Jej wszystkie życia – Kate Atkinson

Date
kwi, 22, 2014

jejwszystkiezyciaMotyw działającej na różnych zasadach reinkarnacji jest doskonale znany nie tylko w religiach świata, ale także i w literaturze. Życie zatacza krąg, a każda istota po śmierci powraca na Ziemię, tyle, że w innym wcieleniu. Moim zdaniem w najciekawszy sposób ujęła to Astrid Lindgren w powieści dla dzieci “Bracia Lwie Serce”, ale i Kate Atkinson miała własny, intrygujący pomysł, który w świetny sposób wykorzystała w swojej powieści.

Luty 1910 roku. Mroźna zimowa noc. Szaleje burza śnieżna. Dziewczynka rodzi się i umiera, uduszona swoją własną pępowiną. Lekarz nie dotarł na czas. Ursula rodzi się i umiera, by znów narodzić się na nowo. Za każdym razem uczy się czegoś nowego, udaje jej się przetrwać nieco dłużej i popełnić kilka błędów mniej – a każda, najmniejsza nawet poprawka, zupełnie odmienia jej los. Otoczenie także w dziwny, niewytłumaczalny sposób, za każdym razem – choćby drobiazgami – się zmienia. Gdy dziewczynka rodzi się ponownie, jest przy niej lekarz, dzięki któremu dziecko jest zdrowe i ma się całkiem dobrze. Mimo że wielokrotnie autorka zabiera nas w to samo miejsce, dalsze losy bohaterki toczą sie w zupełnie odmienny sposób. To nigdy nie jest ta sama historia.

Kate Atkinson to brytyjska pisarka, która ukończyła studia magisterskie z literatury angielskiej na University of Dundee. W 1995 za swoją pierwszą powieść “Za obrazami w muzeum” otrzymała nagrodę Whitbread Book Award. Była dwukrotnie zamężna i dwukrotnie rozwiedziona. Ma dwie córki: Eve z pierwszego małżeństwa oraz Helen z drugiego. Obecnie mieszka w Edynburgu.

Pisarka tworzy swoją książkę w naprawdę pięknym stylu. Powieść obfituje w barwne, szczegółowe opisy. Można by powiedzieć, że głównym bohaterem jest właściwie wszechwiedzący narrator, a nie sama Ursula. Rozdziały podzielone zostały na daty i lata, które oczywiście co jakiś czas się powtarzają. Mimo że fragmenty te są krótkie, a niektóre zdania to wręcz równoważniki to tekst nie tylko szybko oraz z przyjemnością się czyta, ale także wywiera na czytającym spore wrażenie. “Panika. Tonąca dziewczynka, spadający ptak.” Kate Atkinson doskonale wie jaki zabieg stylistyczny zastosować w którym momencie swojej opowieści. Gdzieniegdzie krótkie formy, w innych miejscach rozbudowane opisy i przedziwnej konstrukcji, przeplatane urozmaiconym kontekstem, dialogi.

Scenariusze istnienia Ursuli pisane są na różne sposoby. Przykre, niemiłe, brutalne, rozpaczliwe. Życie – a raczej życia – dziecka, kobiety, nastolatki – nie należą do usłanych różami. To przejmujące historie, dla których tłem jest wojenna zawierucha. Sama forma powieści jest oryginalna i zaskakująca. Kate Atkinson nie tylko wpadła na intrygujący pomysł, ale także dokonała jego doskonałej realizacji.

“Jej wszystkie życia” to książka, która wywiera na czytelnikach duże wrażenie. Zmusza do rozważań i zastanowienia się nad sensem istnienia. Mimo że powieść wciąga nie jest to jednak lektura ani lekka ani przyjemna. To poważniejsza literatura, która pobudza umysł, by pchnąć myśli w nieoczekiwanym kierunku. To również wycieczka po historii i hołd dla ludzi, którzy zginęli w czasie wojny. “Jej wszystkie życia” to powieść obok której nie sposób przejść obojętnie. Trzeba by było być kimś zupełnie pozbawionym myśli i serca.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

8 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Portal

    8 listopada 2020

    Najlepszym wojownikiem jest ten, kto zdoła wroga przemienić w najlepszego przyjaciela. P. Coelho.

