Krwawe Powroty – Antologia opowiadań

Date
lip, 09, 2012

Pierwszym, uznanym na całym świecie, dziełem poruszającym tematykę wampirów, był „Dracula” Brama Stokera. W dzisiejszych czasach motyw krwiopijców, zmieniających się w nietoperze, stroniących od czosnku i symboli religijnych, jest niezmiernie popularny. Powstaje na ich temat wiele książek, a każdy autor przekształca wampiry jak mu się żywnie podoba. Tworzą się z tego przeróżne, wybuchowe mieszanki, których doskonały przykład mamy w recenzowanej przeze mnie antologii opowiadań.

„Krwawe powroty” to zbiór trzynastu historii. Pierwsza z nich jest autorstwa Charlaine Harris, pisarki znanej przede wszystkim ze swojej serii o kelnerce-telepatce Sookie Stackhouse. Zresztą całe opracowanie jest pod jej redakcją. To właśnie to chyba miało przyciągnąć do książki potencjalnych czytelników. Moim jednak zdaniem opowiadanie „Noc Draculi” (jak i cały cykl o Sookie) nie jest twórczością wysokich lotów i niektóre z pozostałych miniatur, są od niego bez porównywalnie lepsze.

Motywy przewodnie opowiadań są dwa. Pierwszy to oczywiście wampiry, drugim natomiast są urodziny. Połączenie należące do tych oryginalnych. Wszystkie historie trzymają wysoki poziom, każda jest inna, stworzenia nocy przedstawione zostały w nich w różnoraki sposób, ale niemalże każda z opowieści jest równie dobra. Autorom wyraźnie nie brakowało ciekawych, czasem zabawnych, innym razem niezwykłych, smutnych, pełnych melancholii lub okropnych, pomysłów. Wbrew sugestii z okładki, pozycja jednak zdecydowanie do horrorów nie należy.

Wydanie tomu jest bardzo fajne. Teksty ozdobione zostały niewielkimi, ciekawymi ilustracjami. Natomiast okładka jest tak paskudna, że  najchętniej oderwałabym ją od książki (innymi słowy – spełnia swoje zadanie). Do tłumaczenia nie mam żadnych zarzutów, kilka literówek się jednak niestety zdarzyło. Szczerze przyznam, że nie spotkałam się jeszcze z twórczością żadnego z tych autorów (poza samą redaktorką oczywiście), ale teraz jestem pewna, że z przyjemnością książki kilku z nich przeczytam Jednym z takich pisarzy jest Toni L.P. Kelner – autor ostatniego utworu „Jak Stella odzyskała swój grób”.

Temat wampirów stał się już tak ograny, tyle pozycji pojawiło się na rynku, więc właściwie wydaje się, że nie warto. Ja jednak sądzę, że wcale tak nie jest. Każdy w końcu postrzega świat na swój własny sposób i dwie osoby nie opiszą jednej rzeczy tak samo. Antologia „Krwawe powroty” stanowi tego idealny przykład, ponieważ opowiadania naprawdę intrygują i wciągają. Ci jednak, którzy spodziewają się krwawych horrorów, ręce od książki powinni trzymać z daleka!

Rzadko sięgam po antologie, ponieważ moim zdaniem to taka jakby przekąska. Zanim zdążysz się porządnie wciągnąć w tekst, opowiadanie już się kończy. Uważam jednak, że to potrzebna forma, bo dzięki temu można poznać całkiem niezłych, nieodkrytych do tej pory, autorów. Niestety również wielokrotnie się zawiodłam – tekst w antologii był świetny, a powieść taka sobie. Jednak jak to mówią, kto nie ryzykuje, ten nie wygrywa. „Krwawe powroty” mają jeden, zasadniczy plus – to z pewnością niezła gratka dla wszystkich fanów wampirów.

Podsumowując – opowiadania są napisane dobrze, ale niezbyt ambitnie. Uważam, że spodobają się wszystkim miłośnikom literatury „paranormal romance”, a w szczególności młodzieży, niekoniecznie jednak muszą trafić do poważniejszych czytelników. Jeżeli szukasz niewymuszonej, lekkiej rozrywki, to zbiór jest jak najbardziej dla Ciebie. Jeżeli jednak liczysz na dreszczyk emocji czy pasjonującą lekturę, polecam jednak poszukać czegoś zupełnie innego.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję portalowi Secretum.

Vicky

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Isadora

  9 lipca 2012

  Dawno nie czytałam nic wampirycznego, a te opowiadania zapowiadają się na tyle intrygująco, że z chęcią bym je przeczytała. 🙂
  Pozdrawiam serdecznie!

 2. Odpowiedz

  Miłośniczka Książek

  9 lipca 2012

  nie przepadam za zbiorami opowiadań, ale okładka robi wrażenie 😀

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »