Harry Potter i Przeklęte Dziecko – Rowling J.K., Tiffany John, Thorne Jack

Date
lis, 05, 2016

harry-potter-i-przeklete-dziecko-czesc-1-2-b-iext40657154Słynny Harry Potter zakończył już swoje przygody. Poślubił Giny Wesley, założył rodzinę, rozpoczął pracę w Ministerstwie Magi. Czy to jednak oznacza, że tak jak to w baśniach bywa, doczekał się swojego szczęśliwego zakończenia?

Albus Severus Potter to młodszy syn Harrego, który zmuszony jest żyć w cieniu sławy ojca. Gdy osiąga odpowiedni wiek by trafić do Hogwartu, wcale nie jest pewien czy znajdzie tam dla siebie miejsce. Gdy już w pociągu zaprzyjaźnia się ze Scorpiusem, synem samego Malfoya Draco, a Tiara Przydziału ogłasza go ślizgonem, odwraca się od niego nawet Rose, jedyna córka Rona i Hermiony. Czy życie Albusa w szkole magii już zawsze będzie nieznośnym koszmarem?

„Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to dramat, przez co zapewne wielu osobom naprawdę dziwnie się go czyta. Ja osobiście nie miałam takich uprzedzeń, gdyż jedną z moich ulubionych książek jest „Pigmalion”, również napisany w formie scenariusza. Nie zmienia to jednak faktu, że zabrakło pewnych elementów do których J.K. Rowling przyzwyczaiła już czytelników. W świecie magii i niezwykłych istot plastyczne opisy odgrywają naprawdę ogromną rolę i historia, która została z nich okrojona wydaje się być nieco zbyt zwyczajna i prosta.

Fabuła „Przeklętego Dziecka” została zgrabnie wymyślona, ale jest niezwykle prosta. Tym razem J.K. Rowling i towarzyszący jej zespół nie skupili się na zawiłych, wymyślnych przygodach i niezwykłości magicznego świata, a zamiast tego stworzyli nieskomplikowaną, lekką, prorodzinną historię dla młodszych czytelników, którzy stęsknili się za przygodami Harrego Pottera. Scenariusz wygląda tak, jakby trójka przyjaciół spotkała się przy kawie i w czasie tego spotkania wymyśliła nową opowieść, całkiem dobrze się przy tym bawiąc.

Właściwie przygoda Albusa jest w książce rzeczą drugorzędną. Ważniejsze są tutaj jego relacje z przyjacielem, ojcem, z rówieśnikami. Chociaż oczywiście pozytywnie, że mają one fantastyczne, pełne magii tło. Wydaje mi się, że odbiór scenariusza w znacznym stopniu zależał będzie od nastawienia czytelnika. Bo jeżeli spodziewacie się powrotu Harrego Pottera, to cóż… możecie się srodze zawieść.

Przyznam, że jestem zadowolona z lektury i faktu, że tak naprawdę nie ingeruje ona w żaden sposób w zamknięty już rozdział siedmiotomowej sagi. Czytając scenariusz naprawdę dobrze się bawiłam. Myślę, że  „Harry Potter i Przeklęte Dziecko” to całkiem przyjemne uzupełnienie cyklu, a sztukę chętnie obejrzałabym w teatrze lub na ekranie kina.

Dziękuję!

media_rodzina_logo-300x169

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Zostaw mi swój link w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

5 komentarzy

  1. Odpowiedz

    Caroline Livre

    10 listopada 2016

    Koniecznie muszę przeczytać tą książkę. Kocham Harry`ego i jestem ciekawa, jak wygląda życie jego i jego przyjaciół obecnie 😉

  2. Odpowiedz

    Ladyf123

    8 listopada 2016

    Ja niestety jestem niepocieszona po lekturze. Nie podobała mi się zupełnie.

    • Odpowiedz

      Vicky

      9 listopada 2016

      Niestety nie każdy jest w stanie z przyjemnością czytać scenariusze.

  3. Odpowiedz

    Irena Bujak (Bujaczek)

    6 listopada 2016

    Ciekawe jak ja ją odbiorę jeśli dostanę w końcu. 😉

  4. Odpowiedz

    Loony

    5 listopada 2016

    Sama czytałam Harry Potter i Przeklęte Dziecko, ale w wersji oryginalnej, jednak zakupiłam sobie jeszcze po polsku. Powieść również mi się podobała, jednak brakowało mi tych rozbudowanych opisów w niektórych momentach. Zdziwiłam się, ale najbardziej polubiłam Scorpiusa, chociaż Draco nienawidziłam przez całą sagę. Świetna recenzja krótko i na temat 🙂
    Pozdrawiam!
    http://loony-blog.blogspot.com/

Leave a comment

Ostatnie Recenzje

Skowronka Hopka. Nie ma rzeczy niemożliwych

Bałagany – gra planszowa

Odrodzona jako czarny charakter w grze Otome #10

Moje szczęśliwe małżeństwo

Najpopularniejsze Artykuły