  2. Odpowiedz

    Ewa

    25 kwietnia 2014

    Tak bym chciała przeczytać tą książkę, już, teraz! 🙂 Jednak ostatnio moje książkowe zakupy sprawiły, że muszę poczekać.

  3. Odpowiedz

    ami.

    25 kwietnia 2014

    Bardzo bym chciała tę książkę przeczytać 🙂

  4. Odpowiedz

    Karolina K.

    23 kwietnia 2014

    Nie powiem, intryguje, ale z drugiej strony nieco mnie przeraża..

  5. Odpowiedz

    Ajka

    23 kwietnia 2014

    Książka czeka na półeczce. Muszę w końcu przeczytać:)

  6. Odpowiedz

    Aneta Wojtiuk

    22 kwietnia 2014

    Choć nie należy do zbyt łatwych i przyjemnych to kusi swoją tematyką i okładką. Pomysł na fabułę niebanalny i widzę, że wykonanie jakby nie patrzeć także. Koniecznie muszę ją przeczytać.

  7. Odpowiedz

    Karriba

    22 kwietnia 2014

    Też chcę, też chcę – i to odkąd pierwszy raz o niej usłyszałam 🙂 Moje absolutne “must read” 🙂

  8. Odpowiedz

    tosiaantonina

    22 kwietnia 2014

    Czeka na mojej półce i jutro zabiorę się do jej przeczytania 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Tam, gdzie trwa noc – A.B. Poranek

Oskubani

Dimension W ♥ TOMY #01 – #03

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły


  • Nogi stonogi na lodzie

    Nogi stonogi na lodzie

    Nogi stonogi na lodzie Ostatnio zastanawiałam się nad pograniem z córką w jakąś zimową grę, gdyż zeszłoroczny tytuł „Pędzące żółwie. Wyścig do choinki” sprawił nam …Czytaj dalej »
  • Fruit Mood box kosmetyczny od Pure Beauty

    Fruit Mood box kosmetyczny od Pure Beauty

    Fruit Mood box od Pure Beauty Przyjrzyjcie się najnowszemu, pełnemu kosmetyków pudełku Fruit Mood od Pure Beauty, czyż nie wygląda cudowne? Już sama szata graficzna …Czytaj dalej »
  • Aromaterapia z olejkami Oh!Drop!

    Aromaterapia z olejkami Oh!Drop!

    Aromaterapia z olejkami Oh!Drop! Lubicie piękne zapachy? Ja nie wyobrażam sobie, żeby w moim domu miało ich zabraknąć. Mam zapas naturalnych świec sojowych i kominek …Czytaj dalej »
  • Dylemat wagonika

    Dylemat wagonika

    Dylemat wagonika Dylemat wagonika to eksperyment myślowy z zakresu etyki, który został po raz pierwszy sformułowany przez brytyjską filozofkę Philippę Foot w 1967 roku. Eksperyment …Czytaj dalej »
  • Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

    Zabójczy kulig – Alek Rogoziński

    Zabójczy kulig  Pędzi, pędzi kulig, pędzą, pędzą sanie. Zanim wzejdzie księżyc, coś się tutaj stanie. Chociaż Alek Rogoziński wydał już trzydzieści poczytnych książek, przyznam, że …Czytaj dalej »
  • Bogobójczyni – Hannah Kaner

    Bogobójczyni – Hannah Kaner

    Bogobójczyni  Lubicie młodzieżową fantastkę? Ja bardzo! Trudno w niej jednak o jakikolwiek powiew świeżości. Na szczęście nie jest to regułą. „Bogobójczyni” Hannah Kaner to powieść, …Czytaj dalej »
  • Pielęgnacja twarzy z marką Jowae od Topestetic

    Pielęgnacja twarzy z marką Jowae od Topestetic

    Pielęgnacja twarzy z marką Jowae  Oczyszczenie, nadanie skórze odpowiedniego PH i nawilżenie, to trzy najważniejsze kroki podczas pielęgnacji twarzy. W dzisiejszym wpisie chciałam opowiedzieć Wam …Czytaj dalej »