Kusicielka – Johanna Lindsey

Date
paź, 15, 2012

„Kusicielka” to pierwsza książka Johanny Lindsey, po jaką zdarzyło mi się sięgnąć. Ogólnie romanse historyczne, jako gatunek, czytuję dopiero od niedawna, ale już odnalazłam w nich pewne utarte wzorce i schematy. Nieśmiała kobieta, którą powoli, stopniowo, jakiś mężczyzna nakłania do namiętnej miłości. W „Kusicielce”, autorka podeszła do nurtu dość nowatorsko i role się odwróciły. Tym razem to ona „kusi” jego.

Amy Malory to odważna dziewczyna, która wie, czego chce. Warren Anderson jest zgorzkniałym kapitanem statku, którego zdradziła narzeczona i zarazem zaprzysięgłym wrogiem rodziny Malorych. Co więc skłoniło serce Amy, by to właśnie na niego zacząć polować? Jak zareaguje na to jej rodzina? I czy dziewczyna ostatecznie dopnie swego?

Powieść jest intrygująca i pełna humoru. Po jej przeczytaniu stwierdzam, że z przyjemnością zapoznam się z losami rodziny Malorych (zarówno tymi z poprzednich tomów, jak i kolejnymi). Pisarka pokazuje nam jak przewrotny potrafi być los, a robi to naprawdę w pięknym stylu. Książkę czyta się bardzo szybko i przyjemnie, jest napisana z lekkością i widoczną wprawą. Jeżeli inne dzieła Johanny Lindsey utrzymują się na podobnym poziomie, to nic dziwnego, że autorka osiągnęła tak wysokie miejsce w kanonie pisarek romansów historycznych.

Cała akcja dzieje się w XIX wiecznym Londynie, którego klimat możemy poczuć na kartkach książki. Jest intryga, miłość, tajemnica i zdrada – wszystko to, co powinien zawierać dobry romans historyczny. Nawiązanie do „Romea i Julii” (klasyczna powieść skłóconych rodów) również powieści nic nie ujmuje. Myślę, że po prostu „Kusicielka” ma ten odpowiedni nastrój i smak. Dodatkowo autorka zadbała również o nowych czytelników (a raczej czytelniczki). W przystępny i nienarzucający się sposób, przypomina wcześniejsze losy rodziny Malorych, tak, że ani przez chwilę nie czułam się zagubiona. Uważam, że to bardzo dobry zabieg.

Pragnę przypomnieć, że książki w stylu tych, które tworzy Johanna Lindsey są pozycjami czysto rozrywkowymi, a nie wiarygodnymi źródłami historycznymi czy twórczością na wysokim poziomie. To potocznie mówiąc – czytadła. Nie jest to jednak dla powieści ujmą na honorze, a wręcz przeciwnie. Książka miała być czysto rozrywkowa i taka właśnie jest. Czyta się ją szybko i bardzo przyjemnie. Żarty bohaterów są urocze i ujmujące (jak choćby ten, w którym kochankowie sugerują miłość na łożu z kwiatów – problem stanowił jedynie fakt, że w ogrodzie rosły tylko róże). To taka typowo kobieca literatura, która w cudowny sposób przemawia bezpośrednio do damskich umysłów i serc.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Świat Książki.

Vicky

3 komentarze

 1. Odpowiedz

  Cahir Aep Ceallach

  15 października 2012

  Uwielbiam Kusicielke, romantyczna książka, pełnia wzruszeń i dreszcze na całym ciele. <3

 2. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  15 października 2012

  Bardzo lubię sięgać po romanse historyczne i obecnie mam ten okres, że mogłabym jeszcze więcej czytać tego typu książek ;] Książkę, o której piszesz, widziałam swego czasu na liście pozycji do recenzji od Merlina, z którym mam zawartą współpracę. Wówczas jakoś ominęłam ten tytuł szerokim łukiem. A teraz? Mam na nią ochotę ^^

 3. Odpowiedz

  Edyta

  15 października 2012

  Dawno temu czytałam historię miłości Anthony’ego Malory i Roslyn Chadwick. Typowe czytadło, ale historia zabawna i przyjemna w odbiorze.

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie RecenzjeNajpopularniejsze Opowiadania


 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »