Jedyna – Kiera Cass

Date
paź, 07, 2014

okladka“Jedyna” to ostatnia część trylogii opowiadającej o wyborach przyszłej księżniczki. Do rywalizacji przystąpiło 35 dziewcząt, wylosowanych spośród milionów. Wybrana zostać może oczywiście tylko jedna. Jak potoczą się losy czterech uczestniczek, które pozostały w pałacu?

America i książę Maxon dogadują się coraz lepiej, mimo że w dalszym ciągu pojawiają się między nimi nieporozumienia. Dziewczyna jest pewna, że go kocha i takim uczuciem już od jakiegoś czasu nie darzy swojej miłości z poprzedniego życia – Aspena. Książę jednak, choć wielokrotnie zapewniła ją o swoich uczuciach, nigdy nie zrobił tego bezpośrednio, a chęci wybrania Ami nie potwierdza swoimi czynami. Od nowa rodzą się u niej wątpliwości. Do tego eliminacje nie są jej największym problemem. Pałacowemu życiu bezustannie zagrażają buntownicy. Okazuje się jednak, że ci, którzy nie są mordercami, podzielają przekonania Ami i Maxona, niecierpliwie czekając aż książę obejmie tron.

Czarna wizja przyszłości i chęć naprawienia jej przez głównych bohaterów to jeden z moich ulubionych motywów w powieściach. Wizja Kiery Cass jest bardzo realistyczna, nie ma w niej nic wydumanego przez co wydaje się być niezwykle prawdziwa. Pisarka zresztą czerpie pomysły z historii i podobnie jak w Ameryce przyszłości – państwie Illea – niejednokrotnie działo się już w Europie. Czy jednak Ami może cokolwiek zrobić by poprawić egzystencję całego społeczeństwa? Dostała szansę od losu by poprawić nie tylko własne życie, ale również wszystkich innych, którym nigdy nie uda się dojść do głosu. Jak jednak dziewczyna ją wykorzysta?

Książka jest niezwykle wciągająca. Cała historia opowiedziana została w lekkim stylu, z punktu widzenia głównej bohaterki. W powieści nie podobało mi się jedynie zakończenie, gdyż sprawiało wrażenie pozbywania się niewygodnych osób na siłę. Przyznaję jednak, że sama nie wymyśliłabym lepszego. Fabuła jest dobrze skonstruowana i intrygująca, akcja toczy się wartko, Ami jest postacią rozbudowaną i pełną emocji. Choć podobała mi się cała trylogia, to jednak “Jedyna” urzekła mnie najbardziej – przede wszystkim toczącymi się w niej wydarzeniami. Nie pojawia się tutaj to cudowne zaskoczenie, które towarzyszyło czytaniu “Rywalek”, ale zwieńczenie trylogii samo w sobie jest naprawdę doskonałe.

Gdy sięgałam po trylogię, liczyłam na fantastyczną interpretację “Kopciuszka”. Owszem, elementy tej baśni również pojawiały się w powieści, ale nie przyćmiewały innej, ważniejszej części fabuły, oraz całkiem odmiennego przesłania. “Rywalki”, “Elita” oraz “Jedyna” to książki, które polecam przeczytać z całego serca. Są naprawdę cudowne, mają wszystko to, co powinna zawierać w sobie dobra, młodzieżowa, dystopijna powieść.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Jaguar

jaguarlogo

bannerelita

9 października 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Natka

  12 października 2014

  Mam chrapkę na tą serię od dawna. Muszę w końcu się za nią zabrać…
  Ps. Sprzedajesz książki może?

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Dom w Riverton – Kate Morton

Odjechane jednorożce 

SPY X FAMILY ♥ TOMY #07 – #10

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »