Klucz – Mats Strandberg, Sara Bergmark Elfgren

Date
lip, 02, 2015

11696758_988133124565024_792836987_n„Klucz” to już ostatnia część trylogii o Wybrańcach – obdarzonych niezwykłą mocą, nastoletnich mieszkankach miasteczka Engelsfors. Poprzednie dwa tomy, „Krąg” i „Ogień” odniosły ogromny sukces zarówno wśród krytyków, jak i czytelników.

Na początku było ich siedmioro. Przeżyły już tylko Anna-Karin, Vanessa, Linnea i Minoo. Przeznaczenie jednak nie zamierza im odpuścić i Wybrane, już tylko we czwórkę, znów muszą ratować świat. Wygląda na to, że fala nigdy się nie skończy. Świat ludzi od świata demonów dzieli jedynie cienka granica. Jak jednak nastolatki mają walczyć ze złem, kiedy nie potrafią nawet porozumieć się między sobą?

Chociaż fabuła powieści pozostaje niezmiennie dobrze skonstruowana i ciekawa, tym razem akcja toczy się nieco wolniej, a tom jest jeszcze grubszy. Mimo wszystko, aż do ostatnich stron, nie wiadomo co się wydarzy. Dodatkowo w książce poruszane są trudne sprawy i tematy, które niekoniecznie przypadną du gustu młodzieży. Niekiedy odnosiłam po prostu wrażenie, że powieść jest zbyt skomplikowana jak na wiek swojego targetu.

Bohaterowie trylogii są niezwykli. Mimo mnogości postaci wszystkie zostały szczegółowo i starannie przedstawione. Autorzy książki podchodzą do wszystkich zagadnień bardzo metodycznie. Lektura sprawia wrażenie jakby każde słowo było dokładnie ważone i przemyślane, zanim ośmieliło się zagościć na stronie. O każdej z głównych bohaterek czytelnik może powiedzieć coś niepowtarzalnego, a historie ich życia mogłyby zająć osobne książki. Jestem pod ogromnym wrażeniem takie podejścia do twórczości.

Samo wydanie jest ładne i staranne, posiada intrygującą okładką, cieniowane strony i świetną edycję tekstu. Problemem jednak mogą być zbyt grube tomiszcza. Cała trylogia jest niezwykle obszerna, a każdy kolejny tom jeszcze grubszy od poprzedniego. Książki zawierają materiał na całą sagę, a nie jedynie, wydaną w ten sposób, trylogię.

Seria o Wybrańcach z Engelsfors to nie tylko opowieść o magii czy grożącej światu apokalipsie. To również historia trudnych wyborów i przerażająco realnych problemów nastoletnich bohaterów. Jej Autorzy wykonali kawał naprawdę dobrej roboty, a to co przelali na strony książki jest niezwykłe, niepowtarzalne i dopracowane w najdrobniejszych nawet szczegółach. „Klucz” niestety nie jest lekturą pozbawioną dłużyzn, ale mimo wszystko, z każdego fragmentu, czytelnik może coś wynieść. Cała opowieść natomiast jest niesamowita, zaskakująca i zdecydowanie godna polecenia.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »