mechaniczna księżniczka” to już ostatnia część trylogii “Diabelskie maszyny” autorstwa znanej i lubianej Cassandry Clare. Pisarka doczekała się ekranizacji swojej pierwszej książki “Miasto Kości”. Sądzę, że po cyklu “Dary Anioła” przyjdzie kolej również na tą, świetnie napisaną trylogię.

Przyszłość bohaterów nie rysuje sie w jasnych barwach. Nocnych Łowców czeka zagłada, od której dzieli ich jedynie niewielki krok. Natomiast kluczem do całego zamieszania jest nie kto inny jak Tessa Gray. Gdy dziewczyna zostaje porwana, Jem i Will, którzy kochają ją, wystawiając na próbę własną przyjaźń, zrobią wszystko by ją ocalić.

Akcja powieści rozpędza się stopniowo – niemalże na granicy nudy – by wreszcie nabrać szalonego tempa. Później nie da się od historii oderwać, gdy już wydarzenia wciągną czytelnika w swój wir. Książka pełna jest tajemnic i zagadek. Pod względem fabularnym historia została przemyślana i wszystkie jej wątki splatają się w spójną, logiczną całość. Najciekawsze jest to, jak wieloma drobnymi szczegółami autorka łączy ze sobą obydwie trylogie. Mimo że nie mają ze sobą zbyt wiele wspólnego, to jednak wyraźnie widać, że obydwie serie to dokładnie ten sam, intrygujący i niebezpieczny świat.

Tessa, Jem i Will są postaciami, obok których nie da się przejść obojętnie. Wzbudzają w czytelniku burzę przeróżnych emocji – zarówno tych negatywnych jak i pozytywnych. Bohaterowie Cassandry Clare nie mają lekko. Dzieli ich miłość, łączy przyjaźń, ale to wcale nie są ich największe problemy. Czytelnik natomiast zostaje postawiony pod ścianą – nie ma wyjścia, musi przeżywać wszystko wraz z nimi.

Nie tylko opisy XIX wiecznej Anglii są barwne i klimatyczne, ale nawet sam styl i język, których pisarka używa na potrzeby trylogii są zupełnie inne niż te wykorzystane przy “Darach Anioła”. Dodatkowo nowe wydanie zostało nieco poprawione. I oczywiście najlepsza zmiana – okładka! Szata graficzna nowej serii jest po prostu cudowna. Śliczna, kusząca i przyciągająca wzrok. Gdyby wszystkie książki tak wyglądały miałabym jeszcze większy problem z tym, co w danym momencie powinnam wziąć do rąk.

“Piekielne Maszyny” to trylogia, obok której nie można przejść obojętnie. Czytelnik ma prawo ją pokochać, albo znienawidzić, wielokrotnie podczas czytania będzie chciał spalić wertowany tom, możliwe, że nawet uda się go odłożyć, ale potem ciekawość zwycięży… a lektura zmusi by dobrnąć do samego jej końca. I tym razem, w książkach Cassandy Clare, fabuły jest nieco mniej niż relacji między bohaterami, ale to w jaki sposób pisarka je tworzy, jest poruszające i niezwykłe. Nie pozostaje mi nic innego jak przeczytanie barwnej, klimatycznej powieści, wszystkim miłośnikom gatunku “paranormal romance” serdecznie i gorąco polecić. Czasu spędzonego w towarzystwie tej powieścią (i jej niezwykłych bohaterów) nie sposób żałować.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu MAG

MAG

 

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  tosiaantonina

  4 kwietnia 2014

  Księżniczka w czasach maszyn? To musi być dobre 😀

 2. Odpowiedz

  Niko

  9 kwietnia 2014

  Mam już za sobą pierwszy i drugi tom piekielnych maszyn i uważam, że seria jest świetna. Cassandra Clare nigdy mnie nie zawiodła, Dary anioła również bardzoo lubię, więc jestem pewna, że zakończenie przypadnie mi do gustu. 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »