Istambul

Date
lis, 01, 2015

istambul-box-transparent„Istambul” to pierwsza gra ekonomiczna wydawnictwa 2Pionki. Jej twórcą jest Rüdiger Dorn, znany z takich tytułów jak „Goa”, „Genoa” czy „Louis XIV”. Rozgrywka należy do typowo strategicznych i polega na dobrym zaplanowaniu kolejnych akcji. Zwycięży gracz, który zrobi to najlepiej.

Wiek: 10+

Liczba graczy: 2-5

Czas rozgrywki: 40 – 60 minut

Cel i fabuła gry

Gracze wcielają się w tureckich kupców, podejmując tym samym zadanie, by wzbogacić się szybciej niż konkurencja. Na bazarze w Stambule, wraz ze swoimi pomocnikami, dokonują wymian, zakupów i sprzedaży, aby w końcowym rozrachunku uzyskać jak najszybciej określoną liczbę rubinów.

is1

Strona wizualna

Gra stworzona została bardzo starannie. Jest dobra zarówno pod względem graficznym jak i jakości wydania. Przemyślane ilustracje dobrze oddają klimat Stambułu. Obrazki są również na tyle charakterystyczne, że bez trudu można się domyślić, co się na nich znajduje. Elementy gry są trwałe i estetyczne. Jedynym zauważalnym mankamentem gry jest instrukcja. Widniejące na niej ilustracje nie zostały przetłumaczone na język polski. Pojawiają się również błędy merytoryczne – na przykład żetony popytu instrukcja każe rozłożyć na małym i dużym meczecie zamiast na małym i dużym targu. Nie można więc wiernie wykonywać zawartych w niej poleceń.

is2

Przygotowanie gry

Gracze układają na stole szesnaście płytek lokacji – w ten sposób powstanie plansza, po której będą się poruszać. Można rozłożyć je na różne sposoby, na początek jednak, nieco ułatwić rozgrywkę, polecane jest skonstruowanie „krótkich ścieżek”. Na płytkach, w wyznaczonych miejscach, układa się pozostałe elementy gry. Każdy z graczy otrzymuje: dysk kupca oraz cztery dyski pomocników, a piąty umieszcza z boku (można go zdobyć w późniejszej fazie gry); wózek, na którym gromadzi towary; liry; kartę bonusową; skróconą planszę zasad.

is3

Przebieg rozgrywki

Gracze ustawiają swoje pionki na fontannie. Poruszają się naprzemiennie, zgodnie z ruchem wskazówek zegara. Tura gracza składa się z czterech faz: ruch, akcja, spotkanie z innymi kupcami oraz spotkanie z innymi postaciami. By wykonać akcję należy zostawić w danej lokacji jednego z pomocników, a gdy ich zabraknie, konieczne jest powrócenie na pole fontanny. Zwycięstwo można osiągnąć różnymi drogami – jedni gracze będą woleli handlować towarami, inni skupią się na zdobywaniu ulepszeń. Ważne by zgromadzić jak najwięcej rubinów. Sposób, w jaki się to osiągnie ma już znaczenie drugoplanowe.

is4

Podsumowanie

„Istambul” to ciekawie pomyślana i dobrze skonstruowana gra ekonomiczna. Rozgrywkę charakteryzują przejrzyste i spójne zasady, które zmuszają graczy do logicznego myślenia. Gra jest także dobrze zbalansowana, więc wygrać może każdy, niezależnie od tego, jaką drogę do zwycięstwa zaplanował. Zaletą gry są również różne warianty rozgrywki, dzięki którym staje się ona unikalna przy każdym kolejnym podejściu. Sądzę, że „Istambul” idealnie sprawdzi się zarówno jako gra familijna, jak i popołudniowa rozrywka dla dorosłych graczy. Tytułowi z pewnością warto dać szansę.

is5

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu 2 Pionki

2-pionki-logo-RGB-kopia

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Artur

  4 listopada 2015

  Dobra gierka 🙂

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Cień w żarze – Jennifer L. Armentrout

Odjechane jednorożce 

Twisted-Wonderland. Zdarzenia w Heartslabyulu

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »