Gra – Anders De La Motte

Date
paź, 10, 2014

gra“Gra” jest debiutancką powieścią Andersa De La Motte – szwedzkiego pisarza, byłego oficera policji, dyrektora do spraw bezpieczeństwa jednej z największych na świecie firm IT. Autor w Szwecji jest uważany za jednego z najbardziej ekscytujących i nowatorskich twórców nowego pokolenia pisarzy. Rzadko kiedy zdarza się, by do lektury zachęcił mnie jedynie opis z tyłu okładki, w tym jednak przypadku tak właśnie było.

Głównym bohaterem powieści jest Henrik HP Pettersson, który pewnego dnia w pociągu znajduje telefon. Na wyświetlaczu pojawia się napis „wanna play a game?”, mężczyzna uparcie go ignoruje do czasu, aż obok pytania nie pojawia się jego nazwisko. Wtedy zaczyna być pewien, że to żart przyjaciela i krok po kroku daje się wciągnąć w niebezpieczną grę, która z każdym wypełnionym zadanie dostarcza mu coraz większej satysfakcji. Do czasu…

Powieść to wciągający thriller, z niezwykle dobrym pomysłem na fabułę – do tego w pełni wykorzystanym. Historia jest dynamiczna, akcja toczy się wartko, wciągając czytelnika w swój nurt. Od lektury naprawdę trudno się oderwać. Książka napisana jest dość dobrze, ale nie wiem czy mogłabym styl autora określić jako lekki. Tekst raczej zawiera w sobie mocniejsze elementy i nieco wulgaryzmów oraz slangu. Owszem, świetnie wpasowują się w treść, ale ja osobiście niespecjalnie je lubię.

Historia, niczym “Matrix”, posiada drugie dno. Myślę jednak, że to był najsłabszy element powieści. Pisarzowi nie udało się w przekonujący sposób przedstawić swoich teorii spiskowych, na czym ucierpiał niestety naprawdę fajny pomysł. Niektóre rozwiązania wydają się zwyczajnie zbyt proste i w ogóle nie przewidują dzisiejszego postępu techniki. Mocną stroną książki są natomiast bohaterowie. Niekoniecznie trzeba ich lubić, widać jednak, jak zmieniają się z biegiem wydarzeń i mają swoje barwne, mocno zarysowane charaktery – zwłaszcza Henrik, który, niczym narkotyk, chłonie promienie sławy.

Mimo że narracja w książce jest trzecioosobowa, to wydarzenia obserwujemy z punktu widzenia Henrika i jego siostry Rebeccy. Jest to działanie przemyślane i pozwala w wygodny sposób poznać wszystkie zakamarki fabuły, a także powoduje, że powieść staje się wielowątkowa. Podobały mi się także angielskie tytuły rozdziałów – miały mocny akcent.

“Gra” to wciągająca powieść, która bez trudu potrafi zaintrygować czytelnika. Ma kilka swoich minusów i słabych stron, nie przekreślają one jednak płynącej z czytania przyjemności. Dla miłośników wartkiej akcji i zaskakujących rozwiązań czas spędzony z lekturą z pewnością nie będzie stracony. Jestem naprawdę ciekawa jak wyglądała będzie ekranizacja gry, bo to ten typ powieści, który warto byłoby zobaczyć na wielkich ekranach kin.

Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję wydawnictwu Czarna Owca

czarnaowca

9 października 2014

Vicky

Trochę nieśmiała, zawsze odrobinę rozkojarzona i najczęściej w czymś głęboko zaczytana. Kocha fantastykę i kulturę Japonii. Z zamiłowaniem tworzy opowiadania i irytuje otaczających ją ludzi. Oprócz bloga (przez zupełny przypadek) prowadzi portale PapieroweMotyle, DuzeKa oraz Secretum. Ps. Nie zapomnij zostawić swojego linka w komentarzu, żebym również mogła odwiedzić Twoją stronę!

0 Comments

 1. Odpowiedz

  Sylwia Węgielewska

  10 października 2014

  Czytałam 🙂 Świetna książka 😀 Chętnie z miejsca zabrałabym się za kolejne dwa tomy tej trylogii. Jak tylko wpadną w moje ręce – od razu czytam 😀

  A wiesz o tym, że ta książka pierwotnie była wydana pt “[geim]” przez Czarną Owcę? 🙂

 2. Odpowiedz

  Weronika Ignaciuk

  11 października 2014

  Muszę przeczytać tą książkę 😀 Przez Ciebie moja lista książek do przeczytania powiększyła się o kolejna pozycję ;p

  ksiazkowy-swiat-niki.blogspot.com

Leave a comment

Najnowsze Patronaty


 • nevermore
 • Fragile Heart
 • Wiedźmy Kijowa

Ostatnie Recenzje

Największy blef to jedna z najbardziej udanych książek o pokerze

Dobble

Yuri to moja praca! ♥ TOMY #01 – #02

Not Cinderella’s Type

Najpopularniejsze Opowiadania


 • Córka Demona

  Córka Demona

  Gabriela nie bawiła się dobrze. Wieczór okazał się kompletną porażką. Jarek z którym tutaj przyszła pewnie teraz wymiotował gdzieś w kącie. Czemu właściwie się z …Czytaj dalej »
 • Akademia

  Akademia

  Nie miałam ochoty tu być. Nigdy nie chciałam znaleźć się w tej szkole, ale mój ojciec miał na ten temat inne zdanie. Akademia wojskowa, według …Czytaj dalej »
 • Deja Vu

  Deja Vu

  Rozdział I Czuł jej strach. Wiedział, że to jego się bała. Dobrze. Tak właśnie powinno być. Siedziała na otomanie, w białej, sięgającej ziemi, koszuli nocnej. …Czytaj dalej »
 • Kropla Łez

  Kropla Łez

  Siedziałam skulona na podłodze, w rogu pokoju. Plecami opierałam się o zimną ścianę. Czułam się tak cholernie samotna, jak nigdy dotąd. Przez całe swoje życie …Czytaj dalej »
 • Black & White

  Black & White

  Nastały ciężkie czasy. Z powodu globalnego ochłodzenia, które rozpoczęło się około 2030 roku ludzie zaczęli głodować. Na Ziemi wyczerpało się większość źródeł energii. W 2045 …Czytaj dalej »
 • Broken Visions

  Broken Visions

  Zbliżała się wiosna, czas kwitnących wiśni, ale w tym roku było wyjątkowo chłodno i deszczowo. Sayuri odnosiła wrażenie, że to najgorszy dzień jej życia. Właściwie, …Czytaj dalej »
 • Pieśń Księżyca

  Pieśń Księżyca

  Na niebie jasno świeciło słońce. Nie zasnuwały go żadne chmury, dzięki czemu widać było aż pięć z siedmiu księżyców Dareshi. Niewielu śmiałków zapuszczało się tak …Czytaj dalej »