Krwawy szlak – Moira Young

Date
lip, 31, 2014

krwawy-szlak-kroniki-czerwonej-pustyni-b-iext24707672„Krwawy Szlak” jest pierwszym tomem trylogii “Kronik Czerwonej Pustyni”, których akcja dzieje się w nieprzyjaznym, pełnym okrucieństwa państwie. To fantastyka, która pobudza wyobraźnię i powieść obok której nie można przejść obojętnie.

Główną bohaterką historii jest Saba. Ona jest odzwierciedleniem nocy, a jej bliźniaczy brat Lugh, światła dnia. Razem z ojcem i dziewięcioletnią siostrzyczką Emmi mieszkają nad Srebrnym Jeziorem, na kompletnym pustkowiu, z dala od wszystkich i wszystkiego. Choć żyją skromnie i muszą przeciwstawiać się warunkom pogodowym, to jednak ich życie jest pełne miłości i stabilne. Do czasu gdy nie pojawiają się ludzie króla, którzy zabierają ze sobą Lugha. Saba nie potrafi żyć bez swojego brata, za którym zawsze podążała niczym cień. Wyrusza na wyprawę, by go odnaleźć i sprowadzić z powrotem do domu.

Książka jest ciekawa, lekko napisana i pełna humoru. Fabuła wciąga, akcja toczy się wartko. Powieść czyta się z prawdziwą przyjemnością. Miała jednak swoje niewielkie wady. Poważną przeszkodę w czytaniu stanowiły dialogi, które nie posiadały zwyczajowych myślników przez co nie zawsze było wiadomo gdzie jest początek, a gdzie koniec wypowiedzi i niekiedy panował chaos. Jest to zabieg literacki, który nie do końca się sprawdził. Przynajmniej nie w tłumaczeniu na język polski.

Moira Young opisuje wszystko w tak niezwykły i barwny sposób, że można poczuć się, jakby znalazło się wewnątrz książki. Czytelnik nie poznaje historii i bohaterów, on uczestniczy w ich życiu i dziejących się w “Krwawym szlaku” wydarzeniach. Postacie zostały wykreowane starannie, z dbałością o szczegóły. Saba jest silną bohaterką. To dziewczyna zdecydowana nie okazywać swoich słabości. Z jej punktu widzenia oglądamy całą historię. Dowiadujemy się jak zmieniają ją trudy podróży oraz przeróżne wyzwania. Jednym z poważniejszych jest jej własna siostra, którą dziewczyna musi się opiekować, a która nie należy ani do posłusznych ani do rozsądnych istot.

W książce pojawia się magia. Ojciec trójki rodzeństwa posiada dar czytania z gwiazd. Niektóre fragmenty powieści bywają okrutne. Pisarka nie poskąpiła w treści wielu brutalnych scen. Życie w świecie “Krwawego szlaku” to nie bajka. Przetrwać mogą tylko najsilniejsi. W historii pojawia się wiele zaskakujących zwrotów akcji. Widać w niej głębię i jakiś szerszy przekaz. Oprócz tego oczywiście niesamowicie wręcz wciąga. To lektura, którą bierze się do ręki, a potem nie odkłada przed dobrnięciem do ostatniej strony.

“Krwawy szlak” to książka na której przeczytanie czekałam bardzo długo i wiązałam z nią spore nadzieje. Nie zawiodłam się. Z powieści jestem bardzo zadowolona i niecierpliwie czekam na kolejny tom, a jej przeczytanie oczywiście gorąco wszystkim polecam!

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Egmont

egmont

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Weronika Z.

  31 lipca 2014

  Jeszcze się nad tą powieścią zastanowię 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   31 lipca 2014

   U mnie cały literacki Egmont jest “must read” 🙂 zawiedziona czuję się niezwykle rzadko – np. “Gorączką”.

 2. Odpowiedz

  Agnieszka Chmielewska-Mulka

  31 lipca 2014

  Mam ją na oku od dawna 😉

 3. Odpowiedz

  Karolina K.

  31 lipca 2014

  Od dawna chcę ją przeczytać. Tylko w bibliotece raczej jej nie widzę, a kupować kolejnych książek nie powinnam – stos czeka… 😀
  Pozdrawiam

 4. Odpowiedz

  Sheti

  31 lipca 2014

  Jestem bardzo pozytywnie nastawiona i mam nadzieję, że ja również się nie zawiodę!

 5. Odpowiedz

  Zjadam Skarpety

  31 lipca 2014

  Mam w nieco dalszych planach spotkanie z tą książką. Od dawna mnie kusi i wiem, że prędzej czy później dorwę się do niej i przeczytam ją! 🙂

  • Odpowiedz

   Vicky

   31 lipca 2014

   Przyznam, że jestem zdziwiona, myślałam, że tylko ja ją tak późno przeczytałam.

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »