Herbata z jaśminem – Agnieszka Gil

Date
sty, 24, 2015

herbatazjasminemWiele napisano powieści o prawdziwym życiu, ale każda z tych książek jest inna.  Pisarze mają przeróżne doświadczenia życiowe, podejście, obserwacje. “Herbata z jaśminem” to właśnie jedna z tych powieści, zupełnie realnych i rzeczywistych, a jednocześnie opowiadających historie, których gdzie indziej nie da się przeczytać.

Martyna, nazywana przez wszystkich Kurą, ubiera się wiecznie na czarno. Dziewczyna mieszka we Wrocławiu, pod opieką patologicznej rodziny, co w zdecydowany sposób wpłynęło na jej życie. Ojciec alkoholik, trudna macocha, brak zrozumienia, miłości i akceptacji. Choć świat nie jest kolorowy, to jednak jakoś trzeba sobie w nim radzić i stawiać czoło kolejnym wyzwaniom.

Kura ma wśród chłopców niewątpliwe powodzenie, jak jednak patrzy na nich ona sama i co znaczą dla niej związki? Dziewczyna nie chce lub nie potrafi zbliżać się do ludzi, zamykając się w niewielkim, bardzo hermetycznym gronie. Powieść porusza wiele trudnych i poważnych problemów, ale mówi także o zwyczajnym dojrzewaniu nastolatków i codziennym życiu.

W książce dzieje się naprawdę wiele i nie sposób się przy niej nudzić. Główna bohaterka nie należy do takich, które by się jakoś specjalnie lubiło, jej kreacja jest jednak jak najbardziej realistyczna i niewiele da się jej zarzucić. Za to myślę, że dzięki niej można nauczyć się zrozumienia dla nietypowo zachowujących się, trudnych w naszym mniemaniu ludzi.

Nie tylko główna bohaterka została dobrze wykreowana. Również postacie drugoplanowe żyją własnym życiem, tak jak bez trudu odnaleźć się można w otaczającym bohaterów świecie. Mimo że Wrocław znam bardzo słabo, to jednak podczas lektury poczułam się zupełnie tak, jakbym tam była i z przyjemnością ponownie odwiedziłabym to miasto.

“Herbata z jaśminem” to powieść, która nie tylko została dobrze przemyślana, ale również napisana w całkiem zręczny sposób. Książkę przyjemnie się czyta, a każda, kolejna strona wciąga coraz bardziej. Może historii, które poruszają poważne, realistyczne problemy nie powinno się określać mianem lekkich, ale ta właśnie taka była, przede wszystkim dzięki stylowi, w którym została stworzona.

To moje pierwsze spotkanie z twórczością Agnieszka Gil, ale liczę na to, że nie ostatnie. Z lektury jestem naprawdę zadowolona i mówiąc szczerze – otrzymałam znacznie więcej niż oczekiwałam. Powieść serdecznie polecam i myślę, że każdy znajdzie w niej coś dla siebie.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Nasza Księgarnia

logo nasza ksiegarnia

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

1 Comment

 1. Odpowiedz

  Arek

  29 stycznia 2015

  Realna i rzeczywista powieść – taka krótka recenzja wystarczy, by zachęcić mnie do przeczytania tej książki. Lubię, gdy historia jest osadzona w realiach rzeczywistego świata. Wtedy lekko się to czyta, no i łatwo można wczuć się w bohaterów. A fantastyka jest zdecydowanie nie dla mnie, nie lubię jej…

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Bałtyk, przewodnik dla dużych i małych

Dobble

Kasane ♥ TOMY #05 – #07

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Jak w Bajce

  Jak w Bajce

  Stałam przed budynkiem mojej nowej szkoły. Był środek marca, a ja dopiero teraz miałam zacząć drugi semestr. Liceum imienia świętego Franciszka samo w sobie nie …Czytaj dalej »
 • Muzyka Duszy

  Muzyka Duszy

  Królestwo Hanaji Dannae wtuliła twarz w dłonie cicho łkając. Złote włosy, które sięgały jej niemal bioder, falistą kaskadą opadały teraz na skuloną postać, niczym kurtyna …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »