Krew Aniołów – Johanna Sinisalo

Date
kwi, 26, 2015

a6026d97db0c19ba76f2c5c141efd324_XLJohanna Sinisalo to urodzona w 1958 roku fińska pisarka, krytyczka literacka, redaktorka antologii oraz scenarzystka programów, seriali telewizyjnych, kreskówek, filmów i słuchowisk. Jest autorką kilku powieści i ponad czterdziestu opowiadań. Sama gatunek swojej twórczości określa mianem „Finnish weird”. „Krew Aniołów” to książka, która ukazała się dzięki wsparciu finansowemu FILI (Finnish Literature Exchange).

Mimo że ojciec Orvo był właścicielem ubojni, on sam postanowił żyć w zgodzie z naturą i zajął się hodowlą pszczół. Jego syn Eero ruszył szlakiem, jaki wytyczył mu ojciec, wędrując nawet jeszcze dalej. Nie przewidział jedynie, jak straszne mogą być konsekwencje niektórych działań – nawet tych czynionych w słusznej wierze. Pewnego dnia należące do Orvo pszczoły znikają, pozostawiając w ulu jedynie martwą królową. Co się z nimi stało i jak zapobiec dalszym katastrofom?

Tekst napisany został w specyficzny sposób. To proza, owiana jednak nutami poezji. Przyznam szczerze, że jeszcze nigdy nie spotkałam się z taką nietypową konstrukcją powieści. Treść rozdziałów ujęta została z dwóch, różnych punktów widzenia. Są to zwierzenia, które Eero umieszcza na blogu oraz kolejne dni, które opisuje Orvo. Ważnym elementem wpisów z bloga są również komentarze użytkowników, a nawet pojawiające się w nich dyskusje.

Powieść ma bardzo wiele dobrych stron. Pisarka przede wszystkim nie tworzy ważnych faktów „z powietrza”. Sięga do naukowo podpartych źródeł, których listę umieszcza pod koniec książki jako przypisy. Katastrofy ekologiczne, wymieranie pszczół na dużą skalę – to problemy, z którymi do czynienia mamy na co dzień. Najczęściej jednak po prostu ich nie zauważamy, a szkoda. Bo gdyby więcej osób zadawało sobie sprawę z ich powagi, być może łatwiej by było im zaradzić.

Oprócz tego, że „Krew Aniołów” to powieść ekologiczna, pojawia się w niej również wątek fantasy, chociaż przyznam – spodziewałam się, że będzie znacznie bardziej zarysowany, a tak, po prostu, jest kolejnym elementem układanki. Myślę, że w pewnym stopniu, książkę można by uznać także za psychologiczną. Jej bohaterowie zarysowani zostali starannie i z dbałością o szczegóły – chociaż nie są przedstawieni tak zupełnie zwyczajnie. Czytelnik może obserwować ich wewnętrzne zmagania i to w jak odmienny sposób postrzegają świat.

Lektura „Krwi Aniołów” była przeżyciem niezwykłym. Podczas czytania zalało mnie morze barw. Wiele zawartych w niej faktów, poezja, elementy mitologi bez trudu mnie urzekły. Pojawiły się jednak też takie fragmenty, które najchętniej po prostu bym ominęła, nie mając ochoty czytać encyklopedii. Powieść to prawdziwy misz-masz smaków, przesłanie ekologiczne jednak zostało w niej ujęte niezwykle wyraziście i widać, że to właśnie ono wysuwa się na pierwszy plan.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję grupie wydawniczej Foksal

foksal

28 kwietnia 2015

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

2 komentarze

 1. Odpowiedz

  Edyta

  27 kwietnia 2015

  Twoja recenzja jest równie barwna i poetycka, jak sama książka. 🙂 Tak podejrzewam, bo z książką jeszcze się nie zapoznałam. Ale Twój sposób pisania o niej jest bardzo przyjemny dla oka.

 2. Odpowiedz

  Drusilla

  27 kwietnia 2015

  Przyznam, że mnie zaciekawiłaś…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »