Karuzela – Sergio Rossi i Agnese Innocente

Date
cze, 05, 2024
Karuzela

Karuzela

KaruzelaLubicie książki młodzieżowe? Ja bardzo! Tym razem jednak wydawnictwo Jaguar zaprezentowało nam zamiast standardowej historii, powieść graficzną według scenariusza Sergio Rossi, z rysunkami Agnese Innocente. Scenariusz dziesięciu krótkich historii rozgrywa się pod hasłem „Miłość w czasach Whatsappa”. 

Zarys fabuły

Anna boi się przyznać koledze, że go lubi, w związku z czym odzywa się do niego anonimowo. Gdy w końcu proponuje mu spotkanie, ostatecznie tchórzy i ich relacja się urywa, jednak daje początek kilku nowym historiom. Szkolne życie, sympatie, randki i imprezy, marzenia, plany na przyszłość i złamane serca — to wszystko znaleźć można w powieści graficznej „Karuzela”, która bawi i skłania do refleksji.  

Moja opinia i przemyślenia

Ilustracje do komiksu wykonała Agnese Innocente, a cała historia jest inspirowana sztuką Arthura Schnitzlera. „Karuzela” zdobyła popularność i została wydana również w Stanach Zjednoczonych przez znane wydawnictwo Dark Horse Comics. Każda strona przyciąga uwagę szczegółowymi i estetycznie wykonanymi rysunkami, które doskonale oddają emocje i atmosferę poszczególnych scen. Kreska jest przejrzysta i przyjemna dla oka, co sprawia, że czytanie komiksu staje się prawdziwą przyjemnością.

Każda z zaprezentowanych postaci szuka miłości, akceptacji i swojego miejsca w świecie. W kolejnych rozdziałach poznajemy nowych bohaterów, powiązanych z poprzednimi, tworząc zamkniętą pętlę historii. Mimo że fabuła składa się z krótkich, powiązanych ze sobą opowiadań, co może powodować wrażenie powierzchowności postaci, „Karuzela” wciąga i angażuje czytelnika. Przeplatające się losy bohaterów i zaskakujące zwroty akcji sprawiają, że komiks czyta się szybko i z zainteresowaniem. Choć nie każda z historii jest głęboko rozwinięta, całość tworzy spójną i przemyślaną opowieść. 

„Karuzela” porusza wiele aktualnych problemów, takich jak trudności komunikacji w erze cyfrowej, czy skomplikowane emocje młodych ludzi i fakt, że nie zawsze potrafią sobie poradzić z nimi samodzielnie. Komiks ukazuje, jak złożone mogą być relacje międzyludzkie oraz jak często ludzie mają więcej odwagi, by wyrażać swoje uczucia i myśli za pomocą wiadomości tekstowych, niż osobiście. Tematyka dorastania, podejmowania decyzji i popełniania błędów młodości jest przedstawiona w sposób, który skłania do refleksji.

Podsumowanie

Komiks „Karuzela” to doskonała propozycja dla miłośników powieści graficznych oraz wszystkich, którzy cenią sobie historie o dorastaniu i skomplikowanych relacjach międzyludzkich. Dzięki pięknym ilustracjom i interesującej fabule, jest to lektura godna polecenia, zwłaszcza na momenty, gdy szukamy czegoś lekkiego, ale jednocześnie skłaniającego do przemyśleń. Uważam, że to całkiem dobra, obyczajowa młodzieżówka. 

Egzemplarz recenzencki otrzymałam od wydawcy.

 

Przeczytaj również:

Marriage Toxin ♥ TOMY #01 – #02

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

13 komentarzy

 1. Odpowiedz

  Strona kosmetyczna

  12 czerwca 2024

  Zaciekawilas mnie ta książka, jeśli porusza tematy, które obecnie nas dotyczą, to myślę, że jak najbardziej powinniśmy wszyscy po nią sięgnąć. Zapisuje tytuł na później 😉

 2. Odpowiedz

  Agata

  11 czerwca 2024

  Bardzo lubię raz na jakiś czas przeczytać coś tak lekkiego 🙂

 3. Odpowiedz

  Pojedztam

  10 czerwca 2024

  Chyba wcześniej nie zwróciłam na nią uwagi, a może mnie zainteresować.

 4. Odpowiedz

  Okiem Blondynki

  10 czerwca 2024

  Lubię od czasu do czasu sięgnąć po dobrą, młodzieżową książkę. W przypadku tej powieści graficznej, bardzo podoba mi się pomysł na fabułę. A skoro idą za tym jeszcze estetyczne i przyjemne dla oka rysunki, to z chęcią po nią sięgnę 🙂

 5. Odpowiedz

  Honorata

  10 czerwca 2024

  Po młodzieżówki, rzadko, ale zdarza mi się sięgnąć, zwłaszcza, gdy nie mam pewności czy książka jest odpowiednia dla mojej córki. Komiksów dawno już nie czytałam

 6. Odpowiedz

  Anna

  10 czerwca 2024

  Powieść graficzna to bardzo ciekawa forma literatury. Bardzo mnie nią zainteresowałaś.

 7. Odpowiedz

  Bogusia

  9 czerwca 2024

  Oczywiście, że lubię książki młodzieżowe i po takie też sięgam od czasu do czasu. A ta książka to obyczajówka, więc zapisuję ją sobie na listę, całkiem możliwe, że przeczytam.

 8. Odpowiedz

  Anna

  7 czerwca 2024

  Tak, lubie ksiazki dla mlodziezy, duzo czytamy z synem, ale jestem dosc wymagajaca czytelniczka, nielatwo mnie zadowolic 😉

 9. Odpowiedz

  Martyna K

  6 czerwca 2024

  Wiem komu ta książka może się spodobać. Idealnie jest mieć więc świadomość jej istnienia.

 10. Odpowiedz

  Agnieszka

  6 czerwca 2024

  Wygląda ciekawie, nie miałam go w rękach, ale to naprawdę interesujący tytuł

 11. Odpowiedz

  Gosia

  6 czerwca 2024

  Myślę, że to dobra pozycja dla młodzieży i w sumie nie tylko 🙂

  • Odpowiedz

   Anna

   8 czerwca 2024

   Tak, duzo doroslych czyta mangi, mam wrazenie, ze kazdy wiek znajduje w nich cos dla siebie.

   • Odpowiedz

    Gosia

    9 czerwca 2024

    Tak, mangi ostanim czasem stały się bardzo popularne. Do mnie jakoś nie przemawiają

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Anne ze Złotych Iskier – Lucy Maud Montgomery

Rykowisko – gra karciana od Muduko

Shadows House ♥ TOMY #10 – #12

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